Vim Classic byl vydán ve verzi 8.3. Drew DeVault oznámil tento fork editoru Vim (verze 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování) v březnu letošního roku. Důvodem forku bylo, že vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM.
Open source konference DevConf.CZ 2026 proběhne 18. a 19. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Společnost JetBrains uvolnila verzi 2 svého open-source velkého jazykového modelu (LLM) pro vývojáře Mellum.
Probíhá konference Microsoft Build 2026. Microsoft představuje své novinky: kvantový čip Majorana 2, Surface Laptop Ultra a Surface RTX Spark Dev Box s NVIDIA RTX Spark, Intelligent Terminal, Coreutils for Windows (fork Rust Coreutils), AI modely MAI, AI agenta Scout, platformu pro agent-first zařízení Project Solara, …
Google Chrome 149 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 149.0.7827.53 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Pluto.jl, reaktivní notebook pro programovací jazyk Julia, dospěl do verze 1.0.
Byla vydána nová verze 12.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Počítačovou hru Gravity Circuit (ProtonDB) lze do 14. června do 19:00 získat na Steamu zdarma. Napořád.
Nejnovější X.Org X server 21.1.23 a Xwayland 24.1.12 řeší 9 bezpečnostních chyb.
npm balíčky @redhat-cloud-services byly kompromitovány.
Motto: "Pokud najdu plagiát svojí práce, někdo si myslí, že to dělám dobře..."
Loni v prosinci jsme s kamarády obnovili provoz časopisu Cestovatel.cz. Přestože v oblasti webů o cestování je velká konkurence, tak po několika měsících práce máme návštěvnost srovnatelnou i s jinými poměrně silnými hráči.
Že články čas od času někdo zkopíruje bez povolení, to je na českém webu bohužel normální.
Poslední kopírování, kdy autor konkurenčního webu okopíroval propagační článek skoro "i s chlupama", mne však rozhodně pobavilo.
A závěr? Asi to děláme dobře. 
Update: Staženy bannery, mocb likají. Navíc po zveřejnění tohoto blogzápisu banner změnili...
Tiskni
Sdílej:
Už se nám stalo, že nám okopíroval někdo článek "úplně i s chlupama" - včetně Javascriptových reklamních kódů, včetně obrázků linkovaných přímo z našeho webu. (tak jsme na to vlastně přišli). Tohle je spíš úsměvný případ.
)
Vzpomínám si na případ, kdy u nějakého padělatele našli kromě jiného řadu zdařilých padělkůA co teprve když se "padělky" ukážou býti technicky (literárně, graficky) ještě lepšími než originál