Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
No, znám, jistě, proběhlo mi hlavou.
Asi budeš chtít nějaký klikací, přemýšlel jsem. Jana je jedna z mých studentek a baví ji dělat weby, což je na holku na zdravce docela zajímavý koníček. A ono jí to jde. A používá Linux.
"No, třeba envéú, n-v-u. To je takový vizuální editor, tam si to naklikáte."
"Hmmm." Viditelná nespokojenost. "Hehe, já jsem to doteďka psala v Poznámkovém bloku."
"Aha." Oči jsem asi fakt vyvalil. "Tak to potom jedině Quanta Plus". Napsal jsem jí to na stránku sešitu. "Jakou distribuci používáte?"
"Debian!"
"To jste teda tvrďačka..."
"Proóóóč? Mně se líbí. "
Takže se blýská, ne že ne...
Tiskni
Sdílej:
Není problém, není co řešit.Však to je základní kvalifikace pro spoustu otázek zde
ten je vlastne na čokoľvekA dá se v tom i psát?
Neřekl bych. Mé první setkání s unixovým systémem proběhlo tak, že jsem byl vyzván, abych si zadal heslo, byl jsem seznámen s několika základními příkazy (ls
, man
, apropos
, logout
- asi v tom smyslu, že existují a k čemu slouží), bylo mi řečeno, že na poštu je elm
a jako editor slouží emacs
a dozvěděl jsem se o pár jeho klávesových zkratkách (tuším, že něco jako C-h
, C-x C-s
a C-x C-c
). Od té chvíle už následovalo samostudium, ale zvládl jsem to a učarovalo mi to. I když dnes už jsem emacs opustil* a přešel k vimu, stejně jsem přesvědčen, že kdyby to tehdy nebyl emacs ale vi, bylo by to pro mne mnohem horší.
* - bezprostředním podnětem byla únava z neustálého přesvědčování emacsu, aby se nepokoušel řešit českou klávesnici a české fonty za systém
i, Esc, :w, :q, :h
na začiatok bohate stačí.
C-c C-s
'. S vim jsem začínal mnohem později, měl jsem tou dobou zkušenosti i s Linuxem, přesto byl pro mne ten začátek těžší než s emacsem.
C-x C-s
', už jsem nějak vypadl z cviku…
(define-key global-map (kbd "<f1>") 'help-command) (define-key global-map (kbd "<f2>") 'save-buffer) (define-key global-map (kbd "S-<f2>") 'save-some-buffers) (define-key global-map (kbd "<f3>") 'find-file) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-<return>") 'sgml-insert-end-tag)
Trochu náročné na sieť
Ale inak vďaka za pripomenutie
Ano, bezpečnosť je problém, ale aj ten sa dá poriešiť (inak ako vykašlať sa naň)
To by rovno chcelo temporary-install-on-demand
A to by asi chcelo distribúciu s relokovateľnými balíčkami.
)
je to první, nebo druhý odkaz v tom modrém panelu s tvým jménemehm, světle šedém panelu se jménem toho, komu odpovídá ... aneb na perspektivě záleží
nikdy však modréhonepořádá-li tedy samomluvu... ech, jsem zralej na panáka
"Proóóóč? Mně se líbí.debian red je pekna farba :)"