Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Taky jsem si prošel výběrem toho pravého IM klienta. Nenašel jsem ho.
Na desktopu jsem dlouho používal Sim, ačkoliv měl školácké chyby. Ale na notebooku jsem si nějak s nainstalovaným GNOME oblíbil Gaim, v Edubuntu verzi 1.5. No, oblíbil je asi silné slovo, ale má teď konečně pěkné fičurky, které mi vyhovují. Na desktopu mám beta druhé verze, která je ještě lepší.
Takovou dobrou věcičkou jsou například Guifications, které zobrazují pop-up okno se zprávou. Samozřejmostí je také ikona v systray, což je též dobrá věc. Vadí mi ale absolutní neintuitivnost, která jakoby ani nebyla ze světa GNOME. Dodnes nevím, jak přidat uživatele do kontakt listu. S někým četuju a chci ho přidat do seznamu. Kontextové menu nenabízí nic. Menu okna (Konverzace) taktéž adekvátní položku postrádá. V hlavním menu sice položka Přidat kamaráda je, ale musím ho hledat - není možné přidat toho, se kterým mluvím. Navíc se v onom okně nezobrazuje žádný uživatel a tlačítko Přidat kamaráda je zašedlé.
Taky mi chybí historie lidí, se kterými jsem mluvil - stalo se mi to dnes. Včera jsem měl "na drátě" člověka, jehož jsem nebyl schopen uložit "dvěma kliknutími"; dnes jsem byl samozřejmě bez kontaktu (musel jsem UIN zjistit jinak).
Taky oznamování stavu je takové prkenné. Ve dvojce je to sice lepší, ale 1.5 je docela opruz. Hlavně mi irituje okno, které stále "visí" na obrazovce. Ve dvojce jsou jakési panely, mezi kterými se lze přepínat. Ale furt to není ono.
Proč je připojování takové, jaké je? Když chci připojit oba dva účty, musím otevřít okno, kde zaškrtnu, že chci (druhý) účet připojit, ačkoliv mám zvolené, že se mají oba připojovat automagicky při startu. A tak dále.
Prostě: vím zcela přesně, co má takový klient umět. Proč to neví jeho vývojáři?
Tiskni
Sdílej:
"Konverzace/Získat informace", zkopíruji UIN a pak už jen "Přidat kamaráda". Jak jednoduché
Ale je pravda, že by to v tom menu mohlo být rovnou. Možná by to chtělo navrhnout vývojářům. Třeba je to ještě nenapadlo.