Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Skoro po šesti letech jsem si koupil stolní počítač. Důvodem k nákupu byla potřeba větší pracovní plochy než mi nabízí 15.4 notebook a "stabilnější" prostředí ke kterému připojím všechny ty serepetičky na USB co mám a nechám to přopojené (tiskárna, myš, zvukovka, ext. disk1 a ext. disk2, čtečka karet, foťák). Požadavky na počítač byly jednoduché - co nejmenší krabice. Zvažoval jsem nákup bazarového iMaca, ale trochu jsem se bál chybějící záruky. Nakonec jsem si všiml Mac Mini za rozumnou cenu v Alzasoftu a jeden kousek jsem pořídil.
Počítač měl předinstalovaný operační systém MacOSX 10.5, po zapnutí si požádal o vytvoření uživatelského účtu a byl připraven k práci. K počítači je přibalená i placka s MacOSX 10.6, upgrade byl snadný - vrazit placku do počítače, párkrát kliknout a počkat 3/4 hodinky. MacOSX neobsahuj českou lokalizaci, umí pouze nastavit a používat české jednotky, formát data a podobně. Lokalizaci je nutné stáhnout z webu Apcomu. Bohužel jsem narazil na nepříjemný bug v Adobe Photoshop Elements 8, kdy tento software nenastartuje pokud je v systému nastavené jiné než anglické locales. Moc mi to nevadí, ale je to škoda.
K počítači jsem připojil tiskárnu Epson SP R800, která v MacOSX proti Linuxu funguje PERFEKTNĚ, když už jsem jí rozdejchal v Linuxu tk pouze s komerčními ovladči (free varianta měla problémy s kvalitou) a tisk byl dost náročný, při tisku A4 fotky si gs sežral klidně 1GiB paměti. V MacOSX jsem jí připojil, systém se zeptal jestli jí chci nainstalovat a bylo hotovo. USB zvukovka také fungovala okamžitě - mám M-Audio FastTrack USB, která funguje velmi dobře i v Linuxu - v kombinaci s Pulseaudio kdy přehrávám v Amaroku, odpojím zvukovku z USB a zvuk se přehodí na interní reproduktory je to vážně super. Trochu mě mrzí omezení na souborové systémy, které MacOSX umí, teda spíš neumí. XFS s ním vážně nerozdejchám takže budu muset přeházet data na USB discích a nahodit jiný FS případně pořídit něco připojitelného přes SMB/NFS.
Grafické prostředí je docela návykové, dost věcí je jinak než jsem na ně zvyklý z jiných operačních systémů/grafických prostředí, ale to nevadí. Zvyknu si na další. Základní programové vybavení pro běžnou práci je součástí OS - www browser, mailový klient, jabber klient atd. Doinstaloval jsem si OpenOffice 3, které používáme v práci a Firefoxe, kdybych se náhodou nekamarádil se Safari (hlavně kvůli některým rozšířením). Apache Directory Studi, Eclipse a další SW, který používám pro práci funguje perfektně. Doinstaloval jsem si takové drobnosti jako iftop, mtr a podobně abych se cítil "jako doma". Dořeším ještě doinstalování a nastavení gVimu a docbooku a je hotovo.
Na pracovním notebooku si zatím Linux (OpenSUSE) nechám, protože funguje docela dobře a splňuje vše co potřebuji k práci. Asus EEE (ntb. na cesty mimopracovní cesty) zůstane s Debianem bez změny, protože prostě funguje.
Tiskni
Sdílej:
Plyne mi z ní, že Mac OS X je jakýsi zdarma šířený a otevřený systém s free zdrojovými kódy (minimálně v oblasti ovladačů hw), který zvládá bez potíží danou tiskárnu.
Co máte pořád s tím strkáním hlavy do písku nebo zakrýváním si očí?
jsem v poslední době silně alergický na neustálé upozorňování na skutečnost, že i v Linuxu jsou problémyNo comment.
Jenomže tohle není chyba/přednost OS, ale tiskárny Epson, resp jejího výrobce.Když to řeknu blbě, tak "koho to zajímá?". Mám ve firmě řekněme 100 počítačů, chci změnit OS ze škaredého ABC na fantastický XYZ, takže řeknu šéfovi: "Hele, použijeme super systém XYZ. Má to jen jeden háček - budeme muset nakoupit nové zvukové karty, nové skenery, nové tiskárny, nové tablety, nové modemy. Ale ten systém za to nemůže, za to mohou výrobci." Také jsem si koupil jeden výrobek Epson (skener), který mi obstojně (nikoliv skvěle) fungoval. Když jsem povýšil architekturu na 64bitovou, mohl jsem si ho nacpat akorát do špic. Ale mně vůbec nešlo o to, jestli něco funguje, nebo nefunguje. Já jsem v příspěvku, na který jsi reagoval, narážel na lidi, kterým strašně vadí, když se řekne nahlas, že v jejich oblíbeném systému něco nefunguje.
