Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
To jistě ano. Ale každý, kdo je aspoň trochu objektivní, musí připustit, že dokud byla u vesla ODS, většina médií tuto svou práci nevykonávala zdaleka tak důsledně jako dnes. No nic, do roka a do dne uvidíme, zda je to tím, že se prostě s časem zlepšili (optimistická verze), nebo proto, že prostě prosazují své osobní preference (pesimistická verze).
A vyvozovat dalekosáhlé důsledky z toho, že hlasy ČSSD a KSČM dostaly jeden zákon do druhého čtení? Uvědomujete si, lidi, vůbec, kolikrát za minulé období hlasovaly ODS a KSČM svorně a jednotně proti vládním návrhům? Vyvozoval z toho snad někdo, že ty dvě strany chtějí společně vládnout?
Kdo mluví o komunistickém převratu? Bohatě stačí, aby se v trestním zákoně objevil třeba takovýto paragraf:
Hanobení státních orgánů a jejich členů
§198b
(1) Kdo veřejně hanobí
a) vládu, poslaneckou sněmovnu nebo senát parlamentu, ministerstvo, Policii České republiky, Bezpečnostní informační službu, Úřad pro zahraniční styky a informace, nebo Armádu České republiky, nebo
b) člena vlády, člena poslanecké sněmovny nebo senátu parlamentu, nebo
c) policejního prezidenta, ředitele Bezpečnostní informační služby, ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace, náčelníka Generálního štábu Armády České republiky,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Stejným trestem bude potrestán ten, kdo zveřejní informaci, byť pravdivou, která způsobí členu státního orgánu, uvedenému v odst. 1, újmu na cti nebo na majetku.
(3) Odnětím svobody až na jeden rok bude potrestán, kdo zveřejní informaci, byť pravdivou, která způsobí státnímu orgánu, uvedenému v odst. 1, škodu větší než malou.
(4) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami.
Mám dojem, že mnozí z nás by za tohle vyfasovali flastr, raz dva
A kdo by podle vás ten komunistický převrat měl provést?Ale já nemluvil o převratu (i když po 2. sv. válce lidem také nepřišlo na mysl, že by mohl být nějaký únor...). Psal jsem to proto, že mi nepřijde jako nereálná možnost zákonů, které by zaváděly různé stupně cenzury, omezení osobní a informační svobody atd.
A vyvozovat dalekosáhlé důsledky z toho, že hlasy ČSSD a KSČM dostaly jeden zákon do druhého čtení?Kdepak, není potřeba nic složitě vyvozovat. Paroubek už veřejně oznámil, že bude-li to pro ČSSD znamenat cestu do vlády, přibere i komunisty.
Ale každý, kdo je aspoň trochu objektivní, musí připustit, že dokud byla u vesla ODS, většina médií tuto svou práci nevykonávala zdaleka tak důsledně jako dnes.To není tak úplně pravda. Co třeba údajné konto ODS ve Śvýcarsku? Nikdy se nic takového neprokázalo, ale novináři do toho rýpali půl roku bez důkazů. Při volbách do Evropského parlamentu ČSSD utratila víc peněz, než kolik podle přiznaných příjmů měla, a objevilo se to jenom jednou v novinách. Tolik k důslednosti.
To, že je 80% médií proti něčemu, ještě neznamená, že je něco v nich špatně. To může znamenat, že 80% politické reprezentace je v vadná nebo společensky nepřijatelná nebo nedostatečně schopná nést odpovědnost za svoje činy před budoucností.
Tiskni
Sdílej: