Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
U starých (ale oblíbených) aplikací, jako je Xpdf, může nastat problém s tiskem.
Proč? Vznikly dávno, v době, kdy ještě Linux nebyl na takové úrovni jako dnes, často se jedná o aplikace, v době jejichž vzniku Linux "vlastně ani neexistoval". Nebo jsou i mladší, každopádně ale často používají grafické knihovny OpenMotif nebo podobné. Ty pochopitelně mají daleko k uživatelské přítulnosti - jsou ale velmi rychlé nebo mají jinou výhodu (univerzálnost, přenositelnost).
Jejich bezchybné začlenění do současných grafických prostředí je obvykle nemožné, ale přesto se programy v nich vytvořené s oblibou používají. Mluvím teď hlavně o programu Xpdf, který se stal základem pro mnoho jiných programů, které pracují s PDF dokumenty.
Tisk v Linuxu byl do vzniku CUPS záležitostí programů z balíku lpr, což byla cesta do jisté míry použitelná, nicméně dnes už se ví, že slepá. CUPS řeší tisk v Linuxu vcelku podařeným způsobem. Proto se v modeerních distribucích používá dnes již výhradně (možnost použít lpr stále existuje).
Jak ale tisknout ze starých aplikací prostřednictvím nového tiskového rozhraní? S CUPSem komunikuje v každém grafickém prostředí konkrétní uživatelský program. V KDE je to kprinter. Proto je právě tento program (součást KDE) vhodné uvédět jako příkaz k tisku ve starých aplikacích, které do KDE/GNOME "nezapadají".
Toto řešení je elegantní - tisková úloha je zpracována tiskovým systémem KDE (je řádně předána ke zpracování serveru CUPS), a přitom je možné její tisk ještě dodatečně ovlivnit (kvalita, rozměry papíru, barva a další - jako každou jinou, tištěnou přímo aplikací z KDE).
Dalším řešením je samozřejme nainstalovat obezličku v podobě lpr-cups, ale proč se škrábat levou rukou za pravým uchem... Navíc je náchylnější na chyby - ty se špatně detekují.
Tiskni
Sdílej:
Pokud vim, tak pro tisk na sitovou tiskarnu stale musite mit lokalne bezici CUPS server.Já bych to neviděl jako chybu. Aplikace na počítači jenom vědí, že mají data předat lokálnímu tiskovému serveru. Lokální server je nakonfigurovaný podle potřeby. Mám zkušenost s tím, co se stane, když potřebuješ změnit fyzické rozložení sítě (disk píchnout jinam, tiskárnu hodit do jiného počítače...). Pokud se to dá udělat tak, že po uživateli nechceš žádnou akci (co je mu po tom, že ta tiskárna je teď píchlá v jiném počítači, když pořád stojí na stejné skříni), je to jenom dobře. Prostě překonfiguruješ server na tom stroji a je to vyresene.
Skoro odtažitá otázka ... všichni používáte xpdf? Mně se zdá, že evince líp vykresluje?
Ok, asi je rychlejší ... otázka: v evince mi funguje F11, v xpdf ne, je nějaká možnost, jak použít xpdf ve full screenu?
Jj, to se stydim, že jsem na to nepřišel sám. I tak dík.