Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Koukal jsem na něj, ale zatím o nasazení neuvažuji (není stabilní a prověřený - v tomto směru jsem docela konzarva) Není mi jasné, jak by mohl obejít tu debilní logiku zadrátovanou přímo v SSD.
>> Notebook bude sloužit jako lepší konzole pro SSH a web, když jsem na cestách.
Proc teda neuvazujes o nasazeni btrfs? V tak spatnem stavu asi nebude, aby te nechal ve stychu. A i kdyby nahodou, prijdes jenom o par bookmarku apod a to se da resit napr pomoci Slaxu (nebo jineho live-cd/flash) umisteneho na stejne flashce, kam bys ukladal docasne soubory. (Tj nemusis nosit nic navic, obsazovat dalsi USB apod.)
Jak jsem psal, jsem trochu konzervativní. Notebook bude pracovní nástroj a nechci se pouštět do podobných experimentů pokud nemají nějaký významný přínos a v btrfs ho nevidím.
yaffs? A vůbec.
Četl jsi celý text případně i ten odkazovaný článek na CDR?
SSD disky mají uvnitř na pevno zadrátovnou logiku, kterou (pravděpodobně) nelze z venku ovlivnit - standardní souborové systémy používané na klasické flash disky s raw přístupem nelze efektivně použít (pokud mě někdo přesvědčíte o opaku, budu jen rád).
Četl jsi celý text případně i ten odkazovaný článek na CDR?
Abych pravdu řekl tak ne, ale Vy jste na tom pravděpodobně stejně, protože mimo jiné jsou v tom odkazu nějaké souborové systémy určené pro SSD. Kdyby jste se doklikal k Flash file system, tak by jste si třeba mohl přečíst, že pro SSD je doporučen mimo jiné FS od Sunu ZFS a pod tím vypsána kopa funkcí, které ani nechci vědět jak fungují.(To samé je doporučováno v samotném článku o SSD discích) Osobně dost dobře nechápu o co Vám vlastně jde. Pokud o minimalizování zápisů na ten SSD, tak se doporučuji zajímat o cache writeback. Normálně se dá nastavit čas v /proc po kterém se budou zapisovat data z cache v paměti zpět na uložiště. Docela bych se divil, kdyby někdo neudělal ugly hack na úplné vypnutí této funkce a jediný způsob jak zapsat data na disk by byl ručním zasláním synchronizačního příkazu(příkaz sync
, třeba před vypnutím počítače).
A nebo vůbec můžete používat ramfs. Pak mi ale nějak uniká smysl uložiště.
Četl jsem toho dost, i tu odkazovanou stránku. K odkazované stránce o FFS jsem se doklikal, ale neviděl jsem tam nic relevantního. TrueFFS a ExtremeFFS mi nepřipadly jako vhodné souborové systémy pro mé nasazení.
ZFS je zajímavý souborový systém, ale myslím, že v Linuxu (a ještě na root) to nebude to pravé.
Blog přečtu, ro root fs jsem už párkrát nastavoval, takže to zvládnu Pokud nenajdu lepšířešení, tak asi všechny zápisy skutečně nasměruju na SD kartu. Až bude vyřešeno, tak to někam sepíšu.
SUN/EMC je možná nabízí, otázkou je jejich aktuální prodejnost, současná cena FC disků je již tak dost masakrozní. K vylepšování počtu přepisů a optimalizacím dochází na obou frontách jak u vendora disků, tak u filesystemu (ZFS), pomocí ZFS checksumů se navíc předejde hodně nepříjemnostem. Použití SSD může být rozumným kompromisem cena/výkon pouze jako ZFS cache (L2ARC/ZIL) a výsledky - zdá se - nejsou vůbec špatné. viz. např. blogs.sun.com/brendan/entry/test.
nicméně - člověk míní, krize mění. současný trend je naprosto opačný a místo hi-end hraček za šílené peníze (což SSD - u serverů se bavíme předpokládám o SLC technologii - stále je) se dost často použije raději hromada low-end SATA disků..
na notebooku na SSD Transcend 32GB používám ext2 a no problemo, je to svižný. já bych tohle moc neřešil...
SSDéčka nepodporují DMA?
Jaký by k tomu měly důvod?
SSD disky ovšem přímý přístup k paměti neumožňují a dané souborové systémy pro ně nemají smysl.A nebo jsem blbej a autor tím myslel něco jiného (?).
Přesně tak, měl jsem rovnou napsat jaká paměť
Mám pocit, že u SSD je problém snad i v tom, že kernel na to není moc připraven. Že situace, kdy každý disk je hloupý souvislý blok sektorů bez nějakých dalších vlastností není příliš ideální. To je problém všech dnešních os.
Zatím SSD různě kamufluje a uhýbá tomu blbému požadavku, že se má tvářit jako magnetický disk. Jeho řadič se snaží různě emulovat vlastnosti disku, zároveň trochu kešovat pro SSD většinou často zcela nevhodné požadavky z kernelu, zároveň přemapovávat zápisy tak, aby nebyly často na jednom místě.
Podle mého je téměř jedno, co tam dáte za fs, protože kombinace kernel + řadič SSD + SSD z toho stejně udělá paskvil. Možná, že trojice fat/fat32/exfat je zcela nejvhodnější už proto, že řadič s tímto fs počítá a vše se projektuje na tyto fs.
Dokud nebude SSD řadič téměř holý a dokud kernel nebude mít překopány přístupy ke storage, tak bych z toho nedělal vědu, protože naprosto jakýkoli fs nic moc nezlepší. Kernel stejně bude házet na SSD nevhodné požadavky a řadič se bude snažit z toho něco udělat.