Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Prohrabával jsem se fotkama a narazil na jednu noční z Prahy. Na notebooku jsem míval černé pozadí, ale tahle fotka se mi prostě líbí tak jsem ji zmenšil tak aby se vešla na monitor v rozlišení 1024x768.
více...Předpokládám, že SSH znáte všichni, většina z vás asi bude vědět i o programu ssh-agent. Pokud používáte hesla na své SSH klíče, tak vás určitě nebaví při každém přihlášení ke vzdálené mašině znova a znova ťukat heslo. Spousta lidí to "vyřešila" tak, že prostě u SSH klíče to heslo zrušili. Lepší řešení je použít program ssh-agent.
Pokud si chcete přečíst spoustu zajímavých věcí, podívejte se na solaris-provozni-podminky.navajo.cz/. Dovíte se tam třeba o jávském stolním systému od firmy Slunce Microsystems.
Chcete si taky někdy odpočinout od počítače a podívat se třeba na zámek nebo do ZOO?
BSA určitě vsšichni znáte, teď jí znám i já. Konečně jsem se totiž s BSA setkal osobně.
Pro instalaci některých programů potřebuji Fedora Directory Server, ale ten není dostupý ke stažení z oficiálních stránek pro Fedora Core 5. U verze pro FC4 mi padá administrační server (využívá apache z distribuce, který je v FC5 asi moc nový). Proto jsem se rozhodl, že si pro FC5 přeložím DS ze zdrojových kódů sám. RPM balíček pro FC5 i src.rpm si můžete stáhnout z mého webu.
Po instalaci rpm balíčku je třeba spustit konfigurační skript /opt/fedora-ds/setup/setup
, který vás provede základním nastavením. a na konci vám vypíše jak se máte k LDAPu připojit pomocí konzole.
cd /opt/fedora-ds ./startconsole -u admin -a http://vodik.locnet:41391/Pokud na danou adresu namíříte web browser, tak uvidíte základní informace o serveru.
Již delší dobu se mi na notebooku nedostávalo místo, proto jsem se dokopal k tomu, abych si pořádně uklidil disk (promazal staré UML a VMWare image). Do toho vyšla Fedora 5 a tak jsem se v rámci úklidu rozhodl nainstalovat tento nový zázrak. Součástí Fedory 5 je nástroj pro virtualizaci Xen, který využiju místo UML pro testovací prostředí, do kterého budu instalovat software který potřebuju k práci.
Jednou z nejzajímavějších událostí na serverovém trhu v posledních pár měsících bylo uvedení procesoru UltraSPARC T1, nazývaného také Niagara, firmou SUN Microsystems. Nedávno se tato žhavá novinka dostala i k nám do firmy (Avnet Partner Solutions) a server s tímto zajímavým procesorem jsem si mohl prohlédnout.
Na serverech s Linuxem jsem si zvykl používat grsecurity patch. Pomocí grsecuity patche je možné zlepšit zabezpečení systému, patch také umí nastavit práva na adresář /proc
tak, že neprivilegovaný uživatel vidí jen své procesy. Tato funkce se mi docela líbí i na pracovní stanici, protože přináší trochu víc soukromí pokud počítač používá víc lidí najednou. Doma mám stroj se Solarisem a tuto funkci jsem si chtěl nastavit i na něm. Následující text je platný pro Solaris 10, je jedno jestli jde o platformu SPARC nebo x86.
Připadá mí, že některé činy a věci jsou jak z nějaké "pohádky". Před chvílí jsem si přečetl na idnesu o tom, jak je šestiletý školák obviněn ze sexuálního harašení. Je mi jasný, že to může být něčí výmysl, ale tím že to píšou v novinách to bude pro spoustu lidí hotová věc (to je jako s těma virama, děda si přečetl, že prej hrozí smazání všech kompjůtrů virem a od tý doby si to nenechá vymluvit). By mě zajímalo, z čeho všeho by mě obvinili za celou dobu, kdy jsem chodil do školky, na základní školu a na střední. Jen za věci, které si pamatuju bych musel být asi 100x odsouzen k smrti. Tohle přece není možné, to lidi nemaj rozum?
Poslední doubou tu všichni píšou samé vážné věci, takže teď trochu změna. Tohle mě dnes na Internetu docela dobře pobavilo a co pobavilo vás?
Včera jsem se hrabal v AD a snažil se mu trochu porozumět no a narazil jsem na "zajímavou" věc. Lokalizace mi nevadí, ale nic se nesmí přehánět (české MS Windows 2003, SBS).
Dnes byl v Praze ohňostroj a protože je třeba odpočinek od počítače, vyrazil jsem ven abych si ho vyfotil.
[tsunami@vodik]$ host \@.adiczech.cz \@.adiczech.cz has address 212.24.148.51 [tsunami@vodik]$ host 212.24.148.51 51.148.24.212.in-addr.arpa domain name pointer \@.adiczech.cz.
Právě jsem si projížděl hw konferu a narazil na odkaz na GNOME. Docela sem se divil, protože tam mají GNOME, GNOME12 a dokonce i verzi 485 a vše za docela rozumné peníze...
Zrovna procházím a zařazuju různé zápisky a narazil jsem na poznámky k PAMu, třeba se to někomu bude hodit...
...přečíst si noviny. Po tom co jsem si přečetl článek na idnes o Paroubkovi se mi udělalo nevolno.
"Osmdesát procent médií je proti nám," soudí. Jednu z prvních věcí, kterou by měla ČSSD po volbách prosadit, je nový tiskový zákon. "A ten skončí s balkánskými způsoby novinářské práce," dodal nový volební lídr ČSSD.
Nevím proč, ale jakékoliv navážení do novinářů ze strany vládouncích je mi proti srsti a vždy když něco podobného zaslechnu jsem pro okamžitou defenestraci (a bez hnoje).
Jak si píšete poznámky? Zatím si píšu poznámky do normálního textového souboru (případně více), který pravidelně kopíruju na jiný počítač jako zálohu. Formát je docela jednoduchý, vlastně jde o odsazovaný text, používám otl ve vimu.
Na zive.cz jsem narazil na zajímavou informaci. Ve Windows XP je nástroj podobný mountu. Kupodivu s ním jde i odmountovat svazek. Nástroj se jmenuje mountvol
a co myslíte, že se stane, když zkusíte mountvol c: /d
? Windows úplně v klidu odmountují disk C, z kterého jsou spuštěné a samozřejmě přestanou fungovat. Microsoft se musí od UNIXu ještě hodně učit. :-)
Píšu nějaký dokument v docbooku a pro html výstup bych potřeboval automaticky vkládat kód počitadla přístupů (ikonku navrcholu.cz). Další formáty pro výstup, které používám jsou pdf, txt a rtf, ale tam žádnou ikonku navrcholu.cz nepotřebuju. Neřešil jste někdo podobnou věc?
Po tom co mi debian při apt-get upgrade nainstaloval udev 062, rozhodl jsem se provést i upgrade jádra na verzi 2.6.12. Počítač (notebook) má wifi kartu ipw2100. Při kompilaci pomocí gcc 4.0.1 jsem dostal hlášku na téma internal compiler error: Segmentation fault
. Pro nápravu je potřeba aplikovat patch z http://bughost.org/bugzilla/show_bug.cgi?id=703. Patchnuté zdrojáky ipw2100 jsem hodil k sobě na web.
Taky máte rádi to napětí při čekání, co z toho vyvolaného filmu vlastně vypadne? :-) Mám teď nafocených hooodně filmů a čekám až budou vyvolaný.
Kolik z vás vlastně fotí na film a kdo jste utekl k digitálům? Já jsem začal s filmem, teď jsem chvilku používal digitál na takové to blikání no a nedávno jsem se vrátil k filmu, protože se mi víc líbí. Připadá mi, že je víc tolerantní k chybám, které páchám při focení :-)
Snažil jsem se najít pár informací na webu ministerstva zdravotnicitví a nepochodil jsem. Nějak mi uniká pro koho je ten web vlastně dělaný.
Mamka se zranila a řešíme pojistky. Protože jí doktorka napsala jen nějaké kódy diagnóz, snažil jsem se najít jejich bodové ocenění na webu ministrerstva zdravotnictví (www.mzcr.cz). Zkoušel jsem nejdřív projít web podle mapy serveru, jenže ta je naprosto nepoužitelná :-(. Pomocí vyhledávání jsem našel velké kulové. Hledal jsem různé kombinace slov pojištění ohodnocení body. Jediné co je jejich plus, že využívají pro vyhledávání ht://Dig a nestydí se za to. Zkusil jsem také google, ale zase nic.
Docela by mě zajímalo kde mám dané informace najít když ne na webu ministerstva zdravotnictví.
Na netu jsem narazil na moc pěkné video: qcip93_march_of_the_penguins_tlr1_qt_500.mov (17MiB).
Pokud se vám nechce nebo nedaří stáhnout z orig. zdroje, tak jsem ho stáhl k sobě na server: mirror.
Před chvílí jsem provedl na svém domácím stroji upgrade z jádra 2.4.27 na 2.6.11 (apt-get install kernel-image-2.6.11-1-k7
) a přestala mi fungovat podpora 3D akcelerace (DRI). Používám ovladač radeon
, který je součástí Xorg. Dostával jsem tuto chybu při startu Xek (dmesg):
[drm:radeon_cp_init] *ERROR* radeon_cp_init called without lock held
[drm:drm_unlock] *ERROR* Process 2552 using kernel context 0
Řešení problému je jednoduché, je třeba nahrát ve správném pořadí potřebné moduly. V počítači je deska ECS K7S5A, takže nesmíte zapomenout na modul sis-agp
(můj případ). Do /etc/modules (Debian) jsem připsal
agpgart sis-agp dri radeon
Raději to sem píšu, protože sem tam dostávám dotazy na tento problém po icq.
Včera jsem byl v jednom nejmenovaném řeznictví (fakt si nepamatuju jak se jmenuje :-), ale je na štrosmajerově náměstí hned vedle zeleniny, pod číňanem) koupit maso. Předemnou tam přišla slečna z vedlejší hospody a platila asi 10 stravenkama. Prodavačka stravenky přepočítala, dala do kasy a šla mi nabrat to maso.
Po tom co jsem se ji slušně zeptal, zda se jí to nezdá blbý, nejdřív se hrabat v penězích a pak hned nabírat maso, se mě zeptala co se mi na tom nelíbí. Hygiena a podobné věci ji asi nic neříkají, protože mi pak ještě řekla ať si to masu umeju, jestli se mi to nelíbí. "Kdoví kde se to maso válelo", to na mě jěště vyplyvla. Ten pitomej tón, který pak nasadila když o mě mluvila s dalším zákazníkem se mi fakt nelíbil (Prý jsem nějak rozmazlený nebo co).
Raději chcípnu hladem, než abych tam šel znova.
Ještě donedávna jsem své "návody" a různé jiné texty psal jako html soubory aby se snado strkaly na web. Delší dobu jsem přemýšlel o tom jak to převést do pdf případně jiného formátu. Konečně jsem se odhodlal a podíval se na DocBook.
Dnes jsem narazil na velmi zajímavý odkaz. Sice těm dokumentum vubec nerozumim, ale moc se mi libi jak je udělana aplikace na prohlížení scanu. Koukám na to v mozille-firefoxu a vše funguje jak ma(nebo věci které nefungují nevidím a nechybí mi :-)
Používám jednu nejmenovanou stránku, která shromažďuje rss exporty z různých webů. Zaujal mě titulek Viceguvernér ČNB: Evropská unie se zahlcuje nařízeními který odkazoval na ihned.cz. Docela jsem se po kliknutí na odkaz divil.
Po delší době jsem našel redukci DVI-VGA ke sve graficke kartě, tak jsem se rozhodl že si zase užiju 2 monitorů naráz. Mám GK Radeon 9200, není to žádný 3D zázrak, ale na Quake3 a EnemyTerritory to stačí. Když jsem dřív používal Xineramu, tak jsem měl v XFree86.conf 2 profily, jeden pro Xineramu a druhý pro single head konfiguraci, která uměla 3D akceleraci. Dnes jsem po přečtení manuálové stránky k ovladači radeon zjistitl, že lze provozovat jakousi pseudo Xineramu s 3D akcelerací.
Netuším proč někteří lidé bojují proti Mandrake. Zvlášť, když tu distribuci nepoužívají. Red Dogu, chtěl bych slyšet důvod, proč je to tak špatná distribuce.
Má některé featury, které mi vadí. Proto ji pokud možno neinstaluju na své počítače, ale také ji neočerňuji v diskuzích. Doma jsem Mandrake nainstaloval před pár lety, protože jsem momentálně neměl nic jiného v dosahu. Slouží tam jako mp3 přehrávač, dodnes funguje bezvadně. Znám dost lidí, kteří Mandrake k plné spokojenosti používají a dovolím si o nich říct, že to jsou velmi dobří administrátoři systémů případně programátoři. Proč MDK používají, když je to přece tak špatná distribuce?
Dnes jsem si všiml diskuze, kde se uživatel ptá na rozeběhnutí grafické karty. Na tom není nic nenormálního, ale ten způsob kterým se ptá se mi vůbec, ale vůbec nelíbí :-(
Spíš než snaha o řešení problému mi to připadá jako pokus o flame. Jeho přístup možná trochu pochopitelný. Jako uživatel prostě chce přijít k počítači a používat, ale asi si neuvědomuje, že tento přístup není zadarmo. Pokud neumí počítač spravovat a neumí si to sám nastavit, tak ať si objedná nějakého servisáka, který to určitě rád nastaví. Pokud se přijde poradit do diskuzního fóra a očekává od lidí radu, tak by se měl chovat trochu jinak...
Pro jednoduchou kontrolu pravopisu ve (g)vimu používám ispell a malý skriptík, který vyznačí nerozpoznaná slova.
Dnes jsem narazil na diskuzi, kde jistý čerstvý (od roku 2004) uživatel Linuxu (bee) tvrdí jinému začátečníkovi že je Midnight Commander špatnej a jak ho ON nebude nikdy používat. Nejhorší na tom tvrzení je to, že je bez důvodné.
Docela by mě zajímalo, co používal ve Windows na manipulaci se soubory. Hlavně, že na své domácí stránce publikuje soubory v nějakém divném formátu MS Windows (soubor1, soubor2).
Asi by se nic nemělo přehánět a hnát do extrémů. Chápu, že se někoum konkrétní program nelíbí, ale není na světě přece sám.
Poslední dobou se na Ábíčku množí "dotazy" na téma, proč je Linux takový jaký je. Uživatelé brečí sice pěkně, ale na špatném hrobě. Jeden z příkladů takového "dotazu" napsal včera i capellan.
Zda se mi to? Clovicek s nickem ,Lazar pise uplne stejnym stylem jako uzivatel Cirby
Lazar ma stejne jako Cirby distribuci Slackware a ma uplne stejny problem s tim, ze neumi reagovat na odpoved, ale odpovida si sam sobe na dotaz.
Myslel jsem si, ze blog na ABClinuxu nikdy nepouziju, ale po dnesnim veceru jsem se rozhodl, ze bude slouzit jako me bookmarky na "zajimave" diskuze.
Zde je prvni: Cirby a jeho dotaz "Jak nastavit DNS". Tohle je priklad skutecne spatneho pristupu.