Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Na notebooku, který v podstatě nemusím a nechci vypínat nebo restartovat, jsem k tomu po jisté době násilím donucen.
Stále ho s úspěchem uspávám a probouzím, problém v tom není (i když...).
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile \\ 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 03)
Xorg -version X Window System Version 7.1.1 Release Date: 12 May 2006 X Protocol Version 11, Revision 0, Release 7.1.1 Build Operating System: Linux 2.6.15.7 i686 Current Operating System: Linux plastop 2.6.17-11-generic #2 \\ SMP Thu Feb 1 19:52:28 UTC 2007 i686 Build Date: 07 July 2006 Before reporting problems, check http://wiki.x.org to make sure that you have the latest version. Module Loader present
Po čase takového provozu zapomenu a spustím video (nebo dám na něj náhled v Krusaderu). Je jedno, jestli je to Kaffeine nebo MPlayer. X server spadne, displej zčerná, kurzor myši zmizí a místo něj občas problikne pravoúhlá oblast s náhodným obsahem. Počítač nelze nijak používat, nelze přepnout na konzoli a nelze se ani připojit přes ssh. Cyklicky probíhá nějaká činnost, kdy je znatelná aktivita disku a probliknutí kurzoru myši, který má někdy tvar hodin X serveru, jindy pouze výše uvedenou oblast. Myší nelze hýbat.
Myslím, že X server stále běží, ale nejsem schopen to zjistit - v logu (po restartu) nic není, v logu messages taky nic. Jediné, co jsem zjistil, že můžu udělat, je vypnutí tlačítkem. Ctrl-Alt-Backspace ani Ctrl-Alt-Delete nemá žádný efekt (v konfiguráku je první kombinace povolena).
Čím to může být? Někde jsem se dozvěděl (Ivan?), že to ve starší verzi údajně měl být bug X serveru (něco jako nízká defaultní hodnota současně otevřených souborů...?), ale od té doby už jsem upgradoval, ovšem tohle je věěc, která mě trápí už asi rok a půl.
Myslel jsem, že je to kodekem videa, ale stává se to u běžných aviček, která po restartu běžně přehraju. Na desktopu (stejně aktualizované Kubuntu, Radeon) jsem nic takového nezaznamenal.
Díky za tipy.
Tiskni
Sdílej:
Někdo desetkrát denně svému okolí vmete do tváře jakési zlé a chladné slovo a jen málo, často vůbec nemyslí na to, že si za několik let nad sebou stvoří zákon zvyku, který ho pak nutí desetkrát denně své okolí rozladit.
Je to vytrhnuté z kontextu, takto to znie aj trochu trápne :) ale hádam pochopíš, ako som to myslel.
$ cat /etc/acpi/events/default event=button[ /]power.* action=/usr/local/sbin/rescue
Nelze hýbat myší.Ovšem tak to je opravdu velice závažný hardwarový problém. Hledal bych vinu v algoritmu programu "cat", nejpíše metoda ulovit(); či bych se snažil prohledat /dev/stul na vyskyt objektu "zvykacka" nebo "lepidlo".
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)Ale driver bysme měli používat stejnej...