Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Co je to VPN, jsem zhruba věděl, ale nikdy jsem neměl příležitost ani důvod to zkoušet. Teď se situace změnila a já
jsem měl za úkol rozjet si ASAP VPN. Stáhl jsem tedy openvpn a knihovnu lzo, nainstaloval a dál postupoval podle návodu, který jsem dostal. Nejprve se natáhne modul 'tun' a je třeba zajistit, aby se tak stalo při každém startu (tedy dát ho do rc.local). Pak se vytvoří adresář /etc/openvpn/keys a v adresáři /usr/doc/openvpn-2.0.2/easy-rsa/ se v souboru vars upraví hodnoty podle konkrétních požadavků. Potom se spustí
. vars ./build-req jmeno-klice-podle-uzivatele
Pozor, opravdu tam nechybí lomítko! Vzniknuvší soubor /etc/openvpn/keys/jmeno.csr odešleme k podepsání tomu, kdo nám tento úkol zadal. ;) Až pošle zpátky soubory jmeno.crt a ca.crt, nakopírujeme je tam taky.
Dalším krokem je vytvoření konfigurace pro spojení, to je asi záležitost konkrétních údajů, takže to neuvádím. Musí dodat "zadavatel". ;) Uloží se třeba do /etc/openvpn/firma.conf.
Tak, zbývá nahodit démona. Jak už to tak bývá, ve všech distrech je startovací skript, ve slacku ne... Snad bude stačit tohle: openvpn --daemon --config /etc/openvpn/firma.conf.
Pomocí ifconfig můžeme zkontrolovat, že existuje rozhraní tap0. Pak se do /etc/hosts přidá nějaký ten počítač (případně DNS server), kvůli kterému jsme to všechno dělali, obvykle si musíme i nastavit pošťáka (IMAP server)... a je to.
Tak to je můj první kontakt s VPN, až zjistím detailně, co to obnáší, třeba zas budu dělat chytrého... Jo - už vím! Nedají se mazat maily. :(
Tiskni
Sdílej:
client dev tun proto udp remote IP.AD.RE.SA 5000 float resolv-retry infinite nobind #user nobody #group nogroup persist-key persist-tun ca ca.crt cert klient.crt key klient.key tls-auth ta.key 1 comp-lzo verb 3a na serveru
port 5000 proto udp dev tun ca ca.crt cert server.crt key server.key dh dh2048.pem server 192.168.100.0 255.255.255.0 ifconfig-pool-persist ipp.txt push "route 192.168.1.0 255.255.255.0" #push "redirect-gateway" client-to-client keepalive 10 120 tls-auth ta.key 0 user nobody group nogroup comp-lzo persist-tun persist-key verb 3
teda za na tu onanii s asymetrickejma klicemaNení to to úchylný vytváření certifikační autority, který jsem zmínil nahoře?
Jak už to tak bývá, ve všech distrech je startovací skript, ve slacku ne...Možná jsem něco zaspal, ale openvpn balíček snad ve Slacku zatím není ? Kdyby byl, tak věřím, že by ho tam Pat, jako v ostatních případech, přidal. Mimo to, napsat si nějaký základní se spouštěním, stopem a restartem je trivialita, ne ?No, tohle je bohuzel svata pravda....
Ještě drobnost. Manuální zavádění modulů je zvykem zapisovat do rc.modules a ne do rc.local.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Možná jsem něco zaspal, ale openvpn balíček snad ve Slacku zatím není ?Aha. Pro mě LinuxPackages.net není Slackware. Já si aktualizuju openvpn vlastním SlackBuildem z originál zdrojů.LinuxPackages
Měl jsem takhle svoje moduly v rc.modules. Jednou za rok jsem upgradoval a šly do háje. Proto je dávám do rc.local. Rozdíl v tom není a já jsem klidnější. Na 'myšlenku' už dávno nehraju...Já upgraduju od verze 9.0, ale tohle se mi ještě nestalo. Schválně jsem se juknul a zmíněný soubor se instaluje z balíku kernel-modules "bezpečnou" cestou nepřímo přes rc.modules.new. Mimochodem stejným způsobem by se dalo teoreticky přijít i o rc.local.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`