Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jak si píšete poznámky? Zatím si píšu poznámky do normálního textového souboru (případně více), který pravidelně kopíruju na jiný počítač jako zálohu. Formát je docela jednoduchý, vlastně jde o odsazovaný text, používám otl ve vimu.
Když jsem začínal a měl jeden počítač, psal jsem si poznámky do sešitu. Chvílema přemýšlím, že bych se k tomu vrátil, protože možnosti grafického vyjádření pomocí obyčejného pera a papíru jsou úžasné. Má to ovšem jednu vélikou nevýhodu, nefunguje copy&paste.
V počítači mi strašně moc schází možnost jednoduše nakreslit graf, udělat jednoduchý náčrtek.
Takhle nějak vypadá třeba poznámka k bootu solarisu na x86, při použití vimu mám samozřejmě jednotlivé úrovně jinak barevné, ale i tak je to po delší době docela nepřehledné...
Boot Solarisu na x86 -------------------- 1. Primary boot ------------ Boot from FDD 0. sektor na FDD obsahuje Master Boot Block MBB nacte image boot loaderu strap.com strap.com nacte boot.bin boot.bin natahuje jadro Boot z CD-ROM je stejny jako z FDD, jen je MBB nahrazeny podle specifikaci El-Torito Boot z HDD 0. sektor na HDD obsahuje MBB a FDISK tabulku (rozdeleni disku) MBB najde v FDISK tabulce prvni aktivni oddil nacte z nej prvni sektor a skoci na jeho prvni byt v pameti (az potud to je standardni PC-kompatinilni rezim boot) boot solarisu: slice s0 1 cylindr slice boot 1. sektor obsahuje partition boot program (pboot) 2. a 3. sektor obsahuje VTOC (tabulka rozdeleni na slices) 4. a dalsi sektory bootblk Master boot program (mboot) nacte partition boot program (pboot) a spusti ho pboot nacte bootblk a spusti ho pokud disk obsahuje dalsi partisny, tak muze user nabootovat z jine bootblk nebo strap.com nacte boot.bin z UFS / a spusti ho Boot ze site boot z FDD PXE 2. Secondary boot -------------- boot.bin prepne CPU do 32bit, paget, protectet rezimu provede omezenou inicializaci stroje Configuration Asistant pokud je auto-boot?=false, tak se zastavi boot Disky (i CDROM) zvladne v pripade, ze pouzivaji znamy FS (treba UFS) network rarp dhcp root se mountuje pres NFS po namountovani / spusti nacte /etc/bootrc Jakmile jsem uz v prikazovem radku, tak muzu zadat prikaz ekvivalentni boot -as b -as Důležité soubory: ----------------- /etc/bootrc /platform/`uname -i`/boot/solaris/boot.bin
Tiskni
Sdílej:
touch poznamka
, potom cez MC editujem
touch
? Co Shift+F4
?
cat> pozn
?
$ ls ~/notes CryForTheMoon ethereal hovno likeit networks tips asoundrc finnish hwaddr logy now unix_bashrc banka firewall ips lvm prsteny victory cisco gil-galad irc mlist rozvrh.html vtip datas gnome jokes music rybar webtypo drzak.jpg hosts keeg netbsd-livecd.txt speedmon zzJe to většinou jednosměrné, zapíšu a už to nikdy nečtu
--- Titulek (hromadka tabu) datum poznamka =============================================a na konci mám:
vim:foldmarker=---,===:foldmethod=marker:a celé to visí na klávese ctrl-shift-n
./kapsa
jako úložiště na cokoliv - třeba na soubory brainstorm.txt
. Chtělo by to ale nějakou lepší organizaci... a možná palma - a synchronizaci.