Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Jak se správně píší názvy jazyků?
O správném psaní názvů zemí a jazyků jsem už psal. Ale stále vidím i u profíků primitivní chyby při psaní názvů jazyků či chcete-li řečí. Takže se zmíním o tom, jak správně napsat název jazyka, kterým vládnete, a nemyslím tím třeba Python nebo C.
Název jazyka je obecné podstatné jméno. Co to znamená? Obecná podstatná jména popisují, vyjadřují běžnou, obecnou, nekonkrétní věc, která "si nezaslouží" nosit velké počáteční písmeno. Velkým počátečním písmenem se označují jevy a věci, které jsou jedinečné, často jediné na světě, často ve svém jediném výskytu. Proto se názvy jazyků, které nelze formovat do jediné substance (prostě to z principu nejde), označují malým počátečním písmenem.
Píšeme proto čeština, angličtina, němčina, latina, španělština, psali bychom i "kubánština", bylo-li by to smysluplné. Psaní s velkým počátečním písmenem je z hlediska gramatiky nesprávné, jedná se o chybu.
Na výše uvedené navazuje pravidlo, jak psát přídavná jména odvozená z označení jazyků: anglický (anglicky), německý (německy), polsky, rusky, česky, španělsky.
Jistě vás napadá, jak je to s názvy jazyků programovacích. Ano, měli bychom psát spíše malé než velké písmeno. Píšu program v céčku ("dialektů" je víc), píšu v pythonu (program může fungovat ve více verzích, potom se ztrácí ona jedinečnost), ale program je napsán v jazyce C++ či v jazyce Pascal (určení standardu); v pascalu se programuje hlavně na školách (Borland Object Pascal, klasický Pascal, Free Pascal, My Pascal).
Ano, stává se, že není jasné, kterou variantu použít, jestli velkou, nebo malou. Tady je jasná nápověda: pokud se jedná o druhové označení, pišme malé písmeno.
Tiskni
Sdílej:
či v jazyce Pascal (určení standardu)Tak zrovna Pascal není standardizován
perl
… :-)