Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Na notebooku, který v podstatě nemusím a nechci vypínat nebo restartovat, jsem k tomu po jisté době násilím donucen.
Stále ho s úspěchem uspávám a probouzím, problém v tom není (i když...).
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile \\ 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 03)
Xorg -version X Window System Version 7.1.1 Release Date: 12 May 2006 X Protocol Version 11, Revision 0, Release 7.1.1 Build Operating System: Linux 2.6.15.7 i686 Current Operating System: Linux plastop 2.6.17-11-generic #2 \\ SMP Thu Feb 1 19:52:28 UTC 2007 i686 Build Date: 07 July 2006 Before reporting problems, check http://wiki.x.org to make sure that you have the latest version. Module Loader present
Po čase takového provozu zapomenu a spustím video (nebo dám na něj náhled v Krusaderu). Je jedno, jestli je to Kaffeine nebo MPlayer. X server spadne, displej zčerná, kurzor myši zmizí a místo něj občas problikne pravoúhlá oblast s náhodným obsahem. Počítač nelze nijak používat, nelze přepnout na konzoli a nelze se ani připojit přes ssh. Cyklicky probíhá nějaká činnost, kdy je znatelná aktivita disku a probliknutí kurzoru myši, který má někdy tvar hodin X serveru, jindy pouze výše uvedenou oblast. Myší nelze hýbat.
Myslím, že X server stále běží, ale nejsem schopen to zjistit - v logu (po restartu) nic není, v logu messages taky nic. Jediné, co jsem zjistil, že můžu udělat, je vypnutí tlačítkem. Ctrl-Alt-Backspace ani Ctrl-Alt-Delete nemá žádný efekt (v konfiguráku je první kombinace povolena).
Čím to může být? Někde jsem se dozvěděl (Ivan?), že to ve starší verzi údajně měl být bug X serveru (něco jako nízká defaultní hodnota současně otevřených souborů...?), ale od té doby už jsem upgradoval, ovšem tohle je věěc, která mě trápí už asi rok a půl.
Myslel jsem, že je to kodekem videa, ale stává se to u běžných aviček, která po restartu běžně přehraju. Na desktopu (stejně aktualizované Kubuntu, Radeon) jsem nic takového nezaznamenal.
Díky za tipy.
Tiskni
Sdílej:
Někdo desetkrát denně svému okolí vmete do tváře jakési zlé a chladné slovo a jen málo, často vůbec nemyslí na to, že si za několik let nad sebou stvoří zákon zvyku, který ho pak nutí desetkrát denně své okolí rozladit.
Je to vytrhnuté z kontextu, takto to znie aj trochu trápne :) ale hádam pochopíš, ako som to myslel.
$ cat /etc/acpi/events/default event=button[ /]power.* action=/usr/local/sbin/rescue
Nelze hýbat myší.Ovšem tak to je opravdu velice závažný hardwarový problém. Hledal bych vinu v algoritmu programu "cat", nejpíše metoda ulovit(); či bych se snažil prohledat /dev/stul na vyskyt objektu "zvykacka" nebo "lepidlo".
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)Ale driver bysme měli používat stejnej...