Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Není problém, není co řešit.Však to je základní kvalifikace pro spoustu otázek zde
ten je vlastne na čokoľvekA dá se v tom i psát?
Neřekl bych. Mé první setkání s unixovým systémem proběhlo tak, že jsem byl vyzván, abych si zadal heslo, byl jsem seznámen s několika základními příkazy (ls
, man
, apropos
, logout
- asi v tom smyslu, že existují a k čemu slouží), bylo mi řečeno, že na poštu je elm
a jako editor slouží emacs
a dozvěděl jsem se o pár jeho klávesových zkratkách (tuším, že něco jako C-h
, C-x C-s
a C-x C-c
). Od té chvíle už následovalo samostudium, ale zvládl jsem to a učarovalo mi to. I když dnes už jsem emacs opustil* a přešel k vimu, stejně jsem přesvědčen, že kdyby to tehdy nebyl emacs ale vi, bylo by to pro mne mnohem horší.
* - bezprostředním podnětem byla únava z neustálého přesvědčování emacsu, aby se nepokoušel řešit českou klávesnici a české fonty za systém
i, Esc, :w, :q, :h
na začiatok bohate stačí.
C-c C-s
'. S vim jsem začínal mnohem později, měl jsem tou dobou zkušenosti i s Linuxem, přesto byl pro mne ten začátek těžší než s emacsem.
C-x C-s
', už jsem nějak vypadl z cviku…
(define-key global-map (kbd "<f1>") 'help-command) (define-key global-map (kbd "<f2>") 'save-buffer) (define-key global-map (kbd "S-<f2>") 'save-some-buffers) (define-key global-map (kbd "<f3>") 'find-file) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-<return>") 'sgml-insert-end-tag)
Trochu náročné na sieť
Ale inak vďaka za pripomenutie
Ano, bezpečnosť je problém, ale aj ten sa dá poriešiť (inak ako vykašlať sa naň)
To by rovno chcelo temporary-install-on-demand
A to by asi chcelo distribúciu s relokovateľnými balíčkami.
)
je to první, nebo druhý odkaz v tom modrém panelu s tvým jménemehm, světle šedém panelu se jménem toho, komu odpovídá ... aneb na perspektivě záleží
nikdy však modréhonepořádá-li tedy samomluvu... ech, jsem zralej na panáka
"Proóóóč? Mně se líbí.debian red je pekna farba :)"
Tiskni
Sdílej: