Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
První dojmy z používání Apple HW/Mac OS X:
Klady
Zápory
Záložní varianta přeinstalací MacOSX nějakou linuxovou distribucí asi zůstane nevyužita, zatím se mi systém zdá prudce použitelný.
Tiskni
Sdílej:
Ovládání aplikací - Apple má sepsaný obrovský dokument, jak udělat aplikaci tak, aby se dobře ovládala (Apple Human Interface Guidelines), například definuje rozestupy mezi tlačítky i základní klávesové zkratky. Kromě samotného Apple to dodržuje i většina aplikací třetích stran, proto vypadá prostředí tak jednolitěNejde jen o vzhled, ale taky treba o klavesove zkratky. To, ze Cmd + Q ukonci prakticky kazdou aplikaci (akorat UI dobytci z Adobe to u jednoho programu prebiji, o jinem SW nevim), Cmd + W zavre dokument, to je take tezce navykova vec... neluve o Cmd + , na Preferences, to me vzdycky nici, kdyz sednu k jinemu OS (coz se ted nastesti stava uz minimalne
Inu z pohledu SW nemohu soudit. Ovsem z pohledu mech. provedeni Mac Booka tak to je opravdu seriozni zelezo. Tady se ve srovnatelne cenove kategorii muze konkurence zahrabat.
Ale .... k cemu precizni a luxusni notebook za deset let ? ........
Zálohování desktopu v podání Time Machine je prostě super, něco tak snadno použitelného bych si nechal líbit i v jiných operačních systémech.Jedině OpenSolaris a jeho TimeSlider
Hlavní zápor:
licence a EULA.