Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
NFS používám doma dlouho, ale problémy mám až poslední dobou.
To, že tuhl Amarok, když se odpojil NFS disk s kolekcí, byla jeho chyba, která už je opravena. Ale že mrzne celé KIO, to mě teda pěkně točí...
Proč mrzne? Protože nepozná, že NFS disk není připojený. Připojím foťák a čekám, až ho načte. Ale ono nic, protože se čeká, až se ozve NFS server. Ale ten se neozve, páč není momentálně připojený do sítě.
Jak se to dá líp nastavit v fstabu, když ne takto?
opavak:/home/plastique /media/opavak nfs \\ users,async,atime,auto,rw,dev,exec,suid,\\ rsize=8192,wsize=8192,hard,intr 0 0
Odpojení ručně samozřejmě nejde, navíc při použití klávesy [tab] v konzoli se sekne i ten shell, ve kterém to zkouším. Tedy on pouze čeká, ale asi tak 15 minut... Fakt by mě kleplo.
Tiskni
Sdílej:
Odpojení ručně samozřejmě nejde
No, na odpojení "mrtvého" NFS by mělo jít použít umount -f
... to si zkoušel taky?
Jinak na připojení NFS používám jedině volbu soft
a pokud si pamatuju, tak vždycky v pohodě. Volbu hard
bych použil snad jedině kdyby mi na ten disk sahalo něco fakt důležitého (ve smyslu, že chci mít alespoň jakýsi pocit jistoty, že tam ty posílané data "opravdu někdy" dorazí :-| ).
Jestliže není zaručeno, že server s vyexportovaným NFS oddílem bude stále v provozu, tak mi přijde mnohem šikovnější použít autofs (automounter) místo záznamu v /etc/fstab.