Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Vertikálně trefovat se nemusím, protože taskbar je na dolním okraji obrazovky, horizontálně taky skoro ne, protože ty tlačítka na taskbaru jsou dostatečně široká.No, mně osobně vadí i to, nevim, asi se neumim trefovat, např. ve FPS hrách jsem nikdy nebyl přeborník...
Nejlepší by bylo, kdyby šlo skrolovat okna přes WinKey + [skrol].Touhle zkratkou přepínám plochy (a taky zkratkou WinKey + klik na hraně obrazovky), ale šlo by to nakonfigurovat i na přepínání oken - teda alespoň v Compizu, kterej používám, nevim jak jinde... U mě v Compizu je scroll up reprezentován Button4 a scroll down je Button5.
Jak přepínáš taby v prohlížeči + přijde ti to míň pohodlný než Alt+tab?V Chromiu používám oboje, jak Ctrl[+Shift]+Tab, tak i kolečkem, podle toho, co je zrovna víc při ruce.
<takyrejp>Ne nadarmo Linus "vyfuckoval" nvidii.</takyrejp>
+1
pristi release planuji zakazat neschvalene aplikace i na desktopuTo se dá v nastaveních vypnout, dokonce to i systém myslím nabízí při prvním spuštění...
vim ~/.emacs
O tom vim, a proto rikam ze nedosahuji kvalit MS a jeho securebootu. Plus maji slusnost/koule nelhat, ze to je kvuli ebzpecnosti, a netaji se s tim, ze chteji rozhodovat za uzivatele.pristi release planuji zakazat neschvalene aplikace i na desktopuTo se dá v nastaveních vypnout,
dokonce to i systém myslím nabízí při prvním spuštění...Skutecne to dela? Pokud vim, ostra verze nevysla, a pokud to dela verze pro developery, nemusi to nic znamenat. Posledni verze kterou jsem videl psala pri pokusu spustit managery v Apple neschvalenou aplikaci neco jako "toto je nebezpecna aplikace, meli byste ji smazat. [smazat] [storno]."
Tak jsem asi kecal, teď to nemůžu najít. Asi to je jen v předvolbách. Každopádně Mountain Lion vyjde pravděpodobně zítra, takže budeme znát definitivní odpověď.dokonce to i systém myslím nabízí při prvním spuštění...Skutecne to dela?
pri pokusu spustit managery v Apple neschvalenou aplikaciTady je ale jedna nepřesnost - u Developer ID Apple neschvaluje aplikace, ale v podstatě vývojáře tím, že mu vystaví certifikát. Vývojáři pak můžou podepisovat svoje aplikace ("schvalovat" si je sami). Nápad je takový, že certifikát dostane v podstatě kdokoliv, že se jedná jen o identifikaci vývojáře při instalaci, a jestli pak nějaký vývojář publikuje malware, tak mu ten jeho certifikát zneplatní. Těžko říct, jestli to nějaký útočník stejně neobejde certifikátem na falešnou firmu/identitu... Na Mac App Storu samozřejmě zůstává nezměněno, tam Apple schvaluje každou aplikaci i její update.
vim ~/.emacs
Pokud chci maximální podporu komerčního SW, tak to bych měl použít Windows, ne?Spíš bych řekl, že pokud jsou aplikace a funkčnost, které potřebuji, dostupné pro některý unixový, či unix-like systém, tak se MS Windows velkým obloukem vyhnu.
zároveň se výrazně neliší od Linuxu po uživatelské stránceV čem? Mluvíme o desktopu, ne? To si dovedu představit dva argumenty podle úrovně zkušenosti uživatele A) Gnome, KDE, Xfce, Windows a MacOSX jsou úplně jiné systémy; B) jsou všechny v podstatě stejné. Ale nedovedu si představit, že MacOSX a linuxové desktopy (všechny?) jsou jedna skupina, zatímco Windows jsou druhá.