Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
A dneska to kupodivu klouzalo. A nemyslím tím náledí. Klíčová slova: Ubuntu, notebook HP nx6110, dial-up neboli vytáčené připojení pomocí interního modemu. UPDATE.
Je taková mlha, že nevidím na AP, a mé rozhodnutí pořídit si ADSL dosáhlo sta procent. Jsem v situaci (zejména dnes), kdy si internet vzduchem nemůžu dovolit, protože je příliš závislý na rozmarech počasí. Ocitl jsem se v situaci, která nastává jednou za čas a lze ji nejlépe vystihnout rčením "Na posraného i hajzl spadne". Prostě net už druhý den nejede. A sleva 50 korun mě neuklidní, jak si firma jistě myslí.
Protože mám čerstvý a polofunkční Debian, ovladač pro winmodem v něm zatím nejde, resp. se mi ho nepodařilo zkompilovat - nemám zdrojáky jádra. Tak jsem zadoufal v notebook, kde mám Ubuntu určené přímo pro HP nx61xx. Na druhou stranu mi bylo jasné, že se to nemůže povést - rozchodit co nejrychleji modem. Už jsem se o to pokoušel, a moc to nešlo. Samozřejmě jsem dosud nečetl návod, jak to tak bývá...
Tak jsem si ho přečetl teď a zjistil, jaké zařízení se používá jako modem. Mně se hlásí jako ttyS0, ale proč ho ppp nechce? Jak se vlastně vytáčí v tom programu, který neznám? Jak se vlastně vytáčí? Už jsem to nedělal strašně dlouho, jak poznám, že je kabel ok, když není nic slyšet? Achyo.
Tak jsem si přečetl, že v souboru /etc/default/sl-modem-daemon je mimojiné položka SLMODEMD_DEVICE
, která musí být nastavena na správné zařízení. Standardně je to slamr0
, já jsem ji však změnil na ttyS0
. UPDATE. Protože se komunikuje přes alsu, je nutné určit zařízení jako hw:1
. Démon pak pozná, jaké zařízení v /dev
k němu patří a sám vytvoří odkaz /dev/modem
.
Když nelze z tohoto důvodu načíst modul a vytvořit zařízení, hlásí démon tohle:
$ /etc/init.d/sl-modem-daemon start SmartLink modem driver not available for this Kernel. Please read README.Debian or try to install the package sl-modem-modules-2.6.10-5-386. Exiting...
Potom se ještě vyplatí stopnout síťové rozhraní, aby se po připojení vytvořila defaultní brána. A samozřejmě spustit /etc/init.d/sl-modem-daemon start
.
Kliknutím pravým tlačítkem na ikonu (mám ji na panelu) s telefonkem a zvolením Activate se začne (potichu) vytáčet.
V konzoli jsem si spustil watch tail /var/log/syslog
, abych viděl, co se děje. Ono se to spojilo! Hned na první pokus. Samozřejmě je taky nutné vědět, kam se člověk připojuje. Používám pro takové kritické případy už dlouho WOL, dnes tedy Tiscali.
Takže se povedlo - rozchodil jsem modem v notebooku, jakžtakž stihnu udělat, co musím a mám z toho radost. A venku je navíc tak krásně.
Tiskni
Sdílej:
watch tail /var/log/syslogme jeste nenapadlo, ja vetsinou pouzivam
tail -f /var/log/syslog
...ovladač pro winmodem v něm zatím nejde, resp. se mi ho nepodařilo zkompilovat - nemám zdrojáky jádra...Můžu se zeptat, proč to nejde, resp. co to potřebuje?
Na posraného i hajzl spadne