plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Před pěti lety, 25. dubna 2005, byla do rejstříku obecně prospěšných společností, vedeného krajským soudem v Ostravě, zapsána společnost Liberix. Již pět let společnost podporuje rozvoj open source softwaru, pořádá osvětové akce a zvyšuje povědomí o otevřených technologiích.
V minulosti pořádal Liberix konference Openchange či Open Workshop Olomouc, v současnosti se podílí na organizaci akcí, jako jsou LinuxAlt nebo LinuxExpo. Má nezastupitelnou roli na webu, kde spravuje obsah magazínů LinuxEXPRES, OpenOffice.cz, MandrivaLinux.cz a vydává zdarma dostupný elektronický časopis openMagazin.
Své aktivity zaměřuje Liberix také na školství. Stal se členem Jednoty školských informatiků, připravil katalog výukových open-source aplikací, účastní se odborné diskuze (účastí na konferencích, konzultacemi, odbornými články). Na svých portálech informuje o školách a učitelích, kteří používají open source, např. v rubrice Používají OpenOffice.org.
Společnost v současné době připravuje množství novinek, ať už se jedná o webové aktivity nebo vývoj a propagaci open source softwaru. Hledáme motivované zájemce o spolupráci. Přihlaste se, pokud chcete oblasti open source pomoci. My víme jak a dáme vám směr. Jde například o následující:
Děkujeme všem podporovatelům a partnerům. Sledujte náš web nebo přijímejte newsletter, máme vám co sdělit. Informujte své přátele, řekněte jim o nás. Kontakt na nás: info@liberix.cz.
Tiskni
Sdílej:
potřebovalo by placeného vývojářeAni ne tak vývojáře jako spíš ekonoma a právníka (kvůli neustálým změnám v legislativě).
Společnost v současné době připravuje množství novinek, ať už se jedná o webové aktivity nebo vývoj a propagaci open source softwaru. Hledáme motivované zájemce o spolupráci. Přihlaste se, pokud chcete oblasti open source pomoci. My víme jak a dáme vám směr.
Je někde nějaký ToDo list? Za takové dva tři týdny budu mít baňa času a možná bych něco* udělal, ale bylo by to nárazově podle nálady.
* překlady, možná nějaký patch, návod/dokumentace
Přeložit výukové aplikace dostupné v Edubuntu, které ještě přeložené nejsou.A že nic taky neřekneš, třeba bych i někoho sehnal.
Liberixu gratuluji k výročí a přeji hodně sil do budoucna.
Už chápu, proč zpravodajské weby omezují diskuse pod články. Toto je pěkný zápisek o neziskovce, která pro linux něco skutečně dělá, a i tady mají někteří anonymové potřebu rejpat a tajemně cosi naznačovat .