Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Přednášející jsou lidi z IT z různých koutů naší republiky, ale i z okolí Karviné (třeba z Ostravy ). Mnozí z nich jsou absolventi fakulty, kteří se jako „pachatelé“ vracejí na místo činu. Již toto je předpokladem velmi kvalitního průběhu konference.
Celá akce se samozřejmě neobejde bez partnerů, kteří svými příspěvky a pomocí zajistili, že registrace je bezplatná a dokonce pro registrované účastníky bude i malý dárek. Sešlo se jich opravdu hodně a všem jim děkujeme! Nebudu je zde jmenovat, aby tento článek nevyzněl jako neplacená reklama, ale po shlédnutí stránky konference bude všem jasné, že se jedná o hráče, kteří mají do CZ IT trhu co říct.
Přednášky jsou opravdu pestré. Od vysvětlování základů Internetu (Vilém Sládek, CZ.NIC) přes příklady využití účetnictví WinStrom pro malé ISP, streamování digitální TV v síti (David Seidl, VŠB), šifrování dat v reálném čase (Pavel Machula, MWare CZ) , redakční systém Joomla (Svatopluk Vít), Moodle (Petr Korviny), ejabberd (Jan Pinkas) až po Novell cluster services (Jakub Talaš, Unis Computers). Neméně zajímavé prezentace má připravené Jiří Tobola, který představí sondy Flow-Mon, ovšem tak trochu jinak, tedy včetně popisu evoluce a „návodu“ pro ostatní, jak má vypadat aplikovaný výzkum.
Jmenovat zde všechny přednášky a přednášející by bylo nudné, každý si může nalézt tu svou přednášku přímo v programu na http://ors.slu.cz/.
Součástí jsou workshopy, kde se bude brát důraz na praktickou část konference. Bude možno prostě jen nezávazně s ostatními vyřešit problém (učebna bude otevřena celý den), nebo se stavit na předem připravené workshopy a společně s autory projektů a odborníky z řad partnerů probrat přednášené technologie.
Přijdete? Pokud ano, registrujte se, pokud ne, je nám líto, ale snad se příště rozhodnete jinak. Těšíme se na velkou účast veřejnosti a samozřejmě i na (snad) kladné ohlasy akce. Jsme vděčni i za jakoukoliv diskuzi pod tímto článkem, ze které budeme čerpat!
Děkujeme,
Lukáš Macura přípravný výbor ORS 2009
Tiskni
Sdílej:
Tez se primlouvam za videozaznam. Ale jiste tu nepohrdnem ani s audiem.