Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
LDAP je nutnou součástí mého zaměstnání a proto hledám nástroje, které mi práci s ním co nejvíc usnadní. Nástroje které jsem používal/používám pro práci s LDAPem:
Z příkazového řádku používám programy ldapadd
, ldapsearch
a ldapmodify
. Výhoda těchto programů je v tom, že je najdete snad všude kde se LDAP protokol používá.
Klasickým zástupcem webového klikátka pro práci s LDAPem je phpLDAPadmin, párkrát jsem ho zkusil, ale narozdíl od phpMyAdmina mi s ním přijde práce neohrabaná a tak ho moc nepoužívám.
Jako jeden z prvních grafických nástrojů se kterým jsem další dobu pracoval s LDAPem si pamatuji program GQ. Nelíbí se mi jeho ovládání, ale tenkrát jsem o lepším nevěděl.
Luma mi posloužil jako náhrada za GQ, lepší ovládání, zajímavé funkce (šablony, hromadné vytváření záznamů), ale mrzí mě jeho chybovost.
Apache Directory Studio považuji v dnešní době za nejlépe použitelný obecný nástroj pro práci s LDAPem. Snadná konfigurace, moc pěkné a přehledné rozhraní pro práci postavené na Eclipse, cena, license, prostě vše se mi líbí. Sem tam pracuji také s admin konzolí Fedora Directory Serveru nebo SUNovského Directory Serveru, obě si jsou velmi podobné, mají mnoho funkcí (konfigurace replikace a podobné zajímavé fce), ale z hlediska uživatelské přívětivosti se s Apache Directory Studiem absolutně nedají porovnávat. Studio existuje také jako plugin do Eclipse, vše najdete ke stažení na webu projektu.
Tento text je také publikován na mé domácí stránce.
Tiskni
Sdílej: