Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Vertikálně trefovat se nemusím, protože taskbar je na dolním okraji obrazovky, horizontálně taky skoro ne, protože ty tlačítka na taskbaru jsou dostatečně široká.No, mně osobně vadí i to, nevim, asi se neumim trefovat, např. ve FPS hrách jsem nikdy nebyl přeborník...
Nejlepší by bylo, kdyby šlo skrolovat okna přes WinKey + [skrol].Touhle zkratkou přepínám plochy (a taky zkratkou WinKey + klik na hraně obrazovky), ale šlo by to nakonfigurovat i na přepínání oken - teda alespoň v Compizu, kterej používám, nevim jak jinde... U mě v Compizu je scroll up reprezentován Button4 a scroll down je Button5.
Jak přepínáš taby v prohlížeči + přijde ti to míň pohodlný než Alt+tab?V Chromiu používám oboje, jak Ctrl[+Shift]+Tab, tak i kolečkem, podle toho, co je zrovna víc při ruce.
<takyrejp>Ne nadarmo Linus "vyfuckoval" nvidii.</takyrejp>
+1
pristi release planuji zakazat neschvalene aplikace i na desktopuTo se dá v nastaveních vypnout, dokonce to i systém myslím nabízí při prvním spuštění...
vim ~/.emacs
O tom vim, a proto rikam ze nedosahuji kvalit MS a jeho securebootu. Plus maji slusnost/koule nelhat, ze to je kvuli ebzpecnosti, a netaji se s tim, ze chteji rozhodovat za uzivatele.pristi release planuji zakazat neschvalene aplikace i na desktopuTo se dá v nastaveních vypnout,
dokonce to i systém myslím nabízí při prvním spuštění...Skutecne to dela? Pokud vim, ostra verze nevysla, a pokud to dela verze pro developery, nemusi to nic znamenat. Posledni verze kterou jsem videl psala pri pokusu spustit managery v Apple neschvalenou aplikaci neco jako "toto je nebezpecna aplikace, meli byste ji smazat. [smazat] [storno]."
Tak jsem asi kecal, teď to nemůžu najít. Asi to je jen v předvolbách. Každopádně Mountain Lion vyjde pravděpodobně zítra, takže budeme znát definitivní odpověď.dokonce to i systém myslím nabízí při prvním spuštění...Skutecne to dela?
pri pokusu spustit managery v Apple neschvalenou aplikaciTady je ale jedna nepřesnost - u Developer ID Apple neschvaluje aplikace, ale v podstatě vývojáře tím, že mu vystaví certifikát. Vývojáři pak můžou podepisovat svoje aplikace ("schvalovat" si je sami). Nápad je takový, že certifikát dostane v podstatě kdokoliv, že se jedná jen o identifikaci vývojáře při instalaci, a jestli pak nějaký vývojář publikuje malware, tak mu ten jeho certifikát zneplatní. Těžko říct, jestli to nějaký útočník stejně neobejde certifikátem na falešnou firmu/identitu... Na Mac App Storu samozřejmě zůstává nezměněno, tam Apple schvaluje každou aplikaci i její update.
vim ~/.emacs
Pokud chci maximální podporu komerčního SW, tak to bych měl použít Windows, ne?Spíš bych řekl, že pokud jsou aplikace a funkčnost, které potřebuji, dostupné pro některý unixový, či unix-like systém, tak se MS Windows velkým obloukem vyhnu.
zároveň se výrazně neliší od Linuxu po uživatelské stránceV čem? Mluvíme o desktopu, ne? To si dovedu představit dva argumenty podle úrovně zkušenosti uživatele A) Gnome, KDE, Xfce, Windows a MacOSX jsou úplně jiné systémy; B) jsou všechny v podstatě stejné. Ale nedovedu si představit, že MacOSX a linuxové desktopy (všechny?) jsou jedna skupina, zatímco Windows jsou druhá.