Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
PS: na české poště jsou stovky uředníků a úřednic a že by měli nějaký problém se linuxem (novell suse) to se říci nedá :))Nemají s tím problém. Protože mají speciální aplikaci, která vypadá stejně jako ta stará - DOSovská
Skutečně, uživatelů přeběhlých z Windows je naprostá většina. Proto zastávám názor, že distribuce určené pro desktop by měly být připraveny tak, aby byly maximálně přívětivé. Tou přívětivostí myslím to, aby tam především nebyly zjevné nedodělky (pokročilý uživatel to vyřeší, začátečník ne), konfigurační nástroje správně fungovaly, nastavení a přepínání klávesnic bylo připraveno již při instalaci, aby správně fungovala práce s výměnnými médii apod.
Argumentovat leností není na místě, běžný uživatel nechce nastavovat systém, chce pracovat. A proto volí Windows, i když je Linux lepší - dostane to tam totiž hotové a většinou základní věci fungují. Nechť je to tak i u linuxových distribucí.
Jestli jste tím myslel že toto je na windowsech to hotové, tak to tedy smekám. A to jsem ještě nemluvil o nastavení sítě, firewallu (nejlépe tam zase narvat produkt třetí strany, protože ten firewall co je v Widlích je nahow*o) .... No nevím, třeba vám křivdím, třeba si vystačíte s Paintbrushem a WordPadem.
Musim na toto zareagovat.
Co se tyce reakce Pavela Stárka: Ac je divne, ze to budu psat zrovna ja. Ano, to je to v cem je a bude Windows vzdy v krok(ne-li nekolik kroku) napred. Uzivatelska podpora, podpora nejnovejsich novych komponent a her bude to, v cem bude Win vzdy lepsi pro bezneho uzivatele(za to se halt plati i u linuxu). A podstoupeni par restartu kvuli zavedeni noveho HW klidne podstoupim, kdyz nebudu muset procitat fora:)-cas je drahy. Co se tyce licenci programu v tom bude mit linux vzdy navrch,i kdyz ne tak uplne.
Do firmy, kde delam, jsem chtel nainstalovat OpenOffice, protoze MS Office jsou drahe. Ale setkal jsem se u sefa s odporem. Nekompatibilita MS Off a OpenOff. Proste tam je. Je to prekladatelska firma a nikoho to tam zajimat nebude, ze to je castecne nekompatibilni. Proste to musi fungovat:co vidis ty, musi videt zazaznik(na puntik). A kdyz ne, tak by to mohli hned zabalit, protoze tech stiznosti by firmu odrovnalo. Tecka. A prevrat se nechysta. Microsoft je dominantni firma a smrtelnik s tim nic bohuzel neudela:( Raci zaplatili pres 100k za licence MS Office(za WinXP ani nepluve)a naprosto je chapu.
Spusta lidi ted bude namitat, ze to tak neni. Ale pohledte realite do oci.
Jinak jsem hravi clovek a rad zkoumam nove veci. Linux byl, jeste do nedavna cca rok, pro me zahadou. Ted poslednich par mesicu ho testuju a zvelebuju. Ted z meho pohledu je to hodne flexibulni system. Z cca 5 distribuci jsem si zatim vydral Mandriva FREE 2006. Ale z pocatku jsem se setkaval ze spoupoutou problemu. Asi jako kazdy. Ale postupne ubyvaji. Hodne utopeneho casu resenim problemu a nektere jsou doted nevyrene(ale verim v jejich vyreseni). Linux se mi libi cim dal vic ji jeste hodne co vychytavat. Jak na me strane, tak na strane vyvojaru.
Linux jsem u sebe zavrhl na hlavnim PC, protoze zatim "linux" neni delany zrovna pro nejnovejsi HW(a ruzne vychytacky) a to nikdo nemuze ani pipnout - proste neni. Bezi mi krasne na starsim pocitaci. Celeron 533, kde funguje z HW uplne vsechno a kde vsechny Win selhavaly v prehravani filmu a hbitosti systemu - linux vede na plne care. I kdyz ne vsechny programy se mi uplne zamlouvaji(musim najit lepsi a pry jsou:)-Pro tento PC je to nejlepsi reseni(pochopitelne i pro novejsi:). Taky jsem zacinal na 8bitech-zlata era:) potom sposta PCcek a ted 3PC a Linux i Win. Kazdy pouzivam na neco jineho.
Nerad bych nekoho urazil svou nevedomosti-proto se predem omlouvam,pokud se nekde az moc pletu-to je muj nazor uzivatele a IT technika.
Tiskni
Sdílej: