Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Obracím se na plainTeXisty s žádostí o pomoc.
PDF Abíčko sice už dělám nějaké to úterý, ale bohužel jsou tam věci, které se mi nelíbí. Kupodivu si za ty roky nikdo nestěžoval, ale mi to vadí. Některé věci samozřejmě nejsou vidět a čtenář (i když TeXista) o nich nemůže nic vědět.
Jedná se hlavně o to, že znaky, jako jsou $#_& a podobné, jsou v makrech jako např. \code{} aktivní. \code{} vypíše zdrojový kód, např. jméno proměnné, jedná se o mou rutinu, takže její definici nikde nehledejte. V podstatě jenom změní pozadí a písmo. Je bohužel nutné je "escapovat" pomocí backslashe, což je zhovadilost. Nějak jsem ovšem nepřišel na řešení, jak jim nastavit kategorii 11 nebo jinou, tj. aby se jenom vypsaly. Teď to všechno nemám v hlavě, takže píšu spíše obecně - hledám univerzální řešení, jak přepnout kategorie těchto znaků. Není to nic těžkého, ale prostě mi to nešlo.
Když jsem použil \dospecials, aplikovalo se to na celý dokument, i když jsem to uzavřel do \bgroup a \egroup. Nevím prostě, jak to čapnout. Matouš sice už před časem něco nadhodil, ale nedokončil. Poradíte?
Mám pak v záloze ještě jeden problémek... Díky za tipy.
Samozřejmě uvítám kritiku nebo pochvaly, připadá mi, že pdfko nikdo nečte - žádné reakce na zpracování nejsou.
Tiskni
Sdílej:
\verbatim
(ten plainový, ne ten LaTeXový)?
verbatim
. Ale to ti možná nevyhovuje. Změna kategorie znaku je velmi jednoduchá:
\catcode`\$=12
A pak už můžes symbol $ používat jako běžný znak. Samozřejmě nesmíš zapomenout vrátit kategorii zase zpět (kat. 3), pokud budeš například chtít použít sazbu matematiky. Pěkně je to popsáno v Olšákově TeXBook naruby nebo v Knuthově The TeXBook.
cite{}
zadat lokální změnu kategorií inkriminovaných znaků. Bude to změněno pouze v tom prostředí a vše by mělo být podle vašich představ.
\newenvironment{moje}{\catcode`\$=12}{\catcode`\$=3} \begin{moje} $$$$$$$$$$$$$$ % zde se jedna o bezny znak \end{moje} $$$ % zde je to znak specialniToto jsem osobně zkoušel a funguje to.
verbatim.tex
a upravit si, co je potřeba.
Ale teď koukám, že verbatim.tex
, který mám nainstalovaný z distribuce je nějaký omezený. Myslel jsem tenhle Ulrychův.
\def\code#1{\begingroup \catcode`\#=12 \catcode`\_=12 \catcode`\$=12 \catcode`\&=12 #1\endgroup} Volba \code{CONFIG_SECURITY_CAPABILITIES} musí být nastavena jako modul. Poté stačí provést \code{$ make} a~jako root pak \code{make install} a~\code{depmod}. vytvořil se modul s~názvem realtime. Nyní můžete vytvořit skupinu, která bude mít práva pro operace v~reálném čase. V~některých distribucích je už vytvořena skupina audio. Do paměti se zavede modul s~parametrem gid, který určuje identifikátor skupiny, například: \code{modprobe realtime gid=29}. \bye
! Missing $ inserted. <inserted text> $ <to be read again> _ <argument> CONFIG_ SECURITY_CAPABILITIES \code ...`\_=12 \catcode `\$=12 \catcode `\&=12 #1 \endgroup l.15 Volba \code{CONFIG_SECURITY_CAPABILITIES} musí; být nastavena jako modul. ? x No pages of output. Transcript written on priklad.log.Asi bude lepší použít ten verbatim, kdybych ale já nebyl tak tvrdohlavý. Třeba mě zajímá, jak se to chová, když v prvním řádku předefinuji #, který pak ale volám jako hodnotu argumentu. Měl by se vypsat jenom #, ale viditelně se vypisuje hodnota. Takže než začnu používat ten verbatim, může mi to někdo objasnit?
\code
nemůže fungovat, protože přecatcodování speciálních znaků se neaplikuje na znaky, které už byly jednou načteny. Proto to obvykle implementace \verbatim
a spol. řeší tak, že nadefinují makro bez parametru, které přepne TeX do "verbatim-modu" a zadefinuje ukončovací značku (buď zvolený znak nebo \endverbatim
), která ho přepne zpět. Pro podrobnější (a přesnější) výklad bych asi doporučil Olšáka (TeXbook naruby).