Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
- dnes bych se chtel zabývat hodnocení na WebTop100.cz a serveru Microsoft.com/cz (microsoft.cz) // dale M.CZ.
Dnes jsem po dlouhe dobe zavital na stranky microsoftu v cestine a hned na homepage me bouchla do oci zprava, ze jsou prvni na Webtop100.cz, coz je zebricek nejlepsich webu na ceskem webu. Klikam na cely jeji obsah a ctu dale... Najednou ctu, ze M.CZ neni 1. absolutne ale jenom v sekci WebTop IT. Docela me prekvapily znamky za vizualni design (K1): 122 bodu, na to ze M.CZ resp M.COM pouziva stejny nebo podobny styl uz od te doby co sem zavital poprve na internet, tak se mi to zda trosku prehnane.
Dalsi polozka, ktera bije do oci je za informativni hodnotu (K2). Když si vzpomenu, ze kdyz chci neco vyhledat pres ten jejich fulltext, taxe mi z toho dela blbe, protoze to vetsinou vyhleda naproste nesmysly, pokud nic nehledate pres fulltext, ale klikate si vsude, kdyz neco chcete videt tak to ujde ale znamka 219 bodu je uz kuli tomu fulltextu opravdu naddimenzovana.
Polozku pouzitelnost(K3) bych nechal tam, kde je, asice na hodnote 148 bodu.
Dalsi kriterium technicke reseni(pristupnost), bych nechal tam kde je, protoze jako programator webovych aplikaci dokazu prokouknout kolik prace muselo dat zpracovani a generovani stranek...
Posledni kriterium je marketingova hodnota (K5), nevim proc M.CZ ma v tom absolutnim top10 nejvice bodu (220), to je pro me docela dost nepochopitelne, protoze mam pocit ze takovy T-mobile (1.misto) urcite na svoje stranky nalaka vice potencionalnich spotrebitelu nez M.CZ
O celkove znamce resp. souctu bodu se radeji zminovat nebudu protoze to je docela hruza radeji si to oznamkujte sami jako to udelam nize ja.
Jak bych hodnotil ja:
K1: 80
K2: 200
K3: 80
K4: 90
K5: 100
Soucet: 550 coz by na top10 v zadnem pripade nestacilo.
Tiskni
Sdílej: