Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Co je to VPN, jsem zhruba věděl, ale nikdy jsem neměl příležitost ani důvod to zkoušet. Teď se situace změnila a já
jsem měl za úkol rozjet si ASAP VPN. Stáhl jsem tedy openvpn a knihovnu lzo, nainstaloval a dál postupoval podle návodu, který jsem dostal. Nejprve se natáhne modul 'tun' a je třeba zajistit, aby se tak stalo při každém startu (tedy dát ho do rc.local). Pak se vytvoří adresář /etc/openvpn/keys a v adresáři /usr/doc/openvpn-2.0.2/easy-rsa/ se v souboru vars upraví hodnoty podle konkrétních požadavků. Potom se spustí
. vars ./build-req jmeno-klice-podle-uzivatele
Pozor, opravdu tam nechybí lomítko! Vzniknuvší soubor /etc/openvpn/keys/jmeno.csr odešleme k podepsání tomu, kdo nám tento úkol zadal. ;) Až pošle zpátky soubory jmeno.crt a ca.crt, nakopírujeme je tam taky.
Dalším krokem je vytvoření konfigurace pro spojení, to je asi záležitost konkrétních údajů, takže to neuvádím. Musí dodat "zadavatel". ;) Uloží se třeba do /etc/openvpn/firma.conf.
Tak, zbývá nahodit démona. Jak už to tak bývá, ve všech distrech je startovací skript, ve slacku ne... Snad bude stačit tohle: openvpn --daemon --config /etc/openvpn/firma.conf.
Pomocí ifconfig můžeme zkontrolovat, že existuje rozhraní tap0. Pak se do /etc/hosts přidá nějaký ten počítač (případně DNS server), kvůli kterému jsme to všechno dělali, obvykle si musíme i nastavit pošťáka (IMAP server)... a je to.
Tak to je můj první kontakt s VPN, až zjistím detailně, co to obnáší, třeba zas budu dělat chytrého... Jo - už vím! Nedají se mazat maily. :(
Tiskni
Sdílej:
client dev tun proto udp remote IP.AD.RE.SA 5000 float resolv-retry infinite nobind #user nobody #group nogroup persist-key persist-tun ca ca.crt cert klient.crt key klient.key tls-auth ta.key 1 comp-lzo verb 3a na serveru
port 5000 proto udp dev tun ca ca.crt cert server.crt key server.key dh dh2048.pem server 192.168.100.0 255.255.255.0 ifconfig-pool-persist ipp.txt push "route 192.168.1.0 255.255.255.0" #push "redirect-gateway" client-to-client keepalive 10 120 tls-auth ta.key 0 user nobody group nogroup comp-lzo persist-tun persist-key verb 3
teda za na tu onanii s asymetrickejma klicemaNení to to úchylný vytváření certifikační autority, který jsem zmínil nahoře?
Jak už to tak bývá, ve všech distrech je startovací skript, ve slacku ne...Možná jsem něco zaspal, ale openvpn balíček snad ve Slacku zatím není ? Kdyby byl, tak věřím, že by ho tam Pat, jako v ostatních případech, přidal. Mimo to, napsat si nějaký základní se spouštěním, stopem a restartem je trivialita, ne ?No, tohle je bohuzel svata pravda....
Ještě drobnost. Manuální zavádění modulů je zvykem zapisovat do rc.modules a ne do rc.local.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Možná jsem něco zaspal, ale openvpn balíček snad ve Slacku zatím není ?Aha. Pro mě LinuxPackages.net není Slackware. Já si aktualizuju openvpn vlastním SlackBuildem z originál zdrojů.LinuxPackages
Měl jsem takhle svoje moduly v rc.modules. Jednou za rok jsem upgradoval a šly do háje. Proto je dávám do rc.local. Rozdíl v tom není a já jsem klidnější. Na 'myšlenku' už dávno nehraju...Já upgraduju od verze 9.0, ale tohle se mi ještě nestalo. Schválně jsem se juknul a zmíněný soubor se instaluje z balíku kernel-modules "bezpečnou" cestou nepřímo přes rc.modules.new. Mimochodem stejným způsobem by se dalo teoreticky přijít i o rc.local.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`