Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Přednášející jsou lidi z IT z různých koutů naší republiky, ale i z okolí Karviné (třeba z Ostravy ). Mnozí z nich jsou absolventi fakulty, kteří se jako „pachatelé“ vracejí na místo činu. Již toto je předpokladem velmi kvalitního průběhu konference.
Celá akce se samozřejmě neobejde bez partnerů, kteří svými příspěvky a pomocí zajistili, že registrace je bezplatná a dokonce pro registrované účastníky bude i malý dárek. Sešlo se jich opravdu hodně a všem jim děkujeme! Nebudu je zde jmenovat, aby tento článek nevyzněl jako neplacená reklama, ale po shlédnutí stránky konference bude všem jasné, že se jedná o hráče, kteří mají do CZ IT trhu co říct.
Přednášky jsou opravdu pestré. Od vysvětlování základů Internetu (Vilém Sládek, CZ.NIC) přes příklady využití účetnictví WinStrom pro malé ISP, streamování digitální TV v síti (David Seidl, VŠB), šifrování dat v reálném čase (Pavel Machula, MWare CZ) , redakční systém Joomla (Svatopluk Vít), Moodle (Petr Korviny), ejabberd (Jan Pinkas) až po Novell cluster services (Jakub Talaš, Unis Computers). Neméně zajímavé prezentace má připravené Jiří Tobola, který představí sondy Flow-Mon, ovšem tak trochu jinak, tedy včetně popisu evoluce a „návodu“ pro ostatní, jak má vypadat aplikovaný výzkum.
Jmenovat zde všechny přednášky a přednášející by bylo nudné, každý si může nalézt tu svou přednášku přímo v programu na http://ors.slu.cz/.
Součástí jsou workshopy, kde se bude brát důraz na praktickou část konference. Bude možno prostě jen nezávazně s ostatními vyřešit problém (učebna bude otevřena celý den), nebo se stavit na předem připravené workshopy a společně s autory projektů a odborníky z řad partnerů probrat přednášené technologie.
Přijdete? Pokud ano, registrujte se, pokud ne, je nám líto, ale snad se příště rozhodnete jinak. Těšíme se na velkou účast veřejnosti a samozřejmě i na (snad) kladné ohlasy akce. Jsme vděčni i za jakoukoliv diskuzi pod tímto článkem, ze které budeme čerpat!
Děkujeme,
Lukáš Macura přípravný výbor ORS 2009
Tiskni
Sdílej:
Tez se primlouvam za videozaznam. Ale jiste tu nepohrdnem ani s audiem.