Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tímto miniseriálem bych chtěl popsat moji cestu, kterou budu počítat až od windows (obr 1.0*) které jsem opravdu používal až po momentálně jediný používaný systém pro mého MiniMaca (obr. 1.1) a sice OSX (obr. 1.2).
Můj první počítač jsem dostal tak někdy kolem roku 1998 a byl to pokud si dobre vzpomínám AMD K6-2 na 500 MHz (obr. 1.3) s 68 MB Ram a 8 MB S3 VGA mno porste nic moc ... ale jelikoz jsem po pocitaci touzil jiz hodne dlouho tak jsem byl rád i za to ... .-) ...
Můj první OS byly Windows 98 SE (obr. 1.4), které jsem dostal s počítačem. No a jako každý zapálený "zelenáč" jsem se hned pustil do věcí jako jsou různá klikátka na tweakrech atp ... mno a netrvalo moc dlouho a moje prvni win 98 "zbuchly" jak domecek z karticek .-) .
Cekalo me jedno prekvapko. Sice systém jsem měl nainstalovaný, ale nedostal jsem k němu žádné médium se systémem samotným.
Jelikoz mi trvalo u kamarádů dost dlouho než jsem se byl schopný vymáčknout, co vlastně s tim mym počítačem je, tak i reinstal toho systému trval dost dlouho .-).
S velkou slávou jsem si domu přinesl windows 98SE znovu a nainstaloval. Dodnes si pamatuju jak jsem s nervozitou čekal až naskočí instalátor těch windows. Instalace proběha až nad očekávání mě jako naprostého začátečníka úspěšně .-), ale hned po instalaci mě čekal šok, asi jako každého začátečníka ... stašlivých 16barev na rozlišení 640x480 jak jistě zná každý kdo aspon jednou instaloval Widle .-) a tak moje dvouměsíční instalace neměla konce, hledal jsem dál a dál, ale pořát nic ... když mi kamarád poradil, že mi tam chybí cosi jako nějaké ovladače ... v te době jsem již viděl pár *NIXových sistémů a pokud si pamatuji dobře tak snad i jednu instalaci stařičkých SuSE 6.3 (obr. 1.6) bo kolik .-) a viděl jsem je včetně instalačního procesu, ve kterém jsem viděl i naprosto bezproblémovou instalaci všech možných i nemožných zmiňovaných ovladačů. Prostě jsem již od začátku nechápal politiku Microsoftu a jeho OS. Po nějaké době jsem byl schopný o5 rozchodit ten můj OS, který byl i již na mě poměrně vyšperkovaný různými grafickými blikaátky a klikátky .-), které mi jen tak mimochodem připoměla první instalace WinXP (obr. 3.0), ale o těch jindy .-)
Tento systém mi vydržel do doby, kdy jsem se začal zajímat i o další operační systémy a uvízlo mi v paměti, že MS vydal nějakou novou verzi Windows což byly WinME (obr. 2.1) a posléze Win2000 (obr. 2.0) s jádrem z NT. Už dlouh jsem si říkal, že moje windows 98 (obr. 1.4) jsou poměrně zastaralé a tak jsem si sehnal instalční CD windows 2000 (obr. 2.0), o kterých jsem přečetl spoustu článků kde mimojiné bylo, že win2k (obr. 2.0) jsou o trochu výkonově lepší než jejich bratříček WinME (obr. 2.1) kvůli právě zmiňovaném jádru NT, ale o instalaci až příště .-)
* - obrázky budou číslované podle dílu tohoto seriálu, které budou vždy na konci seriálu řazené postupně
Tiskni
Sdílej:
Mně se moc líbily Win NT 3.51, tak stabilní wokna nepamatuju (to už je přes 10 let ...). No a OS/2 3.0 a 4.0 taky měla něco do sebe.
az nejaky cas po tom co sem zacal sbirat OSy sem zacal sbirat i stary pocitace - bylo jich tak mozna 20 ale 3/4 sem jich rozebral do srotu jelikoz to jednak byly uplne obycejny kousky a druhak nefunkcni a tretak mam malo mista. takze mam treba 2 funkcni 386tky s dosem a win 3.11, pak pekny pentium 166MHz, kde sou zatim win98SE a mel sem jeste jedno podobny konfigurace, kde krasne behal os/2 warp 4, ale jednoho dne uz se nezapnul. zbyl me jenom disk s funkcnim warpem. az bude cas tak ho installnu na to P166 ...
jinak ja ted osobne jedu na P3 na 1GHz a zase dualboot wokna 2000 a kubuntu 6.10 (mandriva se me za ty 2 roky znechutila). vmware dostava pravidelne nazrat kdyz vyjde novy puppy, slax, dsl, freesbie a podobny live i nelive distribuce. v planu je nasetrit a poridit neco s vysokou historickou, kulturni a umeleckou hodnotou a trochu i uzitnou (ikdyz dvd a hry na tom asi nepobezi) - takovy atari st, amiga 4000t, sgi o2/indy/indigo, dec alpha, ... je toho moc. i ten mac by se me prevelice libil, ale i bazarovy kousky sou na muj vkus drahy. a co se preslo na intel uz to nema ten pridech exotiky. nejaky kosek s motorolou 68k nebo G4 to by bylo ... ;)zavidim vam, ze ste moh zacit driv a poznat toho vic ...
Hardware Overview:
Machine Name: Mac mini
Machine Model: PowerMac10,1
CPU Type: PowerPC G4 (1.1)
Number Of CPUs: 1
CPU Speed: 1.42 GHz
L2 Cache (per CPU): 512 KB
Memory: 1 GB
Bus Speed: 167 MHz
Boot ROM Version: 4.8.9f1
Serial Number: YM51868ERHU
ATI Radeon 9200:
Chipset Model: ATY,RV280
Type: Display
Bus: AGP
VRAM (Total): 32 MB
Vendor: ATI (0x1002)
Device ID: 0x5962
Revision ID: 0x0001
ROM Revision: 113-xxxxx-116
Displays:
VGA Display:
Resolution: 1024 x 768 @ 75 Hz
Depth: 32-bit Color
Core Image: Not Supported
Main Display: Yes
Mirror: Off
Online: Yes
Quartz Extreme: Supported
Rotation: Supported
a nejakej 8bit se me tu taky vali - original zabaleny enterprise128 se trema kazetama, basicem a nemeckym manualem. bohuzel neni funkcni
AMD K5-2 na 500 MHzŘekl bych že spíš AMD K6-2.
prvne sem u nakyho pocitace sedel nekdy kolem roku 1995, tam uz byly wokna 3.11
a doma ho mel od 2000/2001 hnedle i s internetem (to se to na napsteru sosali mp3 vod pulnoci do dvou rano kdyz vsichni chrapali)kdyz byl dos jeste "in", tak sem este nevedel ze naky pocitace existujou
Asi začnu prosazovat psaní bez diakritiky (už mě vytáčí ty neustálé chyby ji/jí) nebo přestanu číst české texty :-/ -- nebo mi už snad hrabe a vidím chyby i tam kde nejsou?c) je správně PS. Sice jsou to chyby z hlediska spisovné normy češtiny, ale je to zápis hovorového jazyka. Neznám nikoho, kdo v řeči rozlišuje tvary ji/jí (buď používá oba dlouhé nebo oba krátké). V textu, který si nárokuje být literárním útvarem a je redigován, je to chyba (pokud nejde zrovna o záznam hovorové řeči). V textu, který jen tak simuluje běžnou řeč (diskuse, často zápisy v blogu apod.), je to stejná "chyba" jako napsat např. "mladý lidi", totiž žádná
Neznám nikoho, kdo v řeči rozlišuje tvary ji/jíAspoň v něčem jsem první
V životě by mě nenapadlo říci "Viděl jsem jí" (pokud bych nechtěl říct "Viděl jsem jí do výstřihu"Možná na to teď myslíte (jako puntičkář), ale říkat jste se to tak pravděpodobně nenaučil (až z písma). Pořád ještě zůstává otázka, jestli je to vůbec rozlišitelné pro ty, kteří vás poslouchají. Ponechám ale i jistě reálnou možnost, že mluvíte nějakým nářečním zabarvením, kde to slyšitelné je. Pak vězte, že následující platí o velké skupině českých rodilých mluvčích:) stejně jako bych nikdy neřekl "Koupil jsem ji kytku."
A co znám, tak nejsem jediný, kdo rozlišuje délku hlásek a imho to nemá tolik společného s tím, že nejsem z PrahyNejde o délku samohlásek obecně, ale o určité speciální případy. Nechci to teď někde hrabat, ale vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby rozlišování ji/jí bylo dílem nikoliv přirozeného jazyka, ale až následné pravopisné systemizace, jako mnoho jevů (s/z; mě/mně, -li/-ly atd.), které jsou puntičkáři s oblibou vydávány div ne za bytostnou podstatu češtiny jako jazyka..
No a "mladý lidi" není totéž jako "mlády lidí" -- to druhé snižuje srozumitelnost textu (v případě třeba té kytky mění význam sdělení) a proto je to imho chyba ať ve spisovném či hovorovém projevu...Ano, to není totéž - však jsem to neuváděl jako stejný příklad jazykového jevu, ale "chyby", která spočívá pouze v užití hovorového tvaru v písmu. Uvedu tedy příklad bližší, a to např. rozdíl mezi "na ni"/"na ní", "otevřena"/"otevřená" atd. To jsou sice v písemném projevu tvary rozdílné, ale v hovorovém splývají stejně jako ji/jí. Za důkaz můžete považovat právě množství chyb v dikátech; kdyby to bylo tak jednoduché jako "mlády/mladý", chyby by nebyly
Btw. je zajímavé, že jsem na netu už několikrát narazil na tenhle screenshot Windows 1.01 a na Youtube dokonce na reklamnu z té doby s mladým Stevem Ballmerem, ale ten "systém" jsem nikde neobjevilJako spustitelnou verzi ? ... tu mam někde ještě na nejaké/nejakých disketách ... už ani nevim kolik to mělo .-D.