Když to řeknu blbě, tak "koho to zajímá?"No ten, koho to nezajima snad bude mit alespon dost rozumu na to, aby si koupil Windows a opravdu ho to zajimat nemuselo. :)
Ale mně vůbec nešlo o to, jestli něco funguje, nebo nefunguje. Já jsem v příspěvku, na který jsi reagoval, narážel na lidi, kterým strašně vadí, když se řekne nahlas, že v jejich oblíbeném systému něco nefunguje.No ja nevim, ja to oboje (puvodni vetu v clanku i naslednou reakci) pochopil trochu jinak nez Vy. Proto jsem se k tomu take ozval. Jinak bych nepopiral, ze stran podpory vyrobcu HW i SW bude Mac OS nejspise druhou nejlepsi volbou. Ale pak si nejsem jisty, pokud si chci v tomhle polepsit, proc jit ke kovarickovi, kdyz mohu ke kovari. ;)
Jenže Windows vůbec nejsou spása, a už vůbec ne ideální OS.Ja nerikam spasa, ja jen rikam ze Windows cislo jedna v podpore HW a SW (zejmena pokud se na to divam tak, ze me nezajima proc to ci ono funguje tady a ne tam, ale proste jenom jestli mi to bude fungovat). Takze pokud mi Linux nevyhovuje kvuli problemu s HW (a nechci resit proc a shanet neco, co fungovat bude), tak si neporidim Mac OS (kde zjevne kolegovi take nefuguje jeho rok stary DVB-T USB bazmek, ale poridim si Windows a mam vysmato. Tot vse.
Pokud by byly, asi by nikdo nepoužíval jiné OS.Co si budeme namlouvat, Windows maji *hrubou* prevahu na trhu zejmena desktopovych systemu. Osobne bych ale rekl, ze prevahu nezaslouzenou vuci jejich celkove kvalite (i kdyz zda se, ze hosi na tom makli a uz to taky neni ta bida, co to byvala).
Windows cislo jedna v podpore HW a SWDovolím si nesouhlasit, a to z praxe. I pokud hodím za hlavu to, že jsem nejednou narazil na HW komponenty, které nebylo možné pod novější verzí Windows rozjet, protože prostě již nebyly podporovány, přičemž by bohatě postačovaly jak funkcemi, tak výkonem, tak například můj chlebodárce nakoupil pro připojení k internetu CDMA modemy od Eurotelu, novější od Kyslíků. Všichni kolegové, připojující se z Windows si stěžují, že jim připojení neustále padá a musejí se několikrát denně znovu připojovat. Já onen modem v práci používám také, ale z Linuxu. Připojí se skriptem ještě před přihlášením uživatele a drží, dokud se počítač nevypne. Také máme v práci několik tiskáren Minolta PP1100. Ve Windows s libovolnou verzí ovladačů trpí tím, že na velkém procentu papírů vyjíždí jakási otravná chybová hláška. Poté, co mi u zmíněného linuxového počítače odešla jistá HP tiskárna, připojil jsem k němu právě jednu tuto Minoltu, s níž už to předešlý uživatel nevydržel a nechtěl ji ani vidět. A víš co? Funguje úplně skvěle
zda se, ze hosi na tom makli a uz to taky neni ta bida, co to byvalaWindows NT nikdy na svou dobu nebývala bída - jenže jejich autory nejsou "hoši z MS"
Dovolím si nesouhlasit, a to z praxe.Ale no tak... Kdyz chcete, tak tomu rikejme vyjimka potvrzujici pravidlo. Jiste budou zarizeni, se kterymi budete mit vetsi uspech s Linuxem nebo i s Mac OS, ale pokud vezmete libovolny nahodny kus HW (SW) u sveho oblibeneho prodejce, tak s nejvetsi pravdepodobnosti (proste vetsina z nich) bude bez sloziteho laborovani chodit na Windows. O neco mene na Mac OS, a zrejme jeste mene na Linuxu. A to je taky z praxe. ;) Treba takova prkotina jako wifi karta (a jak vime, bez spojeni, neni veleni).
Win + R, lusrmgr.msc
v českých a anglických Windows? Nebo třeba mezi grep EE /var/log/Xorg.0.log
mezi anglickým a lokalizovaným GNU?