Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V minulém dílě jsem se snažil alespoň minimálně popsat jaké jsem měl problémy s mými windows 98 (obr. 1.4). Někteří tento zápisek četli takže asi již vědí, že dnes budu psát o instalaci a celkovém používání Windows 2000 (win2k, obr. 2.0).
No začalo to někdy kolem roku 2k - 2k1 kamarád mi řekl, že vyšla nějaká nová Windows, ale ať se připravím na to, že některé programy (hlavne hry). Jelikož jsem hry nikdy pořádně nehrál a měl jsem jenom pár vybraných, které svým způsobem fugovaly, ale toto jsem byl schopný oželet. Jednoho leptního dne jsem si přinesl spoustu CD se všemi ovladači a podobnými věcmi a pustil se hrdě do instalace ...
Docela mě zaskočil fakt, že když naskočila instalace tak to vypadalo jako instalce DOSu a takovýchto systémů ... ale jelikož jsem svým způsobem byl ještě navyklý na DOS (viz, obr 2.1) a podobné systémy tak mi tato 1. část instalace zase takové problémy nedělalo ... .-) ... Ani mi nějak nedělalo problém proklikat se touto instalací a asi po půl hodince kopírování základních souborů mi naskočila grafika i s mým údivem, že měla rozlišení celých 800x600 a 256 barev. Dál instalace již probýhala naprosto bez problémů.
K mému naprostému údivu jsem nechápal skutečnost, že celý systém si našel veškeré ovladače a podpůrné programy por ně jako je ovládání zvuku, vytáčení internetu atp ... no prostě celý systém fungoval jak měl ... Což mě docela překvapilo už jenom kvuli tomu, že ubylo i věčných restartů, které byly na Win98 naprostou samozřejmostí ...
Další výhody byly samozrejmně navýšení výkonu, který byl již při prvním startu velice patrné ... na to, že můj počítač nebyl zrovna jeden z nejlepších už v době kdy jsem na mém počítači běžely Windows 98, tak jsem byl opravdu překvapen výkonem mých nových Windows 2k.
Jediná nevýhoda, která byla už na začátku byla skutečnost a sice to, že opravdu nefungovaly některé programy a hlavně hry, které jsem nikdy pořádně nehrál, kvůli změně jádra z klasického a již poměrně starého jádra win98 na WINNT.
No prostě windows 2k jsem používal neskutečně dlouho a stále když musím někdy instalovat windows, tak jednoznačnou volbou jsou pro mě Windows 2000.
Tiskni
Sdílej:
dá se nějak anketa ještě změnit ?Pokud se to od mého posledního zápisku v blogu nezměnilo, tak ne.
No, tak pokud jde o Windows, musím se právě W2k zastat. Mně přišly jako nejpovedenější systém MS. Moje cesta systémy vypadala takto: MS DOS+Win 3.11, krátké, zato strastiplné období s Win95, spokojené období s NT4, pokus o W98, rychlý návrat k NT4... Rozjásal jsem se, když přišly Win2000. V práci na pracovním PC je mám stále. Doma jsem měl krátkou dobu WinXP, než jsem ho šťastně nahradil Linuxem, který už jsem předtím dlouho používal jako serverový systém.
Problém nainstalovat Win2000 jsem neměl nikdy nikde, a to už mám za sebou dlouhou řádku instalací. A mimochodem je to velmi stabilní systém (aspoň pokud jde o BSOD - jinak se ale běžně stává, že zůstane viset aplikace, která nejde sestřelit, první Ctrl+Alt+Del funguje, člověk klikne na správce úloh, který už nenaběhne, a jediné co pak naběhne, je tvrdý reset Holt, do Linuxu mají Win ještě daleko)
Ale abych byl objektivní, potkal jsem pár počítačů, kde Win98se běžely dlouho a stabilně. Ono to je asi hodně o ovladačích, a platí to stejně pro všechny systémy, Linux nevyjímaje
win.ini, system.ini
, kdyz se neco podelalo na konfiguraci stacilo je vymaznout, obnovit ze zalohy a jelo se dal. Co s tema dnesnima widlema, jedine vymazat na nainstalovat znova (diky nechci).
Nic ve zlem, ale ty jsi je v realnem pracovnim pouziti nezazil, vid?Ne. Nic to ovsem nemeni na mym nazoru ze win3.1 pripadne (NT3.51) proste byly lepsi, mluvim jenom o technickych vyhodach, moc se nezajimam o systemy v realnym nasazeni. Nejsem admin ani nepracuju v oboru IT jsem jenom obycejnej elektrikar. Pocitace a operacni systemy mam jenom jako zalibu.