Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Ako terminál odporúčam iTerm. By default maximalizuje okná iba na výšku, vie posielať input do viacerých tabov naraz a podobne features. Pripada mi omnoho lepší.Tohle nikdy nepochopím, proč tolik lidí dává přednost terminálu na výšku. Vždyť jakmile mi něco vypíše dlouhou nudli, tak je lepší to mít na jednom řádku než 10x zalomené.
Ide o to, ze vacsina terminalovych aplikacii tak nejak rata so sirkou 80 znakov, cize zvycajne sirka vyhovuje a nie je nutne ju menit. Navyse pri dnesnych rozmeroch obrazoviek je maximalizovany terminal na celu obrazovku nepouzitelny. V specialnych pripadoch ked dlhsi riadok fakt potrebujes mozes samozrejme natiahnut okno na lubovolny rozmer. Toto vyuzivam skutocne malokedy, naopak niekolko terminalov vedla seba mam takmer vzdy.Ako terminál odporúčam iTerm. By default maximalizuje okná iba na výšku, vie posielať input do viacerých tabov naraz a podobne features. Pripada mi omnoho lepší.Tohle nikdy nepochopím, proč tolik lidí dává přednost terminálu na výšku. Vždyť jakmile mi něco vypíše dlouhou nudli, tak je lepší to mít na jednom řádku než 10x zalomené.
Na zálohování všeho používám Time Machine. Linuxový notebook stále zálohuji rdiff-backupem. Time Machine nad rdiff-backupem vítězí minimálně o tříduNo, a ja zase muzu rici, ze nad nim prohrava o tridu... zalezi na tom, jestli si zuzite pohled vy nebo ja. :o) Co jsem o TM cetl, tak je hodne svazany s dalsim Apple hardwarem, obzvlast co se tyce sitoveho zalohovani. Ale abych si necucal z prstu (WP):
According to Apple, it can only be backed up to network drives if they are being hosted by another computer running Leopard (including Leopard Server).
Pro chrome/chromium existuje taky a funguje celkem spolehlivě.
Díky za článek, asi OS X vyzkouším. Sice na obyčejném počítači s CRT monitorem to nebude tak cool jako třeba na hliníkovém macbooku, ale láká mě to. Naposled jsem používal MacOS 8 nebo 9 na ZŠ (iMac G3 koupený v rámci INDOŠe) a bylo to… zajímavé.
Aperture vypadá hodně dobře, teď (gentoo) používám také Bibble. Stojí oba ~200 dolarů a licenci na Bibble jsem zatím nekoupil, tak možná ještě zvítězí Apple. Používal jsem ty preview verze zdarma, pak mi uběhl skoro celý trial finální pětky během pobytu na horách a preview verze už po downgradu nefungovaly (segfault), tak si trial prodlužuji jednou týdně cronem… No, legální to asi moc nebude, ale ještě počkám na vyzkoušení toho Aperture.
vim ~/.emacs
A nakonec malý dotaz: proč používáte prohlížeč obrázků? Já od doby co existuje QuickLook používám akorát mezerník, případně Cmd-4 na grafický náhled alá iTunes. Nezdržuje Vás to otevírání aplikace? Když už opravdu nutně potřebuji něco prohlédnout, tak si i včetně drobných úprav vystačím s Preview.Ja osobne preto, lebo medzerník, ani Preview nevedia slideshow. Používam JustLooking. Samozrejme, QuickLook používam tiež často - skvelá vec.
QuickLook slideshow umí. Označte všechny soubory pomocí Cmd-A, poté zmáčkněte mezerník. Po kliknutí na ikonu Full Screen se vám rozjede prezentace na plnou obrazovku a bude i sama krokovat.To som veru neskusal. Problem je, ze ak mam v tom istom adresari aj nieco ine nez fotky, tak JustLooking tieto subory ignoruje, QuickLook nie. A tiez sa mi zda jednoduchsie otvorit prvu fotku a kliknut na play, nez najskor oznacit vsetky fotky, potom medzernik do QuicLook a potom prepnut do fullscreen.. Nehovoriac o tom, ake je to neintuitivne. Ale vsak kazdemu vyhovuje nieco ine.
Tiskni
Sdílej: