Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Začínají mi chodit soubory s příponou, která končí na x. Ano, .docx, .pptx a podobné krásy. Jak na ně?
Jsou přece "Open", tak by to mělo nějak jít... Nechtělo se mi ale pitvat ve vnitřnostech, tak jsem radši pohledal nějaký skriptík. Nenašel. (Špatně jsem hledal?) Ale nakonec jsem se k výsledku dobral. Bez záruky, jen tip.
Novell má pro svou verzi OpenOffice.org hotový plugin, který podle všeho funguje. Ale já tuto verzi OOo pochopitelně nemám, nemám dokonce ani SUSE. Ale znáte to, dokud to sami nezkusíte...
$ ./OdfConverter /I takovi.docx /O t.odt /DOCX2ODT [INFO][takovi.docx] Converting file: takovi.docx into t.odt progress:w:pPrprogress:w:..atd...][takovi.docx] Conversion succeeded [INFO][takovi.docx] Total conversion time: 00:00:01.6020480 Done.
Tiskni
Sdílej:
Prvně to nechám projít korekturou čtenářů...Zvláštní úvaha, vzhledem k tomu, že ve FAQ by tu korekturu mohli provést přímo, zde naopak jen opisovat. Asi byly myšleny poznámky. Smysl to má, protože jste to potřeboval a není vyloučeno, že to bude brzy potřebovat někdo další (FAQ je poněkud nešťastné pojmenování - protože ty opravdové "frequently asked" záležitosti jsou ty největší banality - asi by se spíš hodilo "possibly asked"Pokud uvidím, že to má smysl, dám to do FAQ. Nezapomenu na to...
Ale proč zase do blogu? Je tu FAQ...
FAQ bych si teď určitě nepřečetl, pouze bych se k němu možná dogoogli v případě potřeby. Tak už mám alespoň v povědomí, že to takhle jde a kde to hledat. Někdy "špatné" místo nemusí být na škodu.
rm
. A jestli tam jsou důležité věci, to už se nikdy nedozvím.