Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Plný očekávání z nové verze SuSE 10.0, jsem si ji hned za čerstva stáhl a naistaloval. Hned po nainstalování mě zarazilo, daleko pomalejší reakce celého systému. Jelikož potřebuji Linux čím dál více nezbylo mic nic, než se pln zarmoucení poohlédnout po jiné verzi linuxu.
Nahrávaly se mi dvě možnosti buďto se vrátit k Mandrivě (Mandrake 10.0, se kterým jsem byl na výsost spokojen), nebo systém od červenych klobouků FedoraCore4, které mi jeden kamarád doporučil. Dnes jsem přešel, ze SuSE 10.0 na Fedoru čtyřku... a zatím z ní mám pocity velice kladné.
Výkon se vrátil na mnou požadované hodnoty, jediný nedostatek byl v tom, že mi chybělo pár programů, ale to vyřeší(il) YUM (správce balíčků). Doufám, že "přelet" z původních Mandrake 10.0 na Fedoru 4 je posledni.
Zatím výhody Fedory:
+ Rychlost systému
+ Jednoduchá instalace přes YUM, popř. přímo z balíčků
+ Jednoduchá konfigurace, avšak na různýh místech
- Chybí mi YaST, nebo něco podobného s centralnim nastavenim všeho
možného
Výhody SuSE 10.0:
+ Přívětivé prostředí
+ Rychleji se zvyká při přechodu z Window$
+ Centrální konfigurovací program YaST
- Znatelné zpomalení
- Nefunkčnost některých programů, ale jelikož je SuSE 10 nové tak předpokládám, že tento minus časem zmizí.
V diskuzi mě prosím nekamenujte za nějaké nedostatky, neručím za ně, protože Fedoru mám pár hodin. Zatím Niobi
Tiskni
Sdílej:
Na KDE jsou zvláštní repository, tohle jsem si přidal do /etc/apt/sources.list a KDE ve fedoře získá nový rozměr
rpm http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat fedora/4/i386 stable rpm-src http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat fedora/4/i386 stable rpm http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat all stable rpm-src http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat all stable
nebo něco podobného s centralnim nastavenim všeho možného
cd /etc ls vim ...
updatedb
aktualizuje cache pro příkaz locate
; pokud ho nepoužíváte, stačí odinstalovat findutils-locate
nebo zrušit odpovídající položku cron tabulky. Druhým je mandb
, který jsem zatím nezkoumal, ale vypadá to na nějaké indexování manuálových stránek; ten ale obvykle netrvá tak dlouho jako updatedb
.
locate
. Pokud se vám to nelíbí, odinstalujte ho a používejte místo něj find
(jako to dělám já). Ale nesvádějte to na distribuci, ta za nic nemůže. To je jako kdybyste si stěžoval, že se po každé instalaci dynamické knihovny volá ldconfig
…