Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak jsem psal před časem, koupil jsem si tuhle potvoru. Na distribučním kubunťáckém jádře (.17) si ani neškrtla a já vůl jsem sledoval v podstatě jen wiki LinuxTV v bláhové naději, že poznámka "- dib7000p.ko (Patrick finished the driver but it's still in hg)" brzy zmizí a bude zmizelá.
Už mi to bylo divné, nicméně jsem se nedopátral žádné informace vedoucí k poznatku, jestli ten modul už existuje, nebo ne. Až jsem hledal pořádně, našel jsem na wiki Ubuntu lakonický návod, jak tento stick rozjet. Bohužel se tam nepsalo nic o jádře, ale došlo mi, že už asi konečně jede.
Jádro se mi fakt kompilovat nechtělo, tak jsem využil příležitosti a na Linux Meeting Ostrava jsem tuner vrazil do notebooku Kenymu a ten ho krásně poznal (notebook, Keny ani ne ).
Pak jsem marně sháněl nějaké normální live distro s jádrem .20, takže jsem nakonec stáhl vanilkové jádro, našel si návod a jal se kompilovat (fakt to nemám rád). Mezitím jsem notebook asi třikrát uspal (blb), nicméně po nějakých hodinách vylezly z procesu dva balíčky, které jsem nainstaloval, samy si upravily grub a po restartu jsem měl nové jádro (oopsuje jenom občas ). Tímto děkuji autorovi hardwarového záznamu, to mi taky pomohlo.
Zařízení se vytvořila, firmware se nahrál, Kaffeine zařízení vidí, ale happy end se nekoná. Ačkoliv bych podle mapy(0,8 MB) měl být v pokryté oblasti (bydlím v severní části města) a připojil jsem střešní anténu, jediný výsledek scanu je tento:
$ scan -c using '/dev/dvb/adapter0/frontend0' and '/dev/dvb/adapter0/demux0' WARNING: filter timeout pid 0x0011 WARNING: filter timeout pid 0x0000 dumping lists (0 services) Done.
Tak co, Opaváci a vy, co bydlíte severně od Opy, máte někdo nějaké zkušenosti z poslední doby? Je to fakt jen absence signálu, nebo je chyba jinde? Díky za postřehy.
Tiskni
Sdílej: