Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
- Důvod je naprosto jednoduchý, protože před prázdninami nam zapojili kabelovy Internet a nastal problem mam dva pocitace a puvodne na Dial-upu jsem je měl propojen skrz Proxy
Jakmile však mi to připojili, taxem musel řešit problém, jak to propojit, ptže Proxy byla jiz naprosto nemyslitelna z duvodu funkčnosti pouze na Dial-up (nějaká šílená FreeShareWare verze).
Začal jsem tedy řešit jak to vykoumat jinak, aby mě sestra neustale neotravovala, kdy si bude moci sednout na internet.
Po krátkém pátrání jsem zjistil, že řešení je poněkud krkolomné pro moje ošklive WINXPSP1, taxem si řikal jěstliže nahodou nedá router na jiných systemech.
Jakmile mi došlo, že LINUX je vlastne na serverove počítače, mi bylo jasne, že moje volba bude linux. Po doporuceni kamarada na SuSE 9.1 jsem nevahal a pustil se do instalace...
A to je asi tak vse, alespon pro dnesek :) Niobi
Tiskni
Sdílej:
To je veľmi radostné... želám ti, aby sa zo SuSe raz stal Gentoo a z Gentoo Linux From Scratch.
Želám ti, aby si sa zbavil pút tradičných grafických protredí a objavil, koľko dokonalosti je v jednoduchosti - extrém je EvilWM.
Želám ti, aby si ojavil čaro Plain-textového konfigurovania, čaro konzoly, nekonečné možností pipe a voľnosť, ktorú ti dajú jedine Bash/Perl/Python skripty.
Co je krokolomnýho na zapnutí a nastavení "Sdílení připojení k internetu"?no, taky mě tento blogpost trošku zarazil, poněvadž už delší dobu v jedný z lokací, kde se vyskytuju, jedeme na CDMA + Window$ XP jako NAT pro další stroje ... jedinej problém byl, když tu byl další wokenní stroj, tak začal odpovídat na DHCP dotazy, čímž poslal do kytek (nutný restart mašiny) DHCP na tom s modemem, no a poskytoval blbý údaje - jako gateway a nameserver uváděl sebe, takže po vypnutí toho stroje samozřejmě přestal fungovat inet na ostatních mašinách
prechod na Linux se vyplati rozhodne i z jinych duvodu...o to se nikdo nepře, jenom nám připadá podivný, že je tady jako hlavní (a vlastně jediný?) důvod uvedeno to, co jde i na Window$ "levou zadní" ...