Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A nastal opět ten lítostivý čas plný nenávisti, slz a pochybností: pololetí.
Známky mám vcelku uzavřené (doufám, že budu jezdit autem i za týden a nebudu muset řešit prořezané gumy). Už dlouho, od dob před rokem, kdy jsem si pořidil obstarožní palm, sháním software pro vedení klasifikace. Původně pro palm, teď, když mám notebook, hlavně pro normální systém. Něco jsem našel, ale buď je to Tcl nebo Java, nebo Windows, nebo placené. Prostě nic, co by mi vyhovovalo; i ty uvedené programy byly prostě nějak přes ruku.
A proto mě napadalo následující. Já potřebuju kus softwaru, vím, co má umět, ale neumím ho napsat (a ani nemám čas). Tady je spousta lidí, kteří to umí a nudí se. Že by, milý Watsone? Najde se nějaký malý týmek, který by do toho šel a zrobil praktickou aplikaci? Pro mě by to bylo velmi zajímavé, jak spolupráce, tak výsledek.
V časopise LinuxEXPRES vyjdou články na téma Linux a škola. Program tohoto typu jsem nenašel, nic takového tam tedy není. Proč? Volní programátoři to nevědí? Zaměstnaní programátoři nemají čas? Nebo panuje přesvědčení, že je to k ničemu? Nemyslím si to, zde je moje představa.
Programy pro školství jsou předražené a omezené. Jak funkcemi, tak cenou, nebo přístupností. Nemůžu čekat, že mi ředitelství poskytné licenci Bakalářů nebo podobného programu, který mi stejně nevyhovuje pro osobní agendu, protože je určený pro něco jiného (a prodává se organizacím, ne fyzickým osobám). V čem si mám vést známky a poznámky? V Calcu? Ne, to není praktické pro dlouhodobou práci.
Přemýšlím nad tím už hodně dlouho a jsem připraven testovat. Najde se někdo, kdo mi pomůže? Proč neudělat z Abíčka softwarovou laboratoř?
Tiskni
Sdílej: