Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Plný očekávání z nové verze SuSE 10.0, jsem si ji hned za čerstva stáhl a naistaloval. Hned po nainstalování mě zarazilo, daleko pomalejší reakce celého systému. Jelikož potřebuji Linux čím dál více nezbylo mic nic, než se pln zarmoucení poohlédnout po jiné verzi linuxu.
Nahrávaly se mi dvě možnosti buďto se vrátit k Mandrivě (Mandrake 10.0, se kterým jsem byl na výsost spokojen), nebo systém od červenych klobouků FedoraCore4, které mi jeden kamarád doporučil. Dnes jsem přešel, ze SuSE 10.0 na Fedoru čtyřku... a zatím z ní mám pocity velice kladné.
Výkon se vrátil na mnou požadované hodnoty, jediný nedostatek byl v tom, že mi chybělo pár programů, ale to vyřeší(il) YUM (správce balíčků). Doufám, že "přelet" z původních Mandrake 10.0 na Fedoru 4 je posledni.
Zatím výhody Fedory:
+ Rychlost systému
+ Jednoduchá instalace přes YUM, popř. přímo z balíčků
+ Jednoduchá konfigurace, avšak na různýh místech
- Chybí mi YaST, nebo něco podobného s centralnim nastavenim všeho
možného
Výhody SuSE 10.0:
+ Přívětivé prostředí
+ Rychleji se zvyká při přechodu z Window$
+ Centrální konfigurovací program YaST
- Znatelné zpomalení
- Nefunkčnost některých programů, ale jelikož je SuSE 10 nové tak předpokládám, že tento minus časem zmizí.
V diskuzi mě prosím nekamenujte za nějaké nedostatky, neručím za ně, protože Fedoru mám pár hodin. Zatím Niobi
Tiskni
Sdílej:
Na KDE jsou zvláštní repository, tohle jsem si přidal do /etc/apt/sources.list a KDE ve fedoře získá nový rozměr
rpm http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat fedora/4/i386 stable rpm-src http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat fedora/4/i386 stable rpm http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat all stable rpm-src http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat all stable
nebo něco podobného s centralnim nastavenim všeho možného
cd /etc ls vim ...
updatedb
aktualizuje cache pro příkaz locate
; pokud ho nepoužíváte, stačí odinstalovat findutils-locate
nebo zrušit odpovídající položku cron tabulky. Druhým je mandb
, který jsem zatím nezkoumal, ale vypadá to na nějaké indexování manuálových stránek; ten ale obvykle netrvá tak dlouho jako updatedb
.
locate
. Pokud se vám to nelíbí, odinstalujte ho a používejte místo něj find
(jako to dělám já). Ale nesvádějte to na distribuci, ta za nic nemůže. To je jako kdybyste si stěžoval, že se po každé instalaci dynamické knihovny volá ldconfig
…