V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Už dříve jsem psal, že uvažuji o používání konzolových aplikací pro vedení osobní agendy, jako jsou maily, úkoly, připomínky, plánovač, kalendář.
Stranou a ve stínu tohoto uvažování stále byl KMail, který všechny mnou požadované úkoly zvládal, ale prostě se mi nějak nelíbil, připadal mi v mnoha detailech nedotažený. V okamžiku, kdy mi Thunderbird svévolně poškodil soubor s kontakty a dobrosrdečně založil nový (prázdný), mně došla trpělivost (neměl k tomu důvod). Byl to jasný signál, že pokud mám změnit lokál, čas nastal právě v tomto okamžiku.
To se stalo někdy v dubnu. Nainstaloval jsem všechny komponenty nutné pro běh KMailu a KDE a spustil to. Velmi rychle, abych si to nerozmyslel, jsem nastavil účty a identity. Následně jsem dal importovat složky z Thunderbirdu, což oproti minulému pokusu proběhlo dobře. Lze postupně vybírat účty z TB, které se mají importovat - funguje to uspokojivě.
Okno se otevře přímo ve složce, kde TB ukládá informace o profilu, vy jen vyberete (podle návodu v prvním okně) adresář poštovního účtu, kde jsou uloženy informace o složkách (Inbox, Sent apod.).
Takže pošta byla vcelku v pořádku importována, stáhl jsem novou - vše fungovalo. Začal jsem pracovat na filtrech, které mají za úkol rozfiltrovat příchozí maily do jednotlivých složek.
Konfigurace filtrů je komfortní, ale - stejně jako celé prostředí KMailu - mi nějak moc nesedí, což je pouze subjektivní dojem. Filtry fungují, až na jeden mně nelogický detail: pokud nezaškrtnete Pokud tento filtr odpovídá, zastavit zde zpracování, funguje to jaksi divně. Některé maily jsou zařazeny správně, jiné vůbec ne, a to ani po ruční filtraci. Osobně tuto položku chápu tak, že přijde-li mail od někoho z Abíčka, pak bych chtěl dalším filtrem rozlišit, jestli je od Roberta nebo někoho jiného, a podle toho zařadit do složky Abicko/jmeno-odesilatele
. Ale takhle to viditelně nefunguje, vše je lepší řešit jednotlivým filtrem a v okamžiku, kdy zasáhne, ho ukončit.
Trochu mi není jasné, jak je to v případě, když označím více mailů a manuálně (Ctrl-J) na ně pustím stádo filtrů... Vztahuje se ona položka v dialogu na pořadí aplikace filtrů, nebo na pořadí mailu ve vybrané množině? Minimálně mi název položky přijde jako "nevysvětlující".
Šok měl ale teprve přijít! KMail 1.8.3, který v mém Edubuntu je, neumí aplikovat filtry na IMAP složky. Puc. Tečka. Podle všeho by to mělo být vyřešeno v mladších verzích, v což doufám.
Co dál? Nelíbí mi se vzhled vláken mailů, hlavně ty strašné miniikony, které se s výměnou tématu ikon pro celé KDE nezměnily.
Nelíbí se mi strašně silný okraj oddělující tři části okna aplikace. Nelíbí se mi, že alias pro e-mailové adresy nefunguje jakov TB. Tam stačí napsat např. "abc" a program sám věděl, že má psát na konkrétní adresu. Zde ji musím vybrat ze seznamu, "abc" je pouze jedna ze zobrazených položek (jako je jméno apod.). Nelíbí se mi spolupráce s aplikací Kontakty, která je minimální - proč není v konTeXtové nabídce, když najedu na e-mail, že chci vidět v plovoucím okně detail člověka i s fotkou, pokud ji mám? Proč se mám kvůli tomu přepínat do adresáře?
Nelíbí se mi, že když vyhledám všechny nepřečtené zprávy obsahující slovo "SPAM", abych je vymazal (filtr zobrazení je na "Nepřečtené"), po jejich smazání se označí všechny zprávy ve složce a filtr zobrazení se přepne na "Jakýkoliv stav"; navíc kurzor neoznačuje žádnou zprávu a složka je vylistována od začátku, tj. nejnovější nahoře - já ale používám nejnovější dole.
Dost se mi líbí, že každá složka má přiřazený profil poštovního účtu, takže pokud jste ve složce, kam přijímáte konferenci, vytvoření nového mailu probíhá s identitou (a e-mailovou adresou), pod kterou do konference přispíváte. Nebo naopak: chcete-li napsat mail do konference, kurzor umístěte do složky, kam maily z ní chodí a stiskněte Ctrl-n. Nemusíte řešit, jestli píšete ze správné adresy.
Proč to píšu? KMail je výborný program, hlavně při spojení v Kontactu, o kterém se ještě zmíním. Oceňuji ohromnou práci, kterou hodně lidí odvedlo, abych tady na něj mohl "nadávat". Nemyslím to zle. Až budu používat novou verzi, budu vše nalezené reportovat.
Tiskni
Sdílej:
Podle všeho neumí. Při importu jsou totiž složky přejmenovány:
Protože je v současnosti nemožné znovu vytvořit strukturu složek (rozuměj strukturu použitou v TB, pozn. VO), bude tato "obsažena" ve vygenerovaném názvu složky.
Takže ve výsledku jsou složky na jedné úrovni a jmenují se např. Inbox-Práce, Inbox-Abíčko, Inbox-Škola apod. (v TB mohly být vnořené, jméno měly pochopitelně bez Inbox na začátku).
Umí Kmail sdílet složku s maily s Thunderbirdem, nebo je nutný import?v KMailu si u každé složky můžeš vybrat, jestli bude uložena jako mbox nebo MailDir, což jsou standardní unixovské formáty, takže sdílet složky by neměl být problém ... toť teorie, prakticky jsem o ThunderBirdu slyšel (nepoužívám ho, nevím jistě), že pro uložení pošty používá nějakej vlastní zprasenej formát, takže smůla
a take se mi obvykle zasekne imapIMAP plugin je věčná bolístka kmailu, byl už několikrát přepsán a jednou úplně vyměněn ... v trojkovém KDE už to jakž-takž jde, ale takové ty stavy, kdy zatuhne na spadlém spojení, a když ho sestřelím ručně, tak už se napodruhé nepodaří ho pořádně napojit a musím zavřít celý kmail, apod., stále bohužel nejsou pouze vzácnou vyjímkou
Nelíbí se mi strašně silný okraj oddělující tři části okna aplikace.To ovšem závisí na stylu, který máš zvolený v KDE. Jinými slovy: pokud ti to připadá tlusté, kritizuj Plastik (nebo co používáš), ne KMail - ten jen využívá standardní KDE widget.
musel zcela jistě definovat hranice mezi nimi; a to udělal dost hrubě.Naopak - udělal to tak, jak se od KDE aplikace očekává. Znovu opakuji, že je třeba dávat vinu tvůrcům stylů - nikoliv KMailu, který pro to rozdělení používá standardní ovládací prvek. Nehledě na to, že nechápu, proč ti to vlastně vadí - přijde mi to jako prkotina, která na funkci nemá vliv...
Ty jsi to doposud dělal jinak? Umm... Eh.