Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
PPS Vetsina avatarů zde vypada velmi originalne (původně), a urcite si je vsichni sami kresliliOn je rozdil mezi tim, kdyz nekdo pouzije obrazek pro jasne nekomercni ucely (avatar) a kdyz nekdo ukradne obrazek a pouzije ho jakou soucast webu, ktery ma nalakat lidi na prinest prachy na reklamach.
Lidi, vzpamatujte se. Sehnat GPL program na kdejakou blbost je dnes otázka na 10 minut, ale sehnat povedenou fotku na přáníčko s tím, že nemusím uvést autora a ještě mám tu drzost chtít si změnit odstín, to je práce na celé odpoledne. Mám pro vás motto: Tvořte svobodně nejen programy.Máš jistě pravdu, ale člověk často vůbec netuší, že vytváří něco, co by jiní mohli chtít také použít. Autor prostě vyfotil svůj oběd, jen málokdo by přemýšlel o licenci, pod kterou ten oběd zveřejní
Lidi, vzpamatujte se. Sehnat GPL program na kdejakou blbost je dnes otázka na 10 minut, ale sehnat povedenou fotku na přáníčko s tím, že nemusím uvést autora a ještě mám tu drzost chtít si změnit odstín, to je práce na celé odpoledne.stock.xchng
Mám pro vás motto: Tvořte svobodně nejen programy.Zrejme zapominas, jaky vyznam ma GPL u SW -- jde o vyvoj toho SW, vylepseni kodu, nejen aby byl zadarmo. Ale co bude mit fotograf z toho, ze da na fotky svobodnou licenci? Nekdo mu je vylepsi?
Myslím, že i pro grafiku ve Stallmanově smyslu svobodnou je na webu dost místa, které se však, bohužel, moc nevyužívá. Prostě tvořit čistě pro radost z tvorby samotné a podělit se s ostatními nemusí být výsada programátorů. (Nikomu to nenutím, já sám takto publikuju a pokud někdo volí pro své produkty jakoukoli jinou licenci, má na to výsostné právo a ostatní mají povinnost to respektovat.)Jasny, souhlas, jenze Stallman z toho dela moralni povinnost a to je problem.
a nám úhradu soudních výloh.Super. To jsem ani nevěděl, že je něco takového možné. Když odsoudí jeden subjekt k úhradě pokuty, tak je snad jasné, že pochybil, a měl by tím pádem platit i ty soudní výlohy, ne? Už jsem byl také jednou hezky převálcován byrokratickou arogancí podobného rázu, ale aspoň ne takhle okatě.
Připočteme-li ke zmíněným dvěma věcem fakt, že prázdná CD jsou již dnes opravdu nehorázně levná, je na místě otázka, zda vůbec má cenu se tímto problémem zabývat. Po pravdě řečeno, myslím, že nemá. Tento návod by se však sotva dal považovat za úplný, kdyby v něm tyto informace chyběly. Pojďme se tedy prokousat vytvořením multisession CD pomocí mkisofs a cdrecordu.Smažíme v Linuxu (3) (19. 5. 2003):
- Každá další vypalovací 'session' ukrojí z dostupného prostoru na CD o něco více, než je skutečná velikost zaznamenávaných dat. Důvodem je nutnost vícenásobné přítomnosti tzv. lead-in a lead-out míst. Jsou to oblasti na disku, do kterých jsou při dokončení zápisu každé session uloženy informace o počtu stop, kde začínají a o celkové velikosti datového úseku (neboli TOC - Table Of Contents). U první přidané session zabírají tyto údaje 11250 sektorů (22,8 MB nebo 2,5 minut), což je 1 minuta na lead-in a 1,5 minuty na lead-out. U každé další session již stačí na na lead-out jen 0,5 minuty. K tomu je ještě třeba pokaždé přičíst minimálně 150 sektorů na pre-gap před každou další session. Pre-gap je mezera oddělující stopy (i na ne-multisession CD), která většinou bývá dlouhá 2 nebo 3 vteřiny.
- Není možné připravit si dopředu image soubor, který by měl na nějakém cizím "načatém" multisession CD představovat další session. Aby byly po vypálení další session přístupné i ty předchozí, je třeba vytvořit image na základě informací získaných z daného načatého CD. Není to sice moc velké omezení, ale je třeba s ním počítat.
První otázkou je, zdali se dnes vůbec vyplatí multisession vyrábět. Podle mne při směšné ceně médií, kdy neznačkové se dá sehnat za 5 Kč/kus a značkové za 12 Kč/kus, již ne. I tak si o této technologii povíme, třeba už jen z historických důvodů a také proto, že nám pomůže pochopit víc do hloubky, jak vypalování funguje.Zbytek "CIJOMLova" článku se nese v podobném duchu. A co s tím? Nechal jsem to tenkrát být, aby to stálo jako pomník lidské stupidity... (CIJOML pochopitelně tvrdil, že nic neopisoval - prý se jedná o stejné téma, takže je jasné, že budou články podobné...)
- Na CD se tímto způsobem vejde méně dat, než kdyby se vypalovalo najednou. Je to způsobeno vícenásobnou přítomností tzv. lead-in a lead-out míst. Tato místa jsou oblasti na disku, do kterých jsou při dokončení zápisu každé session uloženy informace o počtu stop, jejich začátku a o celkové velikosti datového úseku (TOC - Table Of Contents). U první session tyto informace zabírají 2,5 minuty, nebo, chcete-li jinak, 22,8 MB, nebo, chcete-li ještě jinak, 11250 sektorů. Lead-in zabírá 1 minutu a Lead-out 1,5 minuty. Druhá a každá další už vyžaduje na Lead-out jen 0,5 minuty. V neposlední řadě je ještě třeba připočíst nejméně 150 sektorů na mezeru oddělující stopy (je i na nemultisession cedéčkách), tzv. pre-gap, což činí přibližně tři vteřiny.
- Máte smůlu a dopředu si soubor představující další session prostě nepřipravíte. Jsou k tomu potřeba informace získané z CD, na které budete tuto sekci připalovat.
Z historickych referenci mohu namatkou uvest servery fincentrum.cz, stk.cz, dhs.cz, abclinuxu.cz. Server abclinuxu.cz byl komplene cely me ditko, postavil jsem jej od prvniho sroubku a nainstaloval az po posledni demon. Dale kuprikladu prace na bodech site czfree.net a mnohe dalsi.
Jenže z toho textu to jednoznačně působí (a asi má působit) tak, že je jeho dítkem kompletně, tedy včetně obsahu.Což by tě, vzhledem k mému komentáři výše, nemělo překvapovat...
Tiskni
Sdílej: