Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Mám vcelku bohatou praxi, co se týče čtení cizích textů, takže vím, že mnozí lidé nejsou úplně schopni psát podle platných pravidel českého jazyka. Nehodlám se jim posmívat, snažím se pomáhat, aby byly výsledky jejich činnosti co nejlepší.
Proto se už delší dobu zabývám myšlenkou, že na svých stránkách zprovozním sekci, která se bude problematice češtiny na webu, v programech a vůbec obecně zabývat.
Protože je to činnost "pro lidi" a nejsem naivní debil, ptám se tímto, jestli by to někdo uvítal a "služby" toho webu využíval.
Jsem učitel češtiny (a němčiny) na střední škole, jsem redaktor a korektor časopisu LinuxEXPRES, který čte množství textů, a pomáhám jako korektor také sdružení CZilla. V minulosti jsem totéž dělal pro časopis Linux+ a pro Abíčko (dnes už ne ve velké míře). Pomíjím korektury jednotlivých dokumentů pro různé lidi. O to nejde.
Jednak bych na něm ve srozumitelné formě ukládal své poznámky, které se množí. Poskytl bych tím pravděpodobně oporu mnoha vývojářům a lokalizátorům softwaru a webových stránek. Dále by mi posloužily jako reference pro výuku. A v neposlední řadě by se vyplnila mezera, kterou Poradna ÚJČ AV vyplnit nedokáže, byť se snaží - ale její potenciál není využit.
A tak se ptám - mám investovat do takového projektu energii? Mám si koupit "pěknou" doménu? Má to smysl? Není to zbytečné? Není to příliš sebevědomé?
Tiskni
Sdílej:
Přijde mi to jako dorbý nápad, přínosný pro celou komunitu.
RS Abíčka mi do konceptu nezapadá. Zatím.No jo, to by právě předpokládalo Leošův čas, kterého není nazbyt...