Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »A nastal opět ten lítostivý čas plný nenávisti, slz a pochybností: pololetí.
Známky mám vcelku uzavřené (doufám, že budu jezdit autem i za týden a nebudu muset řešit prořezané gumy). Už dlouho, od dob před rokem, kdy jsem si pořidil obstarožní palm, sháním software pro vedení klasifikace. Původně pro palm, teď, když mám notebook, hlavně pro normální systém. Něco jsem našel, ale buď je to Tcl nebo Java, nebo Windows, nebo placené. Prostě nic, co by mi vyhovovalo; i ty uvedené programy byly prostě nějak přes ruku.
A proto mě napadalo následující. Já potřebuju kus softwaru, vím, co má umět, ale neumím ho napsat (a ani nemám čas). Tady je spousta lidí, kteří to umí a nudí se. Že by, milý Watsone? Najde se nějaký malý týmek, který by do toho šel a zrobil praktickou aplikaci? Pro mě by to bylo velmi zajímavé, jak spolupráce, tak výsledek.
V časopise LinuxEXPRES vyjdou články na téma Linux a škola. Program tohoto typu jsem nenašel, nic takového tam tedy není. Proč? Volní programátoři to nevědí? Zaměstnaní programátoři nemají čas? Nebo panuje přesvědčení, že je to k ničemu? Nemyslím si to, zde je moje představa.
Programy pro školství jsou předražené a omezené. Jak funkcemi, tak cenou, nebo přístupností. Nemůžu čekat, že mi ředitelství poskytné licenci Bakalářů nebo podobného programu, který mi stejně nevyhovuje pro osobní agendu, protože je určený pro něco jiného (a prodává se organizacím, ne fyzickým osobám). V čem si mám vést známky a poznámky? V Calcu? Ne, to není praktické pro dlouhodobou práci.
Přemýšlím nad tím už hodně dlouho a jsem připraven testovat. Najde se někdo, kdo mi pomůže? Proč neudělat z Abíčka softwarovou laboratoř?
Tiskni
Sdílej: