Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Školy často používají jeden z mála existujících systémů pro vedení komplexní agendy. Jedním z nich je SAS.
Záměrně nelinkuji stránky výrobce, protože jsou strašné a produkt se mi vůbec nelíbí. Připadá mi jako vyžilý dinosaurus. Nicméně jsem jej ve vlasntím zájmu potřeboval rozjet v Linuxu, protože agenda, kterou mám vést, mi narůstá lineárně (musím zapisovat hodiny, které učím, a celou svou třídu; známky, absenci a témata hodin).
Dostali jsme od našeho admina odkaz na binárku a návod, jak instalovat. Postupoval jsem podle něj. Spustil jsem tedy wine install.exe
a čekal chybu. Balík je instalátor, který do dočasného adresáře rozbalí další instalátory a postupně je spouští. Spustil jsem instalaci databázového serveru Firebird, která proběhla v pořádku. Asi by šlo použít i nativní linuxový, ale nemám čas to zkoušet.
Pak jsem chtěl z onoho menu hlavního instalátoru spustit samotný SAS, ale ten už skončil chybou, takže jsem jej spustil ručně z adresáře ~/.wine/drive_c/temp/sas/WINSETUP binárku setup.exe. Postupoval jsem podle předloženého návodu, nicméně jsem skončil vždy v okamžiku, kdy jsem měl zadat své jméno. Nejedná se přitom pravděpodobně o vytvoření uživatele, neboť značku a heslo už všem vytvořil admin. V logu figurovala tato chyba:
... err:ole:marshal_object couldn't get IPSFactory buffer for interface .. ...
Hodil jsem ji tedy do Googlu a našel jsem někde radu (v kontextu pochopitelně úplně jiné aplikace), že mám spustit wineprefixcreate
. Je to prográmek, který "creates or updates a Wine configuration directory". Wine jsem pochopitelně používal, takže kdoví, co se kde nastavilo. (Sám jsem při laborování nastavil původnímu instalátoru příznak, že má startovat "do Windows98", ale nevím, jestli to mělo nějaký efekt.)
Kupodivu to mělo požadovaný efekt (ještě nevím, o jaké nastavení jsem přišel a instalátor se spustil, překonal jsem bariéru zadání jména a postoupil dále. Proces se dokončil a odklikl jsem spuštění SASu. A skončil.
Tentokrát byla v konzoli chyba
... err:module:import_dll Library MSVCP60.dll (which is needed by \\ L"C:\\windows\\system32\\gds32.dll") not found ...
Tvrdohlavě jsem ji opět zadal - po zkrácení - do Googlu a po dlouhém hledání prvního odkazu jsem našel HOWTO a řešení. Bylo potřeba stáhnout jakousi knihovnu. Ta byla v exáči - spustit, rozbalený exáč spustit, rozbalený zip dekomprimovat, rozbalený exáč spustit a nainstalovat. Nešlo by to složitěji? Pak ať mi někdo něco vykládá o instalaci v Linuxu... Skončil jsem na druhém kroku,, instalátor oznámil
... err:setupapi:SetupDefaultQueueCallbackW copy error \\ 0 L"C:\\windows\\temp\\IXP000.TMP\\oleaut32.dll" -> \\ L"c:\\windows\\system32\\oleaut32.dll" ...
Nicméně! Něco se jistě zkopírovat stihlo, protože už mě to přestalo bavit a znovu jsem spustil binárku SAS.exe. A ona jela a jede dosud. Chyby se omezují na běžné záležitosti Wine, které se mi objevují při kdejakém exáči. Aplikace se bez problémů připojuje na server, stahuje a ukládá data. Pokud by problémy nastaly, určitě se "pochlubím".
$ wine SAS.exe libGL warning: 3D driver claims to not support visual 0x5b libGL warning: 3D driver claims to not support visual 0x5b err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx Please report: no char for keysym FE0A (ISO_Prev_Group) : err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx (virtKey=10,scanCode=2A,keycode=32,state=1) err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx Please report: no char for keysym FE0A (ISO_Prev_Group) : err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx (virtKey=10,scanCode=2A,keycode=32,state=1) err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx Please report: no char for keysym FE0A (ISO_Prev_Group) : err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx (virtKey=10,scanCode=2A,keycode=32,state=1) err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx Please report: no char for keysym FE0A (ISO_Prev_Group) : err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx (virtKey=10,scanCode=2A,keycode=32,state=1) err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx Please report: no char for keysym FE0A (ISO_Prev_Group) : err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx (virtKey=10,scanCode=2A,keycode=32,state=1) err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx Please report: no char for keysym FE0A (ISO_Prev_Group) : err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx (virtKey=10,scanCode=0,keycode=32,state=1) libGL warning: 3D driver claims to not support visual 0x5b fixme:wininet:InternetGetConnectedState always returning LAN connection. fixme:wininet:InternetGetConnectedState always returning LAN connection. libGL warning: 3D driver claims to not support visual 0x5b err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx Please report: no char for keysym FE0A (ISO_Prev_Group) : err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx (virtKey=10,scanCode=2A,keycode=32,state=1) err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx Please report: no char for keysym FE0A (ISO_Prev_Group) : err:keyboard:X11DRV_ToUnicodeEx (virtKey=10,scanCode=2A,keycode=32,state=1) libGL warning: 3D driver claims to not support visual 0x5b libGL warning: 3D driver claims to not support visual 0x5b fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble70") fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble50") fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble15") fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble17") fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble30") fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble20") fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble22") fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble10") fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble50") fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble15") fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble17") fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble30") fixme:winhelp:HLPFILE_AddParagraph Got an embedded element !,JI("","Scribble20")
Tiskni
Sdílej:
Záměrně nelinkuji stránky výrobce, protože jsou strašné a produkt se mi vůbec nelíbí. Připadá mi jako vyžilý dinosaurus. Nicméně jsem jej ve vlasntím zájmu potřeboval rozjet v Linuxu, protože agenda, kterou mám vést, mi narůstá lineárně...Tohle prostě nikdy ale opravdu nikdy nepochopím
1) zpomalení práce díky nutnosti neustále přehmatávat na myš a zpátky.Aneb jak závratně zvýšit produktivitu práce uživatelů? Prozradíme jim existenci a funkci klávesy
<Tab>
… Ostatní zmiňované problémy jde taky vyřešit, viz třeba Gmail. Nicméně i já patřím mezi ty, kterým připadá nešťastná dnešní móda všechno dělat jako webovou aplikaci. Ono to často jde, ale je to daleko náročnější na vývoj, náchylnější k chybám protože to prohlížeče ždíme na hranici jejich možností a pokročilé GUI tam stejně nejde realizovat.
Prozradíme jim existenci a funkci klávesy <Tab>
Už to slyším: "No jó, ale v tamtom jsem žádný tab mačkat nemusel, tam stačil entr. A proč tady nestačí entr? A proč musíme mít tohle, když v tamtom to šlo líp?"
Ostatní zmiňované problémy jde taky vyřešit,...Asi ano, ale stejně mi to přijde jako řešení přes ruku.
Už to slyším: "No jó, ale v tamtom jsem žádný tab mačkat nemusel, tam stačil entr. A proč tady nestačí entr? A proč musíme mít tohle, když v tamtom to šlo líp?"Uživatel, který neví, že pro přechod mezi vstupními políčky slouží
Tab
a Enter
je potvrzení celé akce, si nic jiného nezaslouží Asi ano, ale stejně mi to přijde jako řešení přes ruku.Souhlas. Bohužel, je to moderní…
Průšvih je, že jediný způsob, jak to z něj vymlátit je prý HTML.Není. To suplování je na disku uloženo jako textový soubor se strukturou Windows .ini souborů, tedy
[Sekce] nazev=hodnota nazev2=hodnotaNové verze SASu umějí i různé exporty do XML, nevím, zda se to týká i suplování. Rozvrh hodin ze SASu jsem takhle Perlem zpracovával už před lety, a suplování má stejnou strukturu dokumentu, jestli se nepletu. I pokud by náhodou nemělo, je možné si udělat vhodnou tiskovou šablonu a tu pak netisknout, ale dát uložit jako textový soubor, a parsovat ten.
Je škoda, že neexistuje v této oblasti větší konkurence - ceny systémů jsou vysoké a podivně naprogramované.Většině základních škol postačují DM Vysvědčení a DM Evidence. Oba systémy jsou velmi levné,
Tahle aplikace je v OpenSource prakticky neřešitelná.No ona řešitelná je, když se najde dost lidí, kteří by se projektu věnovali a byli schopni dokončit nějakou použitelnou verzí dřív, než všechno, co doteď dodělali, díky ministerstvu zastará. Proto mají tvůrci existujících systémů vcelku výhodu - když je potřeba změna, prostě upraví to, co už mají, protože na to mají čas.
(I když bych se na jejím vývoji rád podílel)Někdo musí začít. Když se někomu podaří začít a najít několik programátorů*, kteří přislíbí pomoc, tak by se nějaká open source náhrada mohla povést. * Otázka je, jestli se ti programátoři hned zpočátku nepohádají, v čem to psát
Když jsem zmiňoval ten tisk vysvědčení tak taková perlička k němu. Každý tiskopis je trochu jinak natištěn, název předmětu se ale musí vejít celý, takže pak se trefit na papír je docela problém.Naskenovat jeden vzorový formulář a nastavit, jak (aspon přinližně) tiskárna nabírá papír, asi nejde, co?