Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
A dneska to kupodivu klouzalo. A nemyslím tím náledí. Klíčová slova: Ubuntu, notebook HP nx6110, dial-up neboli vytáčené připojení pomocí interního modemu. UPDATE.
Je taková mlha, že nevidím na AP, a mé rozhodnutí pořídit si ADSL dosáhlo sta procent. Jsem v situaci (zejména dnes), kdy si internet vzduchem nemůžu dovolit, protože je příliš závislý na rozmarech počasí. Ocitl jsem se v situaci, která nastává jednou za čas a lze ji nejlépe vystihnout rčením "Na posraného i hajzl spadne". Prostě net už druhý den nejede. A sleva 50 korun mě neuklidní, jak si firma jistě myslí.
Protože mám čerstvý a polofunkční Debian, ovladač pro winmodem v něm zatím nejde, resp. se mi ho nepodařilo zkompilovat - nemám zdrojáky jádra. Tak jsem zadoufal v notebook, kde mám Ubuntu určené přímo pro HP nx61xx. Na druhou stranu mi bylo jasné, že se to nemůže povést - rozchodit co nejrychleji modem. Už jsem se o to pokoušel, a moc to nešlo. Samozřejmě jsem dosud nečetl návod, jak to tak bývá...
Tak jsem si ho přečetl teď a zjistil, jaké zařízení se používá jako modem. Mně se hlásí jako ttyS0, ale proč ho ppp nechce? Jak se vlastně vytáčí v tom programu, který neznám? Jak se vlastně vytáčí? Už jsem to nedělal strašně dlouho, jak poznám, že je kabel ok, když není nic slyšet? Achyo.
Tak jsem si přečetl, že v souboru /etc/default/sl-modem-daemon je mimojiné položka SLMODEMD_DEVICE
, která musí být nastavena na správné zařízení. Standardně je to slamr0
, já jsem ji však změnil na ttyS0
. UPDATE. Protože se komunikuje přes alsu, je nutné určit zařízení jako hw:1
. Démon pak pozná, jaké zařízení v /dev
k němu patří a sám vytvoří odkaz /dev/modem
.
Když nelze z tohoto důvodu načíst modul a vytvořit zařízení, hlásí démon tohle:
$ /etc/init.d/sl-modem-daemon start SmartLink modem driver not available for this Kernel. Please read README.Debian or try to install the package sl-modem-modules-2.6.10-5-386. Exiting...
Potom se ještě vyplatí stopnout síťové rozhraní, aby se po připojení vytvořila defaultní brána. A samozřejmě spustit /etc/init.d/sl-modem-daemon start
.
Kliknutím pravým tlačítkem na ikonu (mám ji na panelu) s telefonkem a zvolením Activate se začne (potichu) vytáčet.
V konzoli jsem si spustil watch tail /var/log/syslog
, abych viděl, co se děje. Ono se to spojilo! Hned na první pokus. Samozřejmě je taky nutné vědět, kam se člověk připojuje. Používám pro takové kritické případy už dlouho WOL, dnes tedy Tiscali.
Takže se povedlo - rozchodil jsem modem v notebooku, jakžtakž stihnu udělat, co musím a mám z toho radost. A venku je navíc tak krásně.
Tiskni
Sdílej:
watch tail /var/log/syslogme jeste nenapadlo, ja vetsinou pouzivam
tail -f /var/log/syslog
...ovladač pro winmodem v něm zatím nejde, resp. se mi ho nepodařilo zkompilovat - nemám zdrojáky jádra...Můžu se zeptat, proč to nejde, resp. co to potřebuje?
Na posraného i hajzl spadne