Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
NFS používám doma dlouho, ale problémy mám až poslední dobou.
To, že tuhl Amarok, když se odpojil NFS disk s kolekcí, byla jeho chyba, která už je opravena. Ale že mrzne celé KIO, to mě teda pěkně točí...
Proč mrzne? Protože nepozná, že NFS disk není připojený. Připojím foťák a čekám, až ho načte. Ale ono nic, protože se čeká, až se ozve NFS server. Ale ten se neozve, páč není momentálně připojený do sítě.
Jak se to dá líp nastavit v fstabu, když ne takto?
opavak:/home/plastique /media/opavak nfs \\ users,async,atime,auto,rw,dev,exec,suid,\\ rsize=8192,wsize=8192,hard,intr 0 0
Odpojení ručně samozřejmě nejde, navíc při použití klávesy [tab] v konzoli se sekne i ten shell, ve kterém to zkouším. Tedy on pouze čeká, ale asi tak 15 minut... Fakt by mě kleplo.
Tiskni
Sdílej:
Odpojení ručně samozřejmě nejde
No, na odpojení "mrtvého" NFS by mělo jít použít umount -f
... to si zkoušel taky?
Jinak na připojení NFS používám jedině volbu soft
a pokud si pamatuju, tak vždycky v pohodě. Volbu hard
bych použil snad jedině kdyby mi na ten disk sahalo něco fakt důležitého (ve smyslu, že chci mít alespoň jakýsi pocit jistoty, že tam ty posílané data "opravdu někdy" dorazí :-| ).
Jestliže není zaručeno, že server s vyexportovaným NFS oddílem bude stále v provozu, tak mi přijde mnohem šikovnější použít autofs (automounter) místo záznamu v /etc/fstab.