Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Mám vcelku bohatou praxi, co se týče čtení cizích textů, takže vím, že mnozí lidé nejsou úplně schopni psát podle platných pravidel českého jazyka. Nehodlám se jim posmívat, snažím se pomáhat, aby byly výsledky jejich činnosti co nejlepší.
Proto se už delší dobu zabývám myšlenkou, že na svých stránkách zprovozním sekci, která se bude problematice češtiny na webu, v programech a vůbec obecně zabývat.
Protože je to činnost "pro lidi" a nejsem naivní debil, ptám se tímto, jestli by to někdo uvítal a "služby" toho webu využíval.
Jsem učitel češtiny (a němčiny) na střední škole, jsem redaktor a korektor časopisu LinuxEXPRES, který čte množství textů, a pomáhám jako korektor také sdružení CZilla. V minulosti jsem totéž dělal pro časopis Linux+ a pro Abíčko (dnes už ne ve velké míře). Pomíjím korektury jednotlivých dokumentů pro různé lidi. O to nejde.
Jednak bych na něm ve srozumitelné formě ukládal své poznámky, které se množí. Poskytl bych tím pravděpodobně oporu mnoha vývojářům a lokalizátorům softwaru a webových stránek. Dále by mi posloužily jako reference pro výuku. A v neposlední řadě by se vyplnila mezera, kterou Poradna ÚJČ AV vyplnit nedokáže, byť se snaží - ale její potenciál není využit.
A tak se ptám - mám investovat do takového projektu energii? Mám si koupit "pěknou" doménu? Má to smysl? Není to zbytečné? Není to příliš sebevědomé?
Tiskni
Sdílej:
Přijde mi to jako dorbý nápad, přínosný pro celou komunitu.
RS Abíčka mi do konceptu nezapadá. Zatím.No jo, to by právě předpokládalo Leošův čas, kterého není nazbyt...