Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
No, znám, jistě, proběhlo mi hlavou.
Asi budeš chtít nějaký klikací, přemýšlel jsem. Jana je jedna z mých studentek a baví ji dělat weby, což je na holku na zdravce docela zajímavý koníček. A ono jí to jde. A používá Linux.
"No, třeba envéú, n-v-u. To je takový vizuální editor, tam si to naklikáte."
"Hmmm." Viditelná nespokojenost. "Hehe, já jsem to doteďka psala v Poznámkovém bloku."
"Aha." Oči jsem asi fakt vyvalil. "Tak to potom jedině Quanta Plus". Napsal jsem jí to na stránku sešitu. "Jakou distribuci používáte?"
"Debian!"
"To jste teda tvrďačka..."
"Proóóóč? Mně se líbí. "
Takže se blýská, ne že ne...
Tiskni
Sdílej:
Není problém, není co řešit.Však to je základní kvalifikace pro spoustu otázek zde
ten je vlastne na čokoľvekA dá se v tom i psát?
Neřekl bych. Mé první setkání s unixovým systémem proběhlo tak, že jsem byl vyzván, abych si zadal heslo, byl jsem seznámen s několika základními příkazy (ls
, man
, apropos
, logout
- asi v tom smyslu, že existují a k čemu slouží), bylo mi řečeno, že na poštu je elm
a jako editor slouží emacs
a dozvěděl jsem se o pár jeho klávesových zkratkách (tuším, že něco jako C-h
, C-x C-s
a C-x C-c
). Od té chvíle už následovalo samostudium, ale zvládl jsem to a učarovalo mi to. I když dnes už jsem emacs opustil* a přešel k vimu, stejně jsem přesvědčen, že kdyby to tehdy nebyl emacs ale vi, bylo by to pro mne mnohem horší.
* - bezprostředním podnětem byla únava z neustálého přesvědčování emacsu, aby se nepokoušel řešit českou klávesnici a české fonty za systém
i, Esc, :w, :q, :h
na začiatok bohate stačí.
C-c C-s
'. S vim jsem začínal mnohem později, měl jsem tou dobou zkušenosti i s Linuxem, přesto byl pro mne ten začátek těžší než s emacsem.
C-x C-s
', už jsem nějak vypadl z cviku…
(define-key global-map (kbd "<f1>") 'help-command) (define-key global-map (kbd "<f2>") 'save-buffer) (define-key global-map (kbd "S-<f2>") 'save-some-buffers) (define-key global-map (kbd "<f3>") 'find-file) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-<return>") 'sgml-insert-end-tag)
Trochu náročné na sieť
Ale inak vďaka za pripomenutie
Ano, bezpečnosť je problém, ale aj ten sa dá poriešiť (inak ako vykašlať sa naň)
To by rovno chcelo temporary-install-on-demand
A to by asi chcelo distribúciu s relokovateľnými balíčkami.
)
je to první, nebo druhý odkaz v tom modrém panelu s tvým jménemehm, světle šedém panelu se jménem toho, komu odpovídá ... aneb na perspektivě záleží
nikdy však modréhonepořádá-li tedy samomluvu... ech, jsem zralej na panáka
"Proóóóč? Mně se líbí.debian red je pekna farba :)"