Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
- Důvod je naprosto jednoduchý, protože před prázdninami nam zapojili kabelovy Internet a nastal problem mam dva pocitace a puvodne na Dial-upu jsem je měl propojen skrz Proxy
Jakmile však mi to připojili, taxem musel řešit problém, jak to propojit, ptže Proxy byla jiz naprosto nemyslitelna z duvodu funkčnosti pouze na Dial-up (nějaká šílená FreeShareWare verze).
Začal jsem tedy řešit jak to vykoumat jinak, aby mě sestra neustale neotravovala, kdy si bude moci sednout na internet.
Po krátkém pátrání jsem zjistil, že řešení je poněkud krkolomné pro moje ošklive WINXPSP1, taxem si řikal jěstliže nahodou nedá router na jiných systemech.
Jakmile mi došlo, že LINUX je vlastne na serverove počítače, mi bylo jasne, že moje volba bude linux. Po doporuceni kamarada na SuSE 9.1 jsem nevahal a pustil se do instalace...
A to je asi tak vse, alespon pro dnesek :) Niobi
Tiskni
Sdílej:
To je veľmi radostné... želám ti, aby sa zo SuSe raz stal Gentoo a z Gentoo Linux From Scratch.
Želám ti, aby si sa zbavil pút tradičných grafických protredí a objavil, koľko dokonalosti je v jednoduchosti - extrém je EvilWM.
Želám ti, aby si ojavil čaro Plain-textového konfigurovania, čaro konzoly, nekonečné možností pipe a voľnosť, ktorú ti dajú jedine Bash/Perl/Python skripty.
Co je krokolomnýho na zapnutí a nastavení "Sdílení připojení k internetu"?no, taky mě tento blogpost trošku zarazil, poněvadž už delší dobu v jedný z lokací, kde se vyskytuju, jedeme na CDMA + Window$ XP jako NAT pro další stroje ... jedinej problém byl, když tu byl další wokenní stroj, tak začal odpovídat na DHCP dotazy, čímž poslal do kytek (nutný restart mašiny) DHCP na tom s modemem, no a poskytoval blbý údaje - jako gateway a nameserver uváděl sebe, takže po vypnutí toho stroje samozřejmě přestal fungovat inet na ostatních mašinách
prechod na Linux se vyplati rozhodne i z jinych duvodu...o to se nikdo nepře, jenom nám připadá podivný, že je tady jako hlavní (a vlastně jediný?) důvod uvedeno to, co jde i na Window$ "levou zadní" ...