Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
A dneska to kupodivu klouzalo. A nemyslím tím náledí. Klíčová slova: Ubuntu, notebook HP nx6110, dial-up neboli vytáčené připojení pomocí interního modemu. UPDATE.
Je taková mlha, že nevidím na AP, a mé rozhodnutí pořídit si ADSL dosáhlo sta procent. Jsem v situaci (zejména dnes), kdy si internet vzduchem nemůžu dovolit, protože je příliš závislý na rozmarech počasí. Ocitl jsem se v situaci, která nastává jednou za čas a lze ji nejlépe vystihnout rčením "Na posraného i hajzl spadne". Prostě net už druhý den nejede. A sleva 50 korun mě neuklidní, jak si firma jistě myslí.
Protože mám čerstvý a polofunkční Debian, ovladač pro winmodem v něm zatím nejde, resp. se mi ho nepodařilo zkompilovat - nemám zdrojáky jádra. Tak jsem zadoufal v notebook, kde mám Ubuntu určené přímo pro HP nx61xx. Na druhou stranu mi bylo jasné, že se to nemůže povést - rozchodit co nejrychleji modem. Už jsem se o to pokoušel, a moc to nešlo. Samozřejmě jsem dosud nečetl návod, jak to tak bývá...
Tak jsem si ho přečetl teď a zjistil, jaké zařízení se používá jako modem. Mně se hlásí jako ttyS0, ale proč ho ppp nechce? Jak se vlastně vytáčí v tom programu, který neznám? Jak se vlastně vytáčí? Už jsem to nedělal strašně dlouho, jak poznám, že je kabel ok, když není nic slyšet? Achyo.
Tak jsem si přečetl, že v souboru /etc/default/sl-modem-daemon je mimojiné položka SLMODEMD_DEVICE
, která musí být nastavena na správné zařízení. Standardně je to slamr0
, já jsem ji však změnil na ttyS0
. UPDATE. Protože se komunikuje přes alsu, je nutné určit zařízení jako hw:1
. Démon pak pozná, jaké zařízení v /dev
k němu patří a sám vytvoří odkaz /dev/modem
.
Když nelze z tohoto důvodu načíst modul a vytvořit zařízení, hlásí démon tohle:
$ /etc/init.d/sl-modem-daemon start SmartLink modem driver not available for this Kernel. Please read README.Debian or try to install the package sl-modem-modules-2.6.10-5-386. Exiting...
Potom se ještě vyplatí stopnout síťové rozhraní, aby se po připojení vytvořila defaultní brána. A samozřejmě spustit /etc/init.d/sl-modem-daemon start
.
Kliknutím pravým tlačítkem na ikonu (mám ji na panelu) s telefonkem a zvolením Activate se začne (potichu) vytáčet.
V konzoli jsem si spustil watch tail /var/log/syslog
, abych viděl, co se děje. Ono se to spojilo! Hned na první pokus. Samozřejmě je taky nutné vědět, kam se člověk připojuje. Používám pro takové kritické případy už dlouho WOL, dnes tedy Tiscali.
Takže se povedlo - rozchodil jsem modem v notebooku, jakžtakž stihnu udělat, co musím a mám z toho radost. A venku je navíc tak krásně.
Tiskni
Sdílej:
watch tail /var/log/syslogme jeste nenapadlo, ja vetsinou pouzivam
tail -f /var/log/syslog
...ovladač pro winmodem v něm zatím nejde, resp. se mi ho nepodařilo zkompilovat - nemám zdrojáky jádra...Můžu se zeptat, proč to nejde, resp. co to potřebuje?
Na posraného i hajzl spadne