Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Zkusím, chvilku vydrž
http://pozadi.zdenda.com/
... si to nedám, ale gratuluju k povedeným fotografiím
Fascinující! Obzvláště na dsc4348.jpg se nemůžu vynadívat.
Já bych řekl, že trefilo. To by byla moc velká náhoda, aby se to ve všech těch uzlových bodech tak přesně překrývalo, pokud by to bylo jen v pozadí.
Nádhera, díky, po dlouhé době jsem vyměnil wallpaper.
Taketo fotky sa mi pacia. Zaujimalo by ma ako si ich robil. Cakas s otvorenym uzaverom na blesk alebo je v tom ina technika. Pripadne ak vies popis ako sa taketo fotky robia za svetla.
Zaujima ma to len z technickeho hladiska a osobne nefotim tak prosim vysvetlenia ako pre cloveka neznaleho.
Fotil jsem digitálem, foťák v režimu bulb a používal jsem dráťenou spoušť. Clona 9, zkoušl jsem iso 800 až 1600 abych měl zabrané i prosvětlené mraky. Stiskl spoušť, čekal dokud neuhodí blesk a pak uvolni spoušť. Někdy byla expozice 4s, někdy v řádu minut. Nejlepší jsou snímky s expozicí kolem 15-20s, to jsou pěkně vidět mraky. Na film jsem dřív fotil podobně. Celkem jsem nafotil několik desítek fotek s blesky, ale vybral jsem jen ty nejzajímavější. Nutností je stativ. Fotil jsem z místa kam se bouřka blížila, nepršelo a byl jsem dostatečně daleko abych se nebál stativ použít (stál jsem uprostřed pole, takže jsem si hlídal abych byl dost daleko - používal jsem teleobjektiv).
stál jsem uprostřed poleTak to jsem tedy opravdu nečekal.
Stál jsem u takového remízku abych nebyl rušen okolním světlem. Vím, může to být nebezpečné, ale bouřka byla vážně daleko, proto jsem fotil teleobjektivem.
Fotil jsem digitálem, foťák v režimu bulb a používal jsem dráťenou spoušť. Clona 9, zkoušl jsem iso 800 až 1600 abych měl zabrané i prosvětlené mraky. Stiskl spoušť, čekal dokud neuhodí blesk a pak uvolni spoušť. Někdy byla expozice 4s, někdy v řádu minut.To musí být opravdu dobrý chip, když s ním jdou dělat při takových citlivostech jde fotit na tak dlouhé časy - já mám 1/1.7" a tam je na 800 ISO a sekundových časech vidět dost šumu na to, aby to proti tmavému pozadí rušilo. Takže zůstávám u ISO 100 nebo dokonce ISO 80, clonu okolo 5,6 a čas tak 20-30s, protože foťák víc než 30s neumí (ani na bulb) a navíc, ve městě je obloha příliš jasná na delší časy.
Čip je docela rozumný 1.4Mpix/cm^2 se musí někde projevit.
Pripadne ako na to s digitalom, alebo je jedno ci to fotis digitalne ci klasicky?
Dřív jsem fotil na film, dnes už jen digi. Ve finále je to jedno, jen u digi trochu víc cvakám takže mám tak 2-3x víc snímků než když jsem fotil na film - u náhodných jevů jako jsou blesky je digi výhodou.
Sloup a dráty nepřekáží, jsou tam velmi duležité
Bouřku nemůžu fotit od nás od domova, okolí je nezajímavé a je tam moc parazitního světla. Kvůli téhle jsem si vyjel kousek dál...
parada. fotky su nejako upravovane?
Převod z raw do jpg bez výraznějších korekcí - mírný ořez a vyretušování dvou prachových smítek (zítra jdu konečně nechat vyčistit čipa).
Převod z raw do jpg bez výraznějších korekcí - mírný ořez a vyretušování dvou prachových smítek (zítra jdu konečně nechat vyčistit čipa).Jinak všechna čest, moc se mi ty fotký líbí.
Povzbuď mou fantazii...
Na čipu je prach a na některých fotkách se mi ještě nepodařil úplně odstranit - je to vlastně poprvé co takovou věc (odstranění prachu) dělám. Než to půjde na papír bude muset zmizet. V JPG asi nemá smysl hledat co tam ještě zůstalo a co ne, v RAW je mnohem víc informací. Dráty na fotce chci, jsou nedílnou součástí U lesa zatím nevím jestli ho řešit nebo ne - silueta není také úplně marná. No uvidím jak to ještě dopadne, než je dám na papír tak to ještě chvilku potrvá. Pokud bych udělal výrazné změny, hodím do blogu update.
Dík, zatím jsem šum neřešil. Ve foťáku jsem vypnul odšumění při dlouhé expozici (abych nemusel čekat vždy dvojnásobnou dobu než je skutečná expozice). O odstranění se pokusím až bude trochu víc času. Uvidím jak hodně to odšumění bude znát - fotky půjdou na papír.
fotky půjdou na papír
Jak prosím toto řešíš? Máš doma vlastní fototiskárnu (pokud ano, jaké jsou náklady na fotku), nebo chodíš někam do labu (a kam)? V brzké době mě toto nemine, zatím jsem papírem nedotčený.
Jiskřivé požadí – už jsem myslel, že to bude něco na tenhle způsob
To je ale zvrhlost