Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
- jelikož jsem si přečetl diskuzi k předchozímu článku chtěl bych se vyjádřit k pár věcem, body budu řadit chronologicky podle příspevků v diskuzi
1) chtěl bych reagovat hned na 1. příspěvek, kde autor piše, že doufá, že přejdu později až ke konsoli
bez Xserveru
> na to musím reagovat tím, že já potřebuji plnohodnotný systém, protože tento router
není pouze server na NAT, File Server, Web Server, PHP Server, MySQL Server, FTP server a par dalsich aplikaci
, avšak funguje i jako samostaná stanice ne jenom pouze pro system, ale i pro mě
2) další reakce je o tom proč mit na vrabce kanon
> mno jelikož jsem jěště nenapsal co zde všechno běží taxe nedivte... jestli dobře chápu tak blog je něco jako "pribeh" na pokračování :)
3) mezi další reakce : proč ne BSD
??? jelikož mam linux
už nějaky cas, jako second system
, tak pro mě nebylo celkem moc o čem přemýšlet ;) nebráním se tomu, že někdy nezačnu používat BSD
je to možná jen otázka času a až otevřu podle některých oči a začnu se koukat okolo sebe ;)
4) za další proč linux
když to win
umí taky > mno co k tomu dodat pokud vím tak na windouzech
de všechno, ale za cenu výkonu - který na linuxu
není patrný co mi zde všechno běží tak není absolutně problém se zasekáváním.Třebas apache
, který mi padal neustále ve WIN
5) a jako posledni bod bych chtěl poděkovat Zděňkovi Štěpánkovi, který alespoň trochu pochopil o co mi šlo ;)
a to je asi tak vše co bych k této diskuzi chtěl dodat ;)Niobi
Tiskni
Sdílej:
Bez znalosti předchozí debaty a bez vyhraněného názoru na to, co se "má a nemá" používat, mám jedinou věcnou připomínku: kombinace router, NAT, File Server, Web Server, PHP Server, MySQL Server, FTP server a par dalsich aplikaci, avšak funguje i jako samostaná stanice nepovažuju za nijak zvlášť šťastnou. Záleží samozřejmě na "cílové skupině" těch serverů a na dalších okolnostech, ale osobně se přikláním k názoru, že takovéto "all in one" systémy představují riziko jak z hlediska bezpečnosti, tak z hlediska dostupnosti služeb.