Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Plný očekávání z nové verze SuSE 10.0, jsem si ji hned za čerstva stáhl a naistaloval. Hned po nainstalování mě zarazilo, daleko pomalejší reakce celého systému. Jelikož potřebuji Linux čím dál více nezbylo mic nic, než se pln zarmoucení poohlédnout po jiné verzi linuxu.
Nahrávaly se mi dvě možnosti buďto se vrátit k Mandrivě (Mandrake 10.0, se kterým jsem byl na výsost spokojen), nebo systém od červenych klobouků FedoraCore4, které mi jeden kamarád doporučil. Dnes jsem přešel, ze SuSE 10.0 na Fedoru čtyřku... a zatím z ní mám pocity velice kladné.
Výkon se vrátil na mnou požadované hodnoty, jediný nedostatek byl v tom, že mi chybělo pár programů, ale to vyřeší(il) YUM (správce balíčků). Doufám, že "přelet" z původních Mandrake 10.0 na Fedoru 4 je posledni.
Zatím výhody Fedory:
+ Rychlost systému
+ Jednoduchá instalace přes YUM, popř. přímo z balíčků
+ Jednoduchá konfigurace, avšak na různýh místech
- Chybí mi YaST, nebo něco podobného s centralnim nastavenim všeho
možného
Výhody SuSE 10.0:
+ Přívětivé prostředí
+ Rychleji se zvyká při přechodu z Window$
+ Centrální konfigurovací program YaST
- Znatelné zpomalení
- Nefunkčnost některých programů, ale jelikož je SuSE 10 nové tak předpokládám, že tento minus časem zmizí.
V diskuzi mě prosím nekamenujte za nějaké nedostatky, neručím za ně, protože Fedoru mám pár hodin. Zatím Niobi
Tiskni
Sdílej:
Na KDE jsou zvláštní repository, tohle jsem si přidal do /etc/apt/sources.list a KDE ve fedoře získá nový rozměr
rpm http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat fedora/4/i386 stable rpm-src http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat fedora/4/i386 stable rpm http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat all stable rpm-src http://apt.kde-redhat.org/apt/kde-redhat all stable
nebo něco podobného s centralnim nastavenim všeho možného
cd /etc ls vim ...
updatedb
aktualizuje cache pro příkaz locate
; pokud ho nepoužíváte, stačí odinstalovat findutils-locate
nebo zrušit odpovídající položku cron tabulky. Druhým je mandb
, který jsem zatím nezkoumal, ale vypadá to na nějaké indexování manuálových stránek; ten ale obvykle netrvá tak dlouho jako updatedb
.
locate
. Pokud se vám to nelíbí, odinstalujte ho a používejte místo něj find
(jako to dělám já). Ale nesvádějte to na distribuci, ta za nic nemůže. To je jako kdybyste si stěžoval, že se po každé instalaci dynamické knihovny volá ldconfig
…