Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po delší době jsem našel redukci DVI-VGA ke sve graficke kartě, tak jsem se rozhodl že si zase užiju 2 monitorů naráz. Mám GK Radeon 9200, není to žádný 3D zázrak, ale na Quake3 a EnemyTerritory to stačí. Když jsem dřív používal Xineramu, tak jsem měl v XFree86.conf 2 profily, jeden pro Xineramu a druhý pro single head konfiguraci, která uměla 3D akceleraci. Dnes jsem po přečtení manuálové stránky k ovladači radeon zjistitl, že lze provozovat jakousi pseudo Xineramu s 3D akcelerací.
Funguji s jádrem 2.4.27 a Xorg 6.8.1 na Debianu, mám jednu grafickou kartu v AGP. Nastavení v xorg.conf je následující:
Section "Device" Identifier "ATI Graphics Adapter" Driver "radeon" #Option "NoDDC" Option "MonitorLayout" "CRT, CRT" Option "CRT2HSync" "30-110" Option "CRT2VRefresh" "50-150" Option "CRT2Position" "RightOf" Option "no_accel" "no" Option "no_dri" "no" Option "mtrr" "off" Option "MergedFB" "on" Option "MetaModes" "1280x1024-1280x1024" Option "OverlayOnCRT2" "on" Option "MergedXineramaCRT2IsScreen0" "on" EndSection
Jak vidíte, nastavení parametrů sekundárního monitoru je přímo u konfigurace ovladače GK. Při provozu dvou monitorů na Radeonu je jako primární brán monitor na DVI a sekundární na VGA konektoru. Oba monitory jedou v rozlišení 1280x1024. Sice jsem chtěl jet 1600x1200, ale to už není podporovaná 3D akcelerace. Ještě to chce do sekce Display přidat proměnou Virtual, která bude určovat velikost celého obrazu. Nikde v konfiguraci není třeba zapínat xineramu, to si ovladač radeon ošéfuje sám.
Zkoušel jsem spustit glxgears na každém monitoru a skutečně to funguje, oba používají 3D akceleraci. Pokud si spustíte nějakou fullscreen aplikaci jako je Quake, tak využije primární monitor a sekundární monitor na sobě udělá takové hnusné čmouhy. Po skončení hry ovšem normálně naběhne desktop.
Tiskni
Sdílej: