Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Předpokládám, že SSH znáte všichni, většina z vás asi bude vědět i o programu ssh-agent. Pokud používáte hesla na své SSH klíče, tak vás určitě nebaví při každém přihlášení ke vzdálené mašině znova a znova ťukat heslo. Spousta lidí to "vyřešila" tak, že prostě u SSH klíče to heslo zrušili. Lepší řešení je použít program ssh-agent.
Tento program způsobí to, že heslo zadáte pouze jednou a potom to pro uživatele vypadá jako by se používal klíč bez hesla. Na notebooku, na kterém většinou pracuji, jsem se dřív přihlašoval do textu, přimountoval zašifrovaný disk a pak spustil Xka. V ~/.xinitrc jsem míval něco takovéhleho:
export SSH_ASKPASS=ssh-askpass eval `ssh-agent -s` ssh-add < /dev/null
Nedávno jsem notebook přeinstaloval a zrušil šifrovaný HDD, proto jsem začal bootovat do grafického režimu, konkrétně používám gdm. V novém systému mi tak nějak scházel program ssh-askpass, ale za to je součástí pam_ssh. Používám pro ssh klíč stejné heslo jako do systému, proto jsem se rozhodl ho využít.
Modul pam_ssh umí jednu prima věc, při jeho použití se automaticky nastartuje ssh-agent a načte klíč už během přihlašování do systému, takže nemusím heslo vypisovat znovu po náběhu windowmakera.
Následující postup je platný pro Fedoru 5, pro ostatní distribuce si ho zřemě budete muset trochu přiohnout.
Vytvořte soubor /etc/pam.d/system-auth-ssh
:
auth required pam_env.so auth sufficient pam_ssh.so auth sufficient pam_unix.so nullok try_first_pass auth requisite pam_succeed_if.so uid >= 500 quiet auth required pam_deny.so account required pam_unix.so account sufficient pam_succeed_if.so uid < 500 quiet account required pam_permit.so password requisite pam_cracklib.so try_first_pass retry=3 password sufficient pam_unix.so md5 shadow nullok try_first_pass use_authtok password required pam_deny.so session required pam_limits.so session optional pam_ssh.so session required pam_unix.so
vytvořte soubor /etc/pam.d/gdm-ssh
:
auth required pam_env.so auth include system-auth-ssh account required pam_nologin.so account include system-auth-ssh password include system-auth-ssh session include system-auth-ssh session required pam_loginuid.so session optional pam_console.so
Dalším krokem je přejmenování souboru /etc/pam.d/gdm
na něco jiného a vytvoření symlinku:
ln -s /etc/pam.d/gdm-ssh /etc/pam.d/gdm
Při použití pam_ssh se změní výzva na zadání hesla v dialogu gdm (nebo pokud upravíte soubor /etc/pam.d/login tak i v textové konzoli) na SSH passphrase:
.
Pokud vám něco nefunguje, tak se kokněte do logů jestli to tam nezvrací nějaké chyby.
Tiskni
Sdílej:
This PAM module provides single sign-on behavior for SSH. The user types an SSH passphrase when logging in (probably to GDM, KDM, or XDM) and is authenticated if the passphrase successfully decrypts the user's SSH private key. In the PAM session phase, an ssh-agent process is started and keys are added. For the entire session, the user can SSH to other hosts that accept key authentication without typing any passwords.Tudiz podstatna informace je, ze autentizace se dela na zaklade toho, ze poskytnuta passphrase umi rozsifrovat klic. BTW, nejsem si jisty, jestli je nebezpecnejsi mit rozsifrovany ssh klic porad v pameti pocitace (doufam, ze prislusna oblast pameti je chranena proti odswapovani) nebo tu passphrase zadavat porad dokola (trebas po time-outu)?
auth required pam_env.so auth required pam_unix.so likeauth nullok auth optional pam_ssh.so try_first_passJinak pokud pouzivas originalni verzi pam_ssh a ne tu opatchovanou Debianem, tak by se ti mohlo hodit odstranovani mrtvejch souboru po havarii...