Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Minule jsem psal, že přecházím na debian. Myslel jsem si dosud, že jsem taky napsal, jak se mnou deb vyběhl, ale asi se mi to zdálo, protože zápis nevidím.
A věcí se mezitím stalo tolik, že jsem si to asi spletl. Jednoduše: nepodařilo se mi rozjet z USB instalační program, resp. ten se odmítal spojit s ftp. To už jsem předtím rezignoval na instalaci z DVD, který jsem měl připravený na notebooku. Prostě odpoledne v háji, drhlo to.
Dal jsem si týden oraz a použil mozek (apt-get install mozek ;)). USB disk byl připravený už poprvé správně, jenom chtělo domyslet, jak mu vecpat instalaci z noteboku. NFS mi nějak nejelo, tak jsem tam rozjel FTP server. V Mandraku 10.1 to šlo snadno (musel jsem vytvořit uživatzele anonymous, což mi přišlo trochu divné), takže jsem to za chvíli měl. Ještě ve slacku, který jsem rušil, jsem vyzkoušel, že 11metrový síťový kabel, u kterého mi Lukáš zlomil konektor, funguje.
Popingal jsem si, poznačil ověřené nastavení a opustil slacka. To jsem fakt nevěřil, že je to naposled. Instalace se rozběhla, zadal jsem posléze ("Ruční nastavení") adresu ftp a strom (/mnt/cdrom/, protože uživatel anonymous nebyl nastaven tak, aby se připojil jenom do chroot prostředí).
To všechno jsem spustil v 23:20, jenom ze srandy. Asi 23:50 už byl systém nainstalován a 00:15 i nakonfigurován. Sice jsem si hrál až do 01:30 - ale to jen proto, aby se ráno přítelkyně mohla aspoň přihlásit, když budu vstávat až "k obědu". Sice to neudělala, přihlašoval jsem to sám, ale kupodivu se mi to celé nezdálo - systém jel a všechno šlapalo.
Celou noc se mi ale zdálo o tom, jak převedu poštu z Thunderbirdu 1.0 do verze, která je v Debianu. Už v noci, a to se mi nezdálo, jsem TB spustil a nestačil zírat. Nejenže tam není import nastavení ze starší verze (doufal jsem, že už to konečně dopsali), ale dokonce ani "podsunutí" starého adresáře s poštou nepomohlo. Já jsem to sice nečekal, ale aby se po spuštění zobrazil shluk písmen aTB zůstal viset, to už je docela moc.
Takže dopoledne jsem se vydal do pneuservisu, abych nechal přezout auto, a celé ty tři hodiny jsem přemýšlel, jak na to. Závěr: zkusit přejmenovat zdroj na .netscape a importovat (právem jsem nedoufal), nebo nakopírovat jednotlivé adresáře metodou pokus omyl.
To mi trvalo asi tři hodiny. Střídavě jsem kopíroval části svých osmi účtů plus jednotlivé soubory nastavení. Zjistil jsem tak, že to celé ma asi 1,2 GB a že TB je docela rychlý. Nakonec jsem se touto primitivní metodou dopracoval ke konečnému stavu, kdy mám účty tak, jak byly původně. Ovšem oříšek byl jednak soubor s popisem všech účtů - TB je sice zobrazil, ale nebyl ochoten pro ně stahnout poštu. Druhý problém byla hesla - už jsem některá zapomněl, hledat se mi je po papírech nechtělo, tak jsem radši hledal soubor, ve kterém jsou uložena. Povedlo se, všechno funguje.
Názvy těch souborů sem nemá cenu psát, protože - jak je dobrým zvykem v této rodině - mají náhodně generované jméno. Aby nešly identifikovat?
Takže mám debian a jsem potěšen, jak to všechno funguje. Například vůbec nevím, kdy instalák nastavil Xorg. Další fáze mě čeká. Ale už se není čeho bát. Data mám zvlášť na oddílu a nic se jim nestalo (+ samozřejmě záloha). Takže to proběhlo rychle, přítelkyně ani nestihla pronést svou obvyklou řeč, že se to ze dvou hodin protáhne na celý víkend.
Co se říká místo "Keep slackin'"?
Tiskni
Sdílej:
debian/rules
s nějakými dalšími parametry)
Co se přenášení pošty odněkud někam týče, docela mě včera překvapila Mozilla - suite. Poté, co mi před týdnem zhavaroval disk (a poté, co se po několikadenní práci s dd_rescue zase rozběhl), jsem přenášel systém na jiný disk a prosté okopírování ~/.mozilla
stačilo na to, aby se přenesly všechny nastavení, pošta i adresy v historii.