Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
- dnes bych chtel napsat o kompilaci straré známé tríády Apache+Php+MySQL
.
tento článek je určen všem lidem, kteří píší webové stránky nebo se je chtějí naučit a editace na serveru je pro ně nepohodlná.
hlavní dva důvody proč jsem se pustil do ruční kompilace jsou asi dva asice: optimalizace výkonu na muj pocitac a druhy je ten ze balicky ktere jsem sehnal mi nesedely bud na OS bo tam proste neco chybelo.
Základní popis věcí které jsem potřeboval:
PHP5 s knihovnami: bz2, ctype, curl, dom, ftp, gd2, freetype2, gettext, iconv, libxml ..
. a dalsi je jich vic ale nechce se mi to vypisovat
Apache s podporou: mod_acces, mod_auth, mod_auth_digest, mod_env, mod_deflate, mod_headres
...
MySQL s editorem phpMyAdmin
v celém článku budu předpokládat, že default složka je /usr/local/src
.
Kompilace ApacheServeru 2.0
nejdive si stahneme samostatny balicek Apache
z http://apache.towardex.com/httpd/httpd-2.0.51.tar.gz
rozbalímě příkazem:
tar -zxvf httpd-2.0.51.tar.gz
a pokračujeme samotnou kompilací
./configure --prefix=/usr/local/apache2 --enable-so --enable-auth-digest --enable-rewrite --enable-setenvif --enable-mime --enable-mime --deflate --enable-headers
make
make install
na mém OS nebyl s kompilací žádný problém taxem se hned pustil do editování httpd.conf
, který najdete v /usr/local/apache2/conf/httpd.conf
, kde jsem zeditoval položky
DocumentRoot "/home/www"
- nastavení domovského adresáře
a
LoadModule php5_module modules/libphp5.so
DirectoryIndex index.html index.htm index.php index.php3 index.php4 index.php5
AddType application/x-httpd-php .php
AddType application/x-httpd-php .php3
AddType application/x-httpd-php .php4
AddType application/x-httpd-php .php5
AddType application/x-httpd-php-source .phps
ApacheServeru
Tiskni
Sdílej:
makepkg
, případně checkinstall
.