Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »U starých (ale oblíbených) aplikací, jako je Xpdf, může nastat problém s tiskem.
Proč? Vznikly dávno, v době, kdy ještě Linux nebyl na takové úrovni jako dnes, často se jedná o aplikace, v době jejichž vzniku Linux "vlastně ani neexistoval". Nebo jsou i mladší, každopádně ale často používají grafické knihovny OpenMotif nebo podobné. Ty pochopitelně mají daleko k uživatelské přítulnosti - jsou ale velmi rychlé nebo mají jinou výhodu (univerzálnost, přenositelnost).
Jejich bezchybné začlenění do současných grafických prostředí je obvykle nemožné, ale přesto se programy v nich vytvořené s oblibou používají. Mluvím teď hlavně o programu Xpdf, který se stal základem pro mnoho jiných programů, které pracují s PDF dokumenty.
Tisk v Linuxu byl do vzniku CUPS záležitostí programů z balíku lpr, což byla cesta do jisté míry použitelná, nicméně dnes už se ví, že slepá. CUPS řeší tisk v Linuxu vcelku podařeným způsobem. Proto se v modeerních distribucích používá dnes již výhradně (možnost použít lpr stále existuje).
Jak ale tisknout ze starých aplikací prostřednictvím nového tiskového rozhraní? S CUPSem komunikuje v každém grafickém prostředí konkrétní uživatelský program. V KDE je to kprinter. Proto je právě tento program (součást KDE) vhodné uvédět jako příkaz k tisku ve starých aplikacích, které do KDE/GNOME "nezapadají".
Toto řešení je elegantní - tisková úloha je zpracována tiskovým systémem KDE (je řádně předána ke zpracování serveru CUPS), a přitom je možné její tisk ještě dodatečně ovlivnit (kvalita, rozměry papíru, barva a další - jako každou jinou, tištěnou přímo aplikací z KDE).
Dalším řešením je samozřejme nainstalovat obezličku v podobě lpr-cups, ale proč se škrábat levou rukou za pravým uchem... Navíc je náchylnější na chyby - ty se špatně detekují.
Tiskni
Sdílej:
Pokud vim, tak pro tisk na sitovou tiskarnu stale musite mit lokalne bezici CUPS server.Já bych to neviděl jako chybu. Aplikace na počítači jenom vědí, že mají data předat lokálnímu tiskovému serveru. Lokální server je nakonfigurovaný podle potřeby. Mám zkušenost s tím, co se stane, když potřebuješ změnit fyzické rozložení sítě (disk píchnout jinam, tiskárnu hodit do jiného počítače...). Pokud se to dá udělat tak, že po uživateli nechceš žádnou akci (co je mu po tom, že ta tiskárna je teď píchlá v jiném počítači, když pořád stojí na stejné skříni), je to jenom dobře. Prostě překonfiguruješ server na tom stroji a je to vyresene.
Skoro odtažitá otázka ... všichni používáte xpdf? Mně se zdá, že evince líp vykresluje?
Ok, asi je rychlejší ... otázka: v evince mi funguje F11, v xpdf ne, je nějaká možnost, jak použít xpdf ve full screenu?
Jj, to se stydim, že jsem na to nepřišel sám. I tak dík.