Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
\verbatim
(ten plainový, ne ten LaTeXový)?
verbatim
. Ale to ti možná nevyhovuje. Změna kategorie znaku je velmi jednoduchá:
\catcode`\$=12
A pak už můžes symbol $ používat jako běžný znak. Samozřejmě nesmíš zapomenout vrátit kategorii zase zpět (kat. 3), pokud budeš například chtít použít sazbu matematiky. Pěkně je to popsáno v Olšákově TeXBook naruby nebo v Knuthově The TeXBook.
cite{}
zadat lokální změnu kategorií inkriminovaných znaků. Bude to změněno pouze v tom prostředí a vše by mělo být podle vašich představ.
\newenvironment{moje}{\catcode`\$=12}{\catcode`\$=3} \begin{moje} $$$$$$$$$$$$$$ % zde se jedna o bezny znak \end{moje} $$$ % zde je to znak specialniToto jsem osobně zkoušel a funguje to.
verbatim.tex
a upravit si, co je potřeba.
Ale teď koukám, že verbatim.tex
, který mám nainstalovaný z distribuce je nějaký omezený. Myslel jsem tenhle Ulrychův.
\def\code#1{\begingroup \catcode`\#=12 \catcode`\_=12 \catcode`\$=12 \catcode`\&=12 #1\endgroup} Volba \code{CONFIG_SECURITY_CAPABILITIES} musí být nastavena jako modul. Poté stačí provést \code{$ make} a~jako root pak \code{make install} a~\code{depmod}. vytvořil se modul s~názvem realtime. Nyní můžete vytvořit skupinu, která bude mít práva pro operace v~reálném čase. V~některých distribucích je už vytvořena skupina audio. Do paměti se zavede modul s~parametrem gid, který určuje identifikátor skupiny, například: \code{modprobe realtime gid=29}. \bye
! Missing $ inserted. <inserted text> $ <to be read again> _ <argument> CONFIG_ SECURITY_CAPABILITIES \code ...`\_=12 \catcode `\$=12 \catcode `\&=12 #1 \endgroup l.15 Volba \code{CONFIG_SECURITY_CAPABILITIES} musí; být nastavena jako modul. ? x No pages of output. Transcript written on priklad.log.Asi bude lepší použít ten verbatim, kdybych ale já nebyl tak tvrdohlavý. Třeba mě zajímá, jak se to chová, když v prvním řádku předefinuji #, který pak ale volám jako hodnotu argumentu. Měl by se vypsat jenom #, ale viditelně se vypisuje hodnota. Takže než začnu používat ten verbatim, může mi to někdo objasnit?
\code
nemůže fungovat, protože přecatcodování speciálních znaků se neaplikuje na znaky, které už byly jednou načteny. Proto to obvykle implementace \verbatim
a spol. řeší tak, že nadefinují makro bez parametru, které přepne TeX do "verbatim-modu" a zadefinuje ukončovací značku (buď zvolený znak nebo \endverbatim
), která ho přepne zpět. Pro podrobnější (a přesnější) výklad bych asi doporučil Olšáka (TeXbook naruby).
Tiskni
Sdílej: