Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Zrovna procházím a zařazuju různé zápisky a narazil jsem na poznámky k PAMu, třeba se to někomu bude hodit...
Pokud používáte LDAP server pro uchovávání informací o uživatelských účtech, mlžče se hodit pam_ccred. Kdybyste tu našli chybu, tak mi prosím napište kde ať jí opravím.
V případě výpadku LDAP serveru případně poruchy nějakého síťového prvku vzniká docela nepříjemný problém s ověřením uživatele přes síť proti adresířovému serveru. Částečně se dá řešit pomocí PAM modulu pam_ccred, který umožňuje kešovat přihlašovací informace.
/etc/pam.d/common-auth:
auth sufficient pam_unix.so auth [authinfo_unavail=ignore success=1 default=die] pam_ldap.so use_first_pass auth [default=done] pam_ccreds.so action=validate use_first_pass auth [default=done] pam_ccreds.so action=store use_first_pass auth [default=done] pam_ccreds.so action=update use_first_pass
/etc/pam.d/common-account:
account sufficient pam_unix.so nullok_secure account sufficient pam_ldap.so account required pam_permit.so
Přihlásíme se do systému, když normálně funguje LDAP server a zkontrolujeme jeslti se nám uložily informace do cache.
vodik:/var/cache# cc_dump Credential Type User Service Cached Credentials ---------------------------------------------------------------------------------- Salted SHA1 tsunami any 80141f0721cf1eeaca6d182db474ed7eeec0925e
Máme také možnost vyzkoušet, jestli cache obsahuje správné údaje zkušebním přihlášením:
vodik:/var/cache# cc_test -validate any tsunami heslo /var/cache/.security.db pam_cc_validate_credentials: Success
Zastavte LDAP server (/etc/init.d/slapd stop) a zkuste se přihlásit
[uzivatel@vodik]$ su - tsunami Password: You have been logged on using cached credentials. tsunami@vodik:~$
chrootne uzivatele do daneho adresare
Zapnutí tohoto modulu jejednoduché, stačí v /etc/pam.d k požadované službě přidat:
session required pam_chroot.so debug
Do konfiguráku /etc/security/chroot.conf
stačí zapsat username a kam se chrootuje:
user /chroot/user
Pokud potřebujete uživateli automaticky založit domácí adresář při jeho prvním přihlášení do systému, můžete využít modul pam_mkhomedir.
session required pam_mkhomedir.so skel=/etc/skel/ umask=077
Tiskni
Sdílej: