T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Jak jsem psal před časem, koupil jsem si tuhle potvoru. Na distribučním kubunťáckém jádře (.17) si ani neškrtla a já vůl jsem sledoval v podstatě jen wiki LinuxTV v bláhové naději, že poznámka "- dib7000p.ko (Patrick finished the driver but it's still in hg)" brzy zmizí a bude zmizelá.
Už mi to bylo divné, nicméně jsem se nedopátral žádné informace vedoucí k poznatku, jestli ten modul už existuje, nebo ne. Až jsem hledal pořádně, našel jsem na wiki Ubuntu lakonický návod, jak tento stick rozjet. Bohužel se tam nepsalo nic o jádře, ale došlo mi, že už asi konečně jede.
Jádro se mi fakt kompilovat nechtělo, tak jsem využil příležitosti a na Linux Meeting Ostrava jsem tuner vrazil do notebooku Kenymu a ten ho krásně poznal (notebook, Keny ani ne ).
Pak jsem marně sháněl nějaké normální live distro s jádrem .20, takže jsem nakonec stáhl vanilkové jádro, našel si návod a jal se kompilovat (fakt to nemám rád). Mezitím jsem notebook asi třikrát uspal (blb), nicméně po nějakých hodinách vylezly z procesu dva balíčky, které jsem nainstaloval, samy si upravily grub a po restartu jsem měl nové jádro (oopsuje jenom občas ). Tímto děkuji autorovi hardwarového záznamu, to mi taky pomohlo.
Zařízení se vytvořila, firmware se nahrál, Kaffeine zařízení vidí, ale happy end se nekoná. Ačkoliv bych podle mapy(0,8 MB) měl být v pokryté oblasti (bydlím v severní části města) a připojil jsem střešní anténu, jediný výsledek scanu je tento:
$ scan -c using '/dev/dvb/adapter0/frontend0' and '/dev/dvb/adapter0/demux0' WARNING: filter timeout pid 0x0011 WARNING: filter timeout pid 0x0000 dumping lists (0 services) Done.
Tak co, Opaváci a vy, co bydlíte severně od Opy, máte někdo nějaké zkušenosti z poslední doby? Je to fakt jen absence signálu, nebo je chyba jinde? Díky za postřehy.
Tiskni
Sdílej: