Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Plný očekávání z nové verze SuSE 10.0, jsem si ji hned za čerstva stáhl a naistaloval. Hned po nainstalování mě zarazilo, daleko pomalejší reakce celého systému. Jelikož potřebuji Linux čím dál více nezbylo mic nic, než se pln zarmoucení poohlédnout po jiné verzi linuxu.
Nahrávaly se mi dvě možnosti buďto se vrátit k Mandrivě (Mandrake 10.0, se kterým jsem byl na výsost spokojen), nebo systém od červenych klobouků FedoraCore4, které mi jeden kamarád doporučil. Dnes jsem přešel, ze SuSE 10.0 na Fedoru čtyřku... a zatím z ní mám pocity velice kladné.
Výkon se vrátil na mnou požadované hodnoty, jediný nedostatek byl v tom, že mi chybělo pár programů, ale to vyřeší(il) YUM (správce balíčků). Doufám, že "přelet" z původních Mandrake 10.0 na Fedoru 4 je posledni.
Zatím výhody Fedory:
+ Rychlost systému
+ Jednoduchá instalace přes YUM, popř. přímo z balíčků
+ Jednoduchá konfigurace, avšak na různýh místech
- Chybí mi YaST, nebo něco podobného s centralnim nastavenim všeho
možného
Výhody SuSE 10.0:
+ Přívětivé prostředí
+ Rychleji se zvyká při přechodu z Window$
+ Centrální konfigurovací program YaST
- Znatelné zpomalení
- Nefunkčnost některých programů, ale jelikož je SuSE 10 nové tak předpokládám, že tento minus časem zmizí.
V diskuzi mě prosím nekamenujte za nějaké nedostatky, neručím za ně, protože Fedoru mám pár hodin. Zatím Niobi
Tiskni
Sdílej:
Na KDE jsou zvláštní repository, tohle jsem si přidal do /etc/apt/sources.list a KDE ve fedoře získá nový rozměr
rpm http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat fedora/4/i386 stable rpm-src http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat fedora/4/i386 stable rpm http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat all stable rpm-src http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat all stable
nebo něco podobného s centralnim nastavenim všeho možného
cd /etc ls vim ...
updatedb
aktualizuje cache pro příkaz locate
; pokud ho nepoužíváte, stačí odinstalovat findutils-locate
nebo zrušit odpovídající položku cron tabulky. Druhým je mandb
, který jsem zatím nezkoumal, ale vypadá to na nějaké indexování manuálových stránek; ten ale obvykle netrvá tak dlouho jako updatedb
.
locate
. Pokud se vám to nelíbí, odinstalujte ho a používejte místo něj find
(jako to dělám já). Ale nesvádějte to na distribuci, ta za nic nemůže. To je jako kdybyste si stěžoval, že se po každé instalaci dynamické knihovny volá ldconfig
…