Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Hledám tuner, který jede v Linuxu a má následující parametry.
Samozřejmě projíždím shopy, ale většinou se tam nepíše, jestli funguje v Linuxu. Tak bych si chtěl nechat poradit. Chtěl bych něco takového:
Zatím jsem našel: Typhoon DVB-T Duo, sekce na digizone.cz, Technisat AirStar 2, PCTV Hybrid Pro Card, Cybex. Nechci USB.
Uvítal bych více info (článek?) o této problematice. Díky za relevantní info.
Tiskni
Sdílej:
Tohle mi ještě nikdo nevysvětlil, teletext je v 16. řádku (aspoň u PALu) a analogu a tedy by neměl být problém ho dostat ze signálu a stačí sw podpora? Jdu pátrat po netu.
Jediný, co jsem zatim našel - nedoporučování sdílených grafik. Aver Hybrid na TvFreaku.
(a vybrat těch správnejch 5 megabitů z 25mbitů širokýho proudu každou vteřinu neni zrovna sranda)to je vtip ze
Podbora cestiny a teletextu je u DVB-T urcite jenom softwarova ( napr kaffeine uz umi ceske EPG). S podporou MPEG4 je to takhle, muzete mit hloupou kartu, ktera pouze naladi kanal pripadne vyfiltruje zadany audio a video PID a o zbytek se postara software (karta nema zadny MPEG dekoder). Kdyz tedy bude potreba MPEG4 staci aby to umel software. A pak jsou karty, ktere maji MPEG2 dekoder zabudovany (dokonce jsou snad i drazsi) a ty rovnou poskytuji obraz, u techto karet bude s prechodem na MPEG4 problem.
S vyuzitim procesoru je to takto. Kdyz se na televizi moc nedivam (bezi na pozadi) tak se vyplati vypnou deinterlacovani (DVB-T vysila prokladane) a to byva zatez dost nizka, kdyz se divam (napr sport) tak se zapnuta deinterlace hodi (nema to zubate hrany) a to pak zatez vyskoci.
S PCMCI kartami nemam zkusenosti (mam PCI). Muzu se zeptat proc nechcete USB?
Výhoda usb řešení je, že se dá připojit i ke stolnímu počítači a o jeden tuner se tak může dělit i více lidí.Presne proto jsem se ptal, co ma pisatel proti USB