Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
- dnes bych se chtel zabývat hodnocení na WebTop100.cz a serveru Microsoft.com/cz (microsoft.cz) // dale M.CZ.
Dnes jsem po dlouhe dobe zavital na stranky microsoftu v cestine a hned na homepage me bouchla do oci zprava, ze jsou prvni na Webtop100.cz, coz je zebricek nejlepsich webu na ceskem webu. Klikam na cely jeji obsah a ctu dale... Najednou ctu, ze M.CZ neni 1. absolutne ale jenom v sekci WebTop IT. Docela me prekvapily znamky za vizualni design (K1): 122 bodu, na to ze M.CZ resp M.COM pouziva stejny nebo podobny styl uz od te doby co sem zavital poprve na internet, tak se mi to zda trosku prehnane.
Dalsi polozka, ktera bije do oci je za informativni hodnotu (K2). Když si vzpomenu, ze kdyz chci neco vyhledat pres ten jejich fulltext, taxe mi z toho dela blbe, protoze to vetsinou vyhleda naproste nesmysly, pokud nic nehledate pres fulltext, ale klikate si vsude, kdyz neco chcete videt tak to ujde ale znamka 219 bodu je uz kuli tomu fulltextu opravdu naddimenzovana.
Polozku pouzitelnost(K3) bych nechal tam, kde je, asice na hodnote 148 bodu.
Dalsi kriterium technicke reseni(pristupnost), bych nechal tam kde je, protoze jako programator webovych aplikaci dokazu prokouknout kolik prace muselo dat zpracovani a generovani stranek...
Posledni kriterium je marketingova hodnota (K5), nevim proc M.CZ ma v tom absolutnim top10 nejvice bodu (220), to je pro me docela dost nepochopitelne, protoze mam pocit ze takovy T-mobile (1.misto) urcite na svoje stranky nalaka vice potencionalnich spotrebitelu nez M.CZ
O celkove znamce resp. souctu bodu se radeji zminovat nebudu protoze to je docela hruza radeji si to oznamkujte sami jako to udelam nize ja.
Jak bych hodnotil ja:
K1: 80
K2: 200
K3: 80
K4: 90
K5: 100
Soucet: 550 coz by na top10 v zadnem pripade nestacilo.
Tiskni
Sdílej: