Švýcarská AI centra EPFL, ETH Zurich a CSCS představila otevřený vícejazyčný velký jazykový model (LLM) s názvem Apertus. Vyzkoušet lze na stránce Public AI Inference Utility.
Byl vydán Linux Mint 22.2 s kódovým jménem Zara. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze novou XApp aplikaci Fingwit pro autentizaci pomocí otisků prstů nebo vlastní fork knihovny libAdwaita s názvem libAdapta podporující grafická témata. Linux Mint 22.2 bude podporován do roku 2029.
Čínská společnost Tencent uvolnila svůj AI model HunyuanWorld-Voyager pro generování videí 3D světů z jednoho obrázku a určené trajektorie kamery. Licence ale nedovoluje jeho používání na území Evropské unie, Spojeného království a Jižní Koreje.
Blender Studio se spojilo s kapelou OK Go a výsledkem je videoklip k písni Impulse Purchase. Stejně jako samotný 3D software Blender je i ve videoklipu použitý animovaný chlápek open source. Kdokoli si jej může stáhnout a upravovat.
Zig Software Foundation stojící za programovacím jazykem Zig publikovala finanční zprávu za rok 2024. Současně s prosbou o finanční příspěvek.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za srpen (YouTube). Vypíchnuta je podpora Tabulek Google, implementace Gamepad API a Cookie Store API nebo také podpora WebGL na Linuxu.
openSUSE Leap 16, včetně Leap Micra 6.2+, nově nabízí 24 měsíců podpory pro každé vydání. To je dva roky aktualizací a stability, což z něj činí nejdéle podporovanou komunitní distribuci vůbec. Leap se tak stává ideální platformou pro všechny, kdo hledají moderní, stabilní a dlouhodobě podporovanou komunitní Linux distribuci.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal dne 3. 9. 2025 VAROVÁNÍ před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v předávání systémových a uživatelských dat do Čínské lidové republiky a ve vzdálené správě technických aktiv vykonávané z území Čínské lidové republiky. Varováním se musí zabývat povinné osoby podle zákona o kybernetické bezpečnosti.
Americká internetová společnost Google nemusí prodat svůj prohlížeč Chrome ani operační systém Android. Rozhodl o tom soud ve Washingtonu, který tak zamítl požadavek amerického ministerstva spravedlnosti. Soud ale firmě nařídil sdílet data s jinými podniky v zájmu posílení konkurence v oblasti internetového vyhledávání. Zároveň Googlu zakázal uzavírat dohody s výrobci mobilních a dalších zařízení, které by znemožňovaly
… více »Prvního září ozbrojení policisté zatkli na na londýnském letišti Heathrow scénáristu a režiséra Grahama Linehana, známého především komediálními seriály Ajťáci, Otec Ted nebo Black Books. Během výslechu měl 57letý Graham nebezpečně zvýšený krevní tlak až na samou hranici mrtvice a proto byl z policejní stanice převezen do nemocnice. Důvodem zatčení bylo údajné podněcování násilí v jeho 'vtipných' příspěvcích na sociální síti
… více »Přesně tak. Nebo obecněji, neúcta k soukromému vlastnictví (zejména duševnímu) jako takovému.Zatímco pravici je vlastní zbožštění soukromého vlastnictví (postavení nade vše ostatní)? Podle tohoto kritéria bych hledal na české politické scéně dělící čáru marně :D
Krást - to byla doména vždycky levice, hlavně u nás.U nás je to ještě jednodušší: Krade = levičák. Nadává na Paroubka = pravičák.
Když se o ten počítač budu starat já, bude tam Linux. Jestli chcete Windows tak si je kupte a sežeňte si někoho kdo se o to bude starat
Tak presne tohle jsem rodicum rekl taky a mam svaty pokoj. koupil jsem jim PIII/1000 MHz s 384 ram aby me furt neotravovali a na normalni praci jim to staci uplne v pohode. I kdyz ono se o ten pocitac starat... kdysi jsem nainstalil madraka 2005 le ceskou zakoupenou verzi a od te doby to slape jak hodinky bez jedinyho zasahu. teda vlastne kecam, za ty dva roky jsem tomu ctvrt hodinky venoval a nainstalil OOo2. rodice neznaji heslo roota, na disku je JFS aby to v klidu prezilo jakykoliv tvrdy vypnuti a dokud se nevy**re zelezo tak predpokladam bezchybny chod az do konce sveta
jenom ted asi budu vybirat velky LCD misto staryho monitoru, protoze se uz jim nevejdou dalsi ikonky na plochu (nechapou k cemu je dobry neco jako adresar, proste vsechno ukladaj na plochu)
Přesně tak. A pak příjde někdo z rodiny a chce nainstalovat webovou kameru nebo podobnou ptákovinuNojo, to je obyčejně tím, že se nejdřív koupí ptákovina a až pak se přemejšlí... Ale s tím nic nenaděláte, to je fakt. Přizpůsobit se musí Linux, jak to dnes BFU chápe, nikoliv výrobci ptákovin. Už se těším, kdy budou čerství majitelé Visty s ptákovinami koukat taky jako trubky (designed for Windows XP) :P. A to se člověk zapotí
No a proto ma segra na notebooku tucnaka. Obcas s tim zaziva prej docela dobry legrace. Blondyna naprosto netechnickeho vzdelani otevre notes a zacne najizdet zelenej chameleon...A přitom je to vlastně úplně logické. Copak si blondýna naprosto netechnického vzdělání může poradit s tou věčnou administrací Woken, která je nutná k tomu, aby to vůbec nějak drželo? Více takových :D
Tiskni
Sdílej: