Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Na serverech s Linuxem jsem si zvykl používat grsecurity patch. Pomocí grsecuity patche je možné zlepšit zabezpečení systému, patch také umí nastavit práva na adresář /proc
tak, že neprivilegovaný uživatel vidí jen své procesy. Tato funkce se mi docela líbí i na pracovní stanici, protože přináší trochu víc soukromí pokud počítač používá víc lidí najednou. Doma mám stroj se Solarisem a tuto funkci jsem si chtěl nastavit i na něm. Následující text je platný pro Solaris 10, je jedno jestli jde o platformu SPARC nebo x86.
Pokud si jako běžný uživatel vypíšete seznam procesů na počítači například pomocí příkazu ps -ef
, uvidíte všechny procesy všech ostatních uživatelů. V Solarisu 10 je možné nastavit oprávnění procesů v systému no a toho využijeme i v tomto případě.
V souboru /etc/security/policy.conf
je třeba odkomentovat řádek s PRIV_DEFAULT a doplnit do tvaru
PRIV_DEFAULT=basic,!proc_info. Po této úpravě uvidíte jako běžný uživatel pouze své procesy, jako root samozřejmě vidíte všechno.
tsunami@draslik:~$ id uid=100(tsunami) gid=100(users) tsunami@draslik:~$ ps -efa UID PID PPID C STIME TTY TIME CMD tsunami 762 754 0 18:15:21 pts/3 0:00 bash tsunami 752 749 0 18:15:19 ? 0:00 /usr/lib/ssh/sshd tsunami 754 752 0 18:15:19 pts/3 0:00 -bash tsunami 772 762 0 18:25:15 pts/3 0:00 ps -efa
Popis volby proc_info
získáte pomocí příkazu ppriv:
root@draslik:~# ppriv -l -v proc_info proc_info Allows a process to examine the status of processes other than those it can send signals to. Processes which cannot be examined cannot be seen in /proc and appear not to exist.
Nastavení provedené v souboru /etc/security/policy.conf
je globální. Pokud potřebujete upravit nastavení pro jednotlivé uživatele, použijte soubor /etc/user_attr
.
Odkazy na zdroje dalších informací:
Tiskni
Sdílej:
~/.userspacerc
nastavit neco jako: SHOW_MY_PROCESSES_TO_OTHERS="no"
. Mohl by se o to starat klidne i nejaky daemon, to uz je vec implementace. Ale melo by to jit. Kdyz mi nekdo cuci do okna, pak si zatahnu zaclony a mam klid. Kdyz prijde policie se soudni obsilkou (root), pak mam holt smulu. Tak to je a byl bych rad, kdyby to bylo stejne i ve virtualnim svete...
Ovšem už není nutné, aby každý hloupý uživatel na serveru viděl kolik běží procesů, jak je zaplněná paměť, kolik je volného místa na disku…To mi přijde normální - tyto informace se uživatelům mohou hodit. Já bych zůstal u toho, že tyto restrikce by se do kernelu dodávaly až s patchsetem - na většině míst asi není takových omezení vůbec zapotřebí.