Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Ještě donedávna jsem své "návody" a různé jiné texty psal jako html soubory aby se snado strkaly na web. Delší dobu jsem přemýšlel o tom jak to převést do pdf případně jiného formátu. Konečně jsem se odhodlal a podíval se na DocBook.
O DocBooku samozřejmě vím delší dobu, ale ještě jsem ho nějak aktivněji nepoužíval. Docela pěkným startem je stránka Jiřího Koska, kde najdete stručný úvod do problematiky. DocBook si samozřejmě nese dokumentaci s sebou, takže po nainstalování (nebo spíš rozbalení) najdete v adresáři doc
docela zajímavé počtení. Domácí stránka projektu DocBook obsahuje spoustu zajímavých věcí.
Na začátu jsem zkoušel Jade a DSSSL, ale výstup do html nebyl zrovna 2x pěkný a tak jsem se zaměřil na XSL styly. Pro práci s XSL jsem si zvolil nástroj xsltproc. Zkoušel jsem i Saxon, ale nelíbí se mi. Nakonec jsem si ještě trochu poupravil šablonu pro generování html kódu a už jsem skoro spokojený. Teď budu řešit výstup do rtf a pdf. Pdf se mi docela daří, ale to rtf zlobí
Pro generování vícestránkové verze html (u knihy dělí podle kapitol) používám následující parametry:
xsltproc xhtml-chunk.xsl dokument.xmla pro generování jednostránkové verze (celý výsledek je jeden html soubor)
xsltproc xhtml-onechunk.xsl dokument.xmlObsah souborů
xhtml-onechunk.xsl
a xhtml-chunk.xsl
:
<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-2"?> <xsl:stylesheet xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform" version="1.0"> <xsl:import href="http://docbook.sourceforge.net/release/xsl/current/xhtml/onechunk.xsl"/> <xsl:include href="xhtml-common.xsl"/> </xsl:stylesheet>
<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-2"?> <xsl:stylesheet xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform" version="1.0"> <xsl:import href="http://docbook.sourceforge.net/release/xsl/current/xhtml/chunk.xsl"/> <xsl:include href="xhtml-common.xsl"/> </xsl:stylesheet>Jak jste si jistě všimli, tak se vkládá soubor xhtml-common.xsl, jeho obsah je:
<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-2"?> <xsl:stylesheet xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform" version="1.0"> <!-- Úpravy parametrů --> <xsl:param name="chunker.output.encoding" select="'UTF-8'"/> <!-- Mají se používat rozšíření --> <xsl:param name="use.extensions" select="1"/> <!-- Vypneme podporu pro rozsireni tabulek --> <xsl:param name="tablecolumns.extension" select="0"/> <!-- Mají se sekce automaticky číslovat --> <xsl:param name="section.autolabel" select="1"/> <!-- Mají čísla sekcí obsahovat i čísla kapitol --> <xsl:param name="section.label.includes.component.label" select="1"/> <!-- Mají se číslovat kapitoly --> <xsl:param name="chapter.autolabel" select="1"/> <!-- Použijeme námi definovaný CSS--> <xsl:param name="html.stylesheet">docbook.css</xsl:param> <xsl:param name="html.stylesheet.type">text/css</xsl:param> <xsl:param name="generate.id.attributes" select="1"></xsl:param> <xsl:param name="make.valid.html" select="1"></xsl:param> <xsl:param name="generate.meta.abstract" select="1"></xsl:param> </xsl:stylesheet>Možná tam jsou nějaké nesmysly, ale funguje to podle mých představ.
Zkoušel jsem na editaci souboru používat XMLmind, ale to se mi moc nelíbilo, tak jsem se vrátil zpět k gVimu. Protože gVim nekontroluje validitu XML, používám na kontrolu príma nástroj xmllint.
xmllint --noout --valid xmlsoubor.xml
Update:
Tak mi nakonec funguje i výstup do RTF a PS (PDF). Použil jsem jade (který se mi nelíbil pro html) a výstupy jsou dokonce kompletně s diakritikou. Z DocBooku generuju přímo RTF. Pro generování používám příkaz:
jade -d ~/.docbook/dsssl/print/docbook.dsl\ -t rtf /usr/share/OpenSP/xml.dcl dokument.xmlPro generování PS a PDF používám tento postup:
jade -d ~/.docbook/dsssl/print/docbook.dsl -t tex\ -V tex-backend /usr/share/OpenSP/xml.dcl dokument.xml jadetex dokument.tex jadetex dokument.tex jadetex dokument.tex dvips dokument.dvi dvipdf dokument.dviSamozřejmě tam tyhle obludnosti neťukám ručně, ale mám na to Makefile.
Tiskni
Sdílej: