Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
dá se nějak anketa ještě změnit ?Pokud se to od mého posledního zápisku v blogu nezměnilo, tak ne.
No, tak pokud jde o Windows, musím se právě W2k zastat. Mně přišly jako nejpovedenější systém MS. Moje cesta systémy vypadala takto: MS DOS+Win 3.11, krátké, zato strastiplné období s Win95, spokojené období s NT4, pokus o W98, rychlý návrat k NT4... Rozjásal jsem se, když přišly Win2000. V práci na pracovním PC je mám stále. Doma jsem měl krátkou dobu WinXP, než jsem ho šťastně nahradil Linuxem, který už jsem předtím dlouho používal jako serverový systém.
Problém nainstalovat Win2000 jsem neměl nikdy nikde, a to už mám za sebou dlouhou řádku instalací. A mimochodem je to velmi stabilní systém (aspoň pokud jde o BSOD - jinak se ale běžně stává, že zůstane viset aplikace, která nejde sestřelit, první Ctrl+Alt+Del funguje, člověk klikne na správce úloh, který už nenaběhne, a jediné co pak naběhne, je tvrdý reset Holt, do Linuxu mají Win ještě daleko)
Ale abych byl objektivní, potkal jsem pár počítačů, kde Win98se běžely dlouho a stabilně. Ono to je asi hodně o ovladačích, a platí to stejně pro všechny systémy, Linux nevyjímaje
win.ini, system.ini
, kdyz se neco podelalo na konfiguraci stacilo je vymaznout, obnovit ze zalohy a jelo se dal. Co s tema dnesnima widlema, jedine vymazat na nainstalovat znova (diky nechci).
Nic ve zlem, ale ty jsi je v realnem pracovnim pouziti nezazil, vid?Ne. Nic to ovsem nemeni na mym nazoru ze win3.1 pripadne (NT3.51) proste byly lepsi, mluvim jenom o technickych vyhodach, moc se nezajimam o systemy v realnym nasazeni. Nejsem admin ani nepracuju v oboru IT jsem jenom obycejnej elektrikar. Pocitace a operacni systemy mam jenom jako zalibu.
Tiskni
Sdílej: