V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Ako terminál odporúčam iTerm. By default maximalizuje okná iba na výšku, vie posielať input do viacerých tabov naraz a podobne features. Pripada mi omnoho lepší.Tohle nikdy nepochopím, proč tolik lidí dává přednost terminálu na výšku. Vždyť jakmile mi něco vypíše dlouhou nudli, tak je lepší to mít na jednom řádku než 10x zalomené.
Ide o to, ze vacsina terminalovych aplikacii tak nejak rata so sirkou 80 znakov, cize zvycajne sirka vyhovuje a nie je nutne ju menit. Navyse pri dnesnych rozmeroch obrazoviek je maximalizovany terminal na celu obrazovku nepouzitelny. V specialnych pripadoch ked dlhsi riadok fakt potrebujes mozes samozrejme natiahnut okno na lubovolny rozmer. Toto vyuzivam skutocne malokedy, naopak niekolko terminalov vedla seba mam takmer vzdy.Ako terminál odporúčam iTerm. By default maximalizuje okná iba na výšku, vie posielať input do viacerých tabov naraz a podobne features. Pripada mi omnoho lepší.Tohle nikdy nepochopím, proč tolik lidí dává přednost terminálu na výšku. Vždyť jakmile mi něco vypíše dlouhou nudli, tak je lepší to mít na jednom řádku než 10x zalomené.
Na zálohování všeho používám Time Machine. Linuxový notebook stále zálohuji rdiff-backupem. Time Machine nad rdiff-backupem vítězí minimálně o tříduNo, a ja zase muzu rici, ze nad nim prohrava o tridu... zalezi na tom, jestli si zuzite pohled vy nebo ja. :o) Co jsem o TM cetl, tak je hodne svazany s dalsim Apple hardwarem, obzvlast co se tyce sitoveho zalohovani. Ale abych si necucal z prstu (WP):
According to Apple, it can only be backed up to network drives if they are being hosted by another computer running Leopard (including Leopard Server).
Pro chrome/chromium existuje taky a funguje celkem spolehlivě.
Díky za článek, asi OS X vyzkouším. Sice na obyčejném počítači s CRT monitorem to nebude tak cool jako třeba na hliníkovém macbooku, ale láká mě to. Naposled jsem používal MacOS 8 nebo 9 na ZŠ (iMac G3 koupený v rámci INDOŠe) a bylo to… zajímavé.
Aperture vypadá hodně dobře, teď (gentoo) používám také Bibble. Stojí oba ~200 dolarů a licenci na Bibble jsem zatím nekoupil, tak možná ještě zvítězí Apple. Používal jsem ty preview verze zdarma, pak mi uběhl skoro celý trial finální pětky během pobytu na horách a preview verze už po downgradu nefungovaly (segfault), tak si trial prodlužuji jednou týdně cronem… No, legální to asi moc nebude, ale ještě počkám na vyzkoušení toho Aperture.
vim ~/.emacs
A nakonec malý dotaz: proč používáte prohlížeč obrázků? Já od doby co existuje QuickLook používám akorát mezerník, případně Cmd-4 na grafický náhled alá iTunes. Nezdržuje Vás to otevírání aplikace? Když už opravdu nutně potřebuji něco prohlédnout, tak si i včetně drobných úprav vystačím s Preview.Ja osobne preto, lebo medzerník, ani Preview nevedia slideshow. Používam JustLooking. Samozrejme, QuickLook používam tiež často - skvelá vec.
QuickLook slideshow umí. Označte všechny soubory pomocí Cmd-A, poté zmáčkněte mezerník. Po kliknutí na ikonu Full Screen se vám rozjede prezentace na plnou obrazovku a bude i sama krokovat.To som veru neskusal. Problem je, ze ak mam v tom istom adresari aj nieco ine nez fotky, tak JustLooking tieto subory ignoruje, QuickLook nie. A tiez sa mi zda jednoduchsie otvorit prvu fotku a kliknut na play, nez najskor oznacit vsetky fotky, potom medzernik do QuicLook a potom prepnut do fullscreen.. Nehovoriac o tom, ake je to neintuitivne. Ale vsak kazdemu vyhovuje nieco ine.
Tiskni
Sdílej: