Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pokud jste se už setkali se Solarisem verze 10, určitě jste si všimli změn proti starším verzím, které prodělal. Jednou z nejvýraznějších změn je postupné upouštění od klasického systému init scriptů a jejich nahrazení sadou "divných" nástrojů - SMF (Service Management Facility).
Procházím zápisky co mám k Solarisu a narazil jsem na takový jednoduchý tahák, který jsem si udělal když jsem se připravoval na certifikaci. Doufám, že se neurazíte, že ho sem strčím
boot -m verbose
boot -m milestone=1
boot -s
)výpis všech služeb a jejich stavu
vypis parametru sluzby, hlavne pro skripty
archive > /root/backup.xml
- vypíše stav všech služeb, vhodné pro archivaci
apply /root/nove.xml
- natažení nové konfigurace
svccfg -v import /var/svc/manifest/application/neco.xml
svcs -vx neco
* inetadm(1M) * inetconv(1M) * inetd(1M) * kernel(1M) * smf(5) * smf_bootstrap(5) * smf_method(5) * svc.startd(1M) * svcadm(1M) * svccfg(1M) * svcprop(1) * svcs(1)
Tiskni
Sdílej:
Je snaha neco stvorit v ramci budoucnosti opensolaris.cz, ale tezko rici, zda k tomu nekdo bude mit chut a cas. Ovsem otazka zni, zda pro lokalni ceske prostredi to ma opravdu smysl, treba i jen prekladat.Obchodně to smysl má. Chodíme po zákaznicích a velmi často se setkáváme s požadavkem českých postupů nastavení, kdy jsou vděčni za každý byť jen jednoduchý postup.
Tak jako tak asi nejvice ted dela prave Tsunami tady svou blogovaci aktivitou, jak tak sleduju. Jen tak dalPozitivně aktivních lidí ohledně Solarisu je v ČR vícero. Napadají mne Martin Červený nebo Lukáš Rovenský nebo nějaký Milan Juřík.
Obchodně to smysl má. Chodíme po zákaznicích a velmi často se setkáváme s požadavkem českých postupů nastavení, kdy jsou vděčni za každý byť jen jednoduchý postup.OKi, v tom pripade je to jasne, potrebujeme asi decentni fork genunix wiki, jak specificky ceske veci, tak preklady ci FAQ. Jen to chce najit ty aktivni, kteri se tomu budou radi venovat. Snad aspon Opensolaris.cz se zacne behem mesice formovat. Ted jsme vsichni prilis ponoreni v zajisteni Xen Bootcampu.
Pozitivně aktivních lidí ohledně Solarisu je v ČR vícero. Napadají mne Martin Červený nebo Lukáš Rovenský nebo nějaký Milan Juřík.
Ovšem na to, že ČR má Sun vývojové centrum se stovkami vývojářů a testerů (někteří dokonce i na Solaris kernel) je informací o Solarisu na českém webu poskromnu.I my vnitrne fungujeme prevazne anglicky, takze asi je to hodne o zvyku.
Snazime se aspon zuzitkovat neco v ramci CZOSUGu, ale publikacni cinnost je hodne casove narocna a treba ja uz pocitacum nerad obetuju vikend. A tak treba tvorba clanku totalne stagnuje.Chce to podporu ze strany vedení firmy a troška úsilí ze strany přispěvovatelů. U nás publikuje každý systémák, tak proč by to nešlo i u Sunu.
I my vnitrne fungujeme prevazne anglicky, takze asi je to hodne o zvyku.Přepsat manuál z angličtiny do češtiny je již to poslední.
Chce to podporu ze strany vedení firmy a troška úsilí ze strany přispěvovatelů. U nás publikuje každý systémák, tak proč by to nešlo i u Sunu.Coz o to, podpora ze strany vedeni je hodne velka (a diky Lukasovi Rovenskemu saha opravdu hodne vysoko, cesky Sun ma diky shode nahod hodne zajimave postaveni okolo podpory pro uzivatele). Jenze nas vice bavi nahanet chyby v Solarisu nez sepisovat clanky. Vis jako praci mi da treba vubec ukecat kolegy, aby prednesli verejne sve znalosti aspon na OSUGu? Zlaty Tsunami, ten souhlasil nadsene sam (a tak se na nej snad muzeme v prosinci tesit)
... Vis jako praci mi da treba vubec ukecat kolegy, aby prednesli verejne sve znalosti aspon na OSUGu? Zlaty Tsunami, ten souhlasil nadsene sam (a tak se na nej snad muzeme v prosinci tesit)Kupodivu mam velmi konkretni predstavu, s presvedcovanim kolegu k prezentovani mam bohate zkusenosti.