Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
A nastal opět ten lítostivý čas plný nenávisti, slz a pochybností: pololetí.
Známky mám vcelku uzavřené (doufám, že budu jezdit autem i za týden a nebudu muset řešit prořezané gumy). Už dlouho, od dob před rokem, kdy jsem si pořidil obstarožní palm, sháním software pro vedení klasifikace. Původně pro palm, teď, když mám notebook, hlavně pro normální systém. Něco jsem našel, ale buď je to Tcl nebo Java, nebo Windows, nebo placené. Prostě nic, co by mi vyhovovalo; i ty uvedené programy byly prostě nějak přes ruku.
A proto mě napadalo následující. Já potřebuju kus softwaru, vím, co má umět, ale neumím ho napsat (a ani nemám čas). Tady je spousta lidí, kteří to umí a nudí se. Že by, milý Watsone? Najde se nějaký malý týmek, který by do toho šel a zrobil praktickou aplikaci? Pro mě by to bylo velmi zajímavé, jak spolupráce, tak výsledek.
V časopise LinuxEXPRES vyjdou články na téma Linux a škola. Program tohoto typu jsem nenašel, nic takového tam tedy není. Proč? Volní programátoři to nevědí? Zaměstnaní programátoři nemají čas? Nebo panuje přesvědčení, že je to k ničemu? Nemyslím si to, zde je moje představa.
Programy pro školství jsou předražené a omezené. Jak funkcemi, tak cenou, nebo přístupností. Nemůžu čekat, že mi ředitelství poskytné licenci Bakalářů nebo podobného programu, který mi stejně nevyhovuje pro osobní agendu, protože je určený pro něco jiného (a prodává se organizacím, ne fyzickým osobám). V čem si mám vést známky a poznámky? V Calcu? Ne, to není praktické pro dlouhodobou práci.
Přemýšlím nad tím už hodně dlouho a jsem připraven testovat. Najde se někdo, kdo mi pomůže? Proč neudělat z Abíčka softwarovou laboratoř?
Tiskni
Sdílej: