Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dnes jsem se byl podívat v pražské zoologické zahradě. Strávil jsem tam očumováním a focením asi pět krásných hodin, počasí bylo super a lidí docela přijatelné množství. Pokud se mi podaří nechat vyvolat filmy, tak snad i někam plácnu fotky.
U zajímavých zvířat jsem čekal dost dlouho u výběhu kvůli nějakému pěknému záběru a nešlo neposlouchat rozhovory návštěvníků. Zvlášť když na sebe hulákali skoro přes celou ZOO. Po chvíli jsem si říkal, jestli vůbec na základní škole učí přírodovědu (nebo přírodopis, říkejte si tomu jak chcete). Asi 13 letý kluk ukazoval na kapybaru a říkal "hele, bobr", nějaká babča koukala do vody na tučňáka a vnoučkovi říkala, že to je ryba (doufám, že si jen nechala skleněná kukadla doma na kredenci) a skupinka asi 20 letých se radovala jak krásně pózuje bizon, i když to ve skutečnosti byl zubr. Takových "příhod" bylo mnohem víc. Proč jsou u výběhů cedulky se jménem zvířete?
Netvrdím, že jsem nějakej znalec zvířat, ale kapybary si pamatuju z Májovek a tučňáka snad poznám. Tuším, že i na ZŠ nám říkali něco o ostatních zvířatech a pouštěli nám spoustu filmů o přírodě. Naštěstí jsem neviděl nikoho jak se snaží krmit zvířata, aspoň to se lidi naučili...
Tiskni
Sdílej:
Mimochodem, minulý týden jsem dostal za úkol natrhat nějaké trešně a nemalou chvilku jsem se marně sápal po ořechu, takže jsem opravdu těžký případTak z toho si nic nedelej, nejsi sam komu se tyto dva stromy pletou. Spousta lidi si taky mysli, ze mame na zahrade oresak. Jen my na nem vzdycky trhame tresne. :)
Mám ovšem neodbytný pocit, že pro nastupující generaci počítačových "odborníků" budou španělskou vesnicí oba…
ot toA psaní vlastně taky